Přilákat do našeho regionu další možné investory chce vedení Karlovarského kraje. Důvod je prostý. Firma, která tady zakotví, nabídne lidem práci. Aby však investor do kraje zamířil, musí tu na něj čekat vhodné podmínky pro jeho podnikání. Příkladem jsou průmyslové zóny, kde podniky mohou celkem pohodlně a rychle stavět své výrobní provozy. Jedna taková aktuálně vzniká u Nového Sedla. Není však jedinou lokalitou, kam mohou podnikatelé zamířit. Průmyslové parky jsou také na Chebsku a Karlovarsku.

„V současné době máme na Sokolovsku připravené dvě průmyslové zóny. Pokud by se tedy přihlásil nějaký investor, že má zájem tady podnikat, tak mu skutečně máme co nabídnout. Je to plocha v prostoru Přátelství – Silvestr a druhá umožňuje rozšíření průmyslové zóny v Novém Sedle. Tyto pozemky jsou dostatečně velké na to, abychom uspokojili i velkého investora," sdělil předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné František Štěpánek. „My jsme si už od začátku byli vědomi, že napřed náš region musíme dát tak trochu do pořádku. To aby když sem někdo přijede, tak se tu nedusil a nebyl v šoku z toho, že je tady totální měsíční krajina. Osobně si myslím, že dneska Sokolovsko vypadá úplně jinak, než tomu bylo před dvaceti lety. A co se týče šancí přitáhnout sem investory, tak vzhledem k poloze okresu máme jedinou nevýhodu, a tou je dálniční napojení, které se bohužel nachází v takovém stavu, v jakém je," pokračoval Štěpánek. Nezapomněl připomenout, že svoji úlohu také hraje kvalifikovaná pracovní síla, kterou firmy bezpodmínečně vyžadují.
„Abychom uspěli, je potřeba pro možného investora připravit něco takzvaně na míru. Opravdu chceme v tuto chvíli jít i se Sokolovskou uhelnou naproti tomu, aby to bylo něco konkrétního, a ne abychom měli jen prázdnou zónu, kde nikdo nebude. Myslím, že je to teď i na našich dalších odbornících, kteří tomu musejí pomoci," uvedl k tématu krajský radní Miloslav Čermák. „Co se týče krajů, tak ten náš má v rámci republiky největší procento lesů. Je nám však líto, že dřevo je vyváženo do Německa. Říkáme si, jestli by nebylo dobré sehnat firmu, která by tady třeba z našeho dřeva vyráběla nábytek. Máme několik tipů a postupně budeme oslovovat potenciální investory," nastínil strategii kraje Čermák.

Chebská průmyslová zóna v Dolních Dvorech je z hlediska zájmu investorů nejúspěšnější průmyslovou zónou v Karlovarském kraji. V současné době zde působí devět firem, které zaměstnávají celkově téměř tisícovku lidí. Do rozšíření areálu chce letos město Cheb investovat 40 milionů korun. Zóna se také nejspíš brzy rozroste o další společnost. O čtyři hektary má zájem německá firma, zabývající se výrobou textilu. „Jednání se společností Textilogistik se vyvíjejí dobře," uvedl chebský místostarosta Tomáš Linda. Firma by zde měla mít jak výrobu, tak sklady. „Kromě 40 tisíc metrů čtverečních by chtěli mít také možnost předkupního práva na dalších 30 tisíc metrů čtverečních,"sdělil Linda.

S potížemi se zatím potýká průmyslová zóna u Ostrova na Karlovarsku. Firem je v ní poskrovnu a velká naděje v podobě výstavby nové továrny společnosti Behr se zatím rozplynula. Firma sice zahájila přípravu stavby, ale krátce poté ji kvůli krizi pozastavila. Zda bude dále pokračovat, není jasné.