VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci řeší, kam po základce

Karlovarský kraj - Přes dva tisíce žáků v kraji letos čeká další životní krok. Tím bude výběr dalšího studia po absolvování povinné školní docházky na základní škole. Termínem pro podání přihlášek je 15. březen a do té doby si žáci mohou vybírat.

17.2.2016
SDÍLEJ:

S výběrem střední školy pomáhají i každoroční prezentace škol. Zájemci zde vidí, co je během studia čeká, jako jsou například chemické pokusy na karlovarské ´keramce´. Foto: Zdeněk Hnízdil

Podle portálu stredniskoly.cz mohou budoucí studenti v našem kraji vybírat až z třiadevadesáti studijních oborů na 37 středních školách. Z uplynulých let pak plyne, že největší zájem bývá tradičně o gymnázia, pedagogické školy, ale i obchodní akademie a výběr dalších oborů se pak snaží kraj všemožně podporovat. Samotné přijímačky začínají ve druhé polovině dubna.

Z běžných devátých tříd základních škol letos vyjde 1967 žáků. Ze speciálních tříd pak 107 žáků a 39 jich skončí v desátých ročnících speciálních tříd ZŠ.

„Ze speciálních tříd vyjde celkem 127 deváťáků, ale dvacet jich je v desetiletém vzdělávacím systému, takže letos nekončí," doplnila krajská mluvčí Jana Pavlíková.

„Kraj se snaží podnítit také zájem o vybrané učňovské obory, uděluje v nich stipendia, aby motivoval žáky ke studiu těchto oborů, kde mají pak i dobré profesní uplatnění," dodala Pavlíková.

Na střední školu se ovšem nechystají pouze žáci posledních ročníků základních škol. Stále více dospělých si doplňuje vzdělání na dálkovém studiu. Jedním takovým je pan Lukáš z Karlovarska.

„Je mi skoro třicet let a mám jen základní školu. Veškerých kariérních úspěchů jsem však dosáhl prací a časem a nyní jsem dosáhl maxima, kam se bez střední školy dostat. Je načase napravit hlouposti mládí a posunout se dál a kdo ví, časem třeba přijde dálkově i titul. Jsem rád, že jsou v našem kraji školy, které mi to umožní. Nyní se hlásím na studium elektrotechniky v SPŠ Ostrov," dodal.


Jak to chodí:

- Informace poskytují příslušné střední školy například na svých webových stránkách.

- Po ukončení prvního kola přijímacího řízení může ředitel, podle školského zákona, vyhlásit další kolo přijímacího řízení, aby naplnil předpokládaný stav žáků.

- Přihlášky na veřejné střední školy musí být odevzdány nejpozději do 15. března.

- Přijímací řízení se konají v termínech, které určí ředitel příslušné střední školy. Letos budou od 22. do 30. dubna.

- Ředitel musí informovat o výsledcích přijímacího řízení do 3 pracovních dnů formou vydání seznamu přijatých uchazečů.

- Rozhodnutí o přijetí se přijatým uchazečům nevydává. Písemně se oznamuje výsledek přijímacího řízení pouze nepřijatým uchazečům.

- Odvolání uchazeče proti rozhodnutí ředitele školy o výsledku přijímacího řízení lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů od doručení rozhodnutí.

zdroj: www.zkousky-nanecisto.cz>

Autor: Zdeněk Hnízdil

17.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení