VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení se zaměří na likvidaci predátorů užovky stromové

Osvinov - V obci mezi Stráží nad Ohří a Krásným Lesem již několik let funguje spolek Zamenis, který se už léta snaží o šíření osvěty o našem největším a nejvzácnějším hadu, užovce stromové, a jeho ochranu. Do činnosti spolku patří také provoz infocentra, budování a úprava líhnišť a zídek pro hady a v letošním roce je také v plánu likvidace nepůvodních predátorů užovky stromové.

30.3.2016
SDÍLEJ:

Populace v Karlovarském kraji je nejseverněji žijící skupinou tohoto plaza na světěFoto: Ilustrační foto: Deník

Díky zápalu členů Zamenis se daří počty užovky stromové udržovat. „Podrobné výsledky studie početnosti užovek budou známy až na konci sezóny 2016, nicméně naše předběžné výsledky ukazují, že početnost užovek se v posledních letech výrazněji nemění, tedy jejich počet ani neklesá. Patrně potrvá mnoho dalších let, než se naše praktické úsilí projeví v prokazatelném zvýšení početnosti," uvedla členka sdružení Radka Musilová.

Podobně jako v předchozích letech bude pokračovat údržba přibližně patnácti líhnišť a deseti zídek. „Dále spolupracujeme s místními lidmi a snažíme se zmapovat okrajové části areálu výskytu užovky stromové. V letošním roce se také chceme intenzivněji zaměřit na její nepůvodní predátory, jako jsou mýval severní, norek americký či psík mývalovitý," dodala Musilová.

Zájemci se pak mohou o této populaci dozvědět více také v místním infocentru.

„Naše infocentrum je v zásadě v provozu celoročně, nicméně od května do října je možné pozorovat naše druhy hadů ve venkovní expozici, dále zde máme k dispozici řadu informačních materiálů a poskytujeme odborný výklad jednotlivcům i skupinám," dodala.

Infocentrum se nachází v bývalé hasičárně a lidé tu uvidí vedle materiálů o užovce stromové také expozici loveckých trofejí z Evropy, Asie, Afriky a Ameriky. V přilehlém Přírodovědném parku se dále nachází hmyzí hotel, mini líhniště pro plazy, skalky pro ještěrky, budky pro ptáky, plchy a netopýry, informační tabule o přírodním bohatství Poohří a také společenská zóna.

Kontakty a další informace o činnosti spolku lze nalézt na www.zamenis.cz.

Autor: Zdeněk Hnízdil

30.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Ilustrační foto.

Ryby na suchu? Ne, Povodí Ohře se o vodní živočichy v časech sucha stará

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Karlovarský kraj – I ve druhém pokračování podzimní části krajského přeboru se bude na co těšit. Víkendovým tahákem bezesporu bude souboj Ostrova s Toužimí.

OTÁZKA PRO: Petra Kulhánka, primátora K. Varů

Karlovy Vary - Kdy bude jmenován ředitel KV Areny, který má za úkol tuto městskou firmu převést na příspěvkovou organizaci? 

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Loket – Vyburcovat fanoušky karlovarských hokejistů k podpoře klubu. Ukázat, že při svých hráčích stojí, i když se jim zrovna nedaří.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

Ostrov – Již před startem podzimní části krajského přeboru ostatní účastníci krajského zájezdu označili ostrovský FK jako hlavního aspiranta na triumf v nejvyšší krajské fotbalové soutěži, za což je pěkný bonus v podobě postupu do divize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení