VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smůla! Loket dotaci na unikátní depozitář nedostane

Loket - Depozitář pro unikátní sbírkové předměty bude muset město financovat z vlastních zdrojů

19.2.2014
SDÍLEJ:

Hrad Loket.Foto: Jiří Drozdík

Příprava uložení unikátních sbírkových předmětů v Lokti se komplikuje. Na vybudování moderního depozitáře pro takzvanou loketskou sbírku město žádalo o dotaci v programu ROP Severozápad. Rada ROPu ale žádost vyřadila kvůli drobné formální chybě. Podle předsedy Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad a náměstka hejtmana Petra Navrátila je však chyba na straně města.

„Vybudování vyhovujícího depozitáře bylo jednou ze smluvních podmínek převzetí sbírkových předmětů. Vzhledem k tomu, že se sbírky už nyní začínají převážet, jedná se o neodkladnou záležitost. Proto jsme včas podali žádost do programu ROP Severozápad, celkové náklady na optimální verzi tohoto depozitáře se pohybují kolem pěti milionů korun," uvedl loketský radní Petr Zahradníček. Nyní to ale vypadá, že město s žádostí v ROPu neuspěje. „Žádost byla vyřazena kvůli banální chybě. Šlo o záměnu slov zakladatel a zřizovatel, a to navíc jen v jediném případě – stejné spojení se v žádosti opakovalo víckrát a v ostatních případech bylo v pořádku. Považujeme to za znepokojivé," řekl Zahradníček. „Je to za nesmysl, který hrad poškozuje. Do příprav spojených s žádostí jsme investovali dost peněz, o které přijdeme," stěžoval si ředitel hradu Loket Václav Lojín.

„V tuto chvíli nám nezbylo nic jiného než uvolnit na výstavbu depozitáře peníze z vlastních prostředků. Je samozřejmě připravena i verze, kdy město výstavbu depozitáře zafinancuje. Jednalo by se o investici ve výši čtyř milionů, což je ale pro městský rozpočet velice zatěžující částka. Vznikla by tak navíc jen jakási úspornější verze," uvedl starosta Lokte Zdeněk Bednář. Jediné, na čem lze při výstavbě slevit, je vybavení depozitáře.

„Úložné prostory musí vyhovovat striktně daným podmínkám, které určují památkáři vzhledem k povaze sbírkových předmětů. Nároky jsou kladeny především na zabezpečení, teplotu a vlhkost v prostorách," upřesnil starosta. „Je to smutné především z důvodu, že se v žádném případě nejedná o předměty, které by měly hodnotu pouze pro Loket. Sbírky se sem svážejí z celé republiky a mohou přispět ke zvýšení cestovního ruchu v celém Karlovarském kraji. O to víc je to celé nepochopitelné. Potom, co jsme vyhráli soud s krajem o loketský most, nějak nevím, co si o tom myslet," připomněl Petr Zahradníček nedávný spor, kdy se kraj snažil most danajským darem předat městu, ačkoliv na projekt jeho opravy nezískalo z dotací dostatek peněz.
Vedení města se nyní bude snažit získat peníze na depozitář z jiných prostředků. „Budeme kontaktovat Ministerstvo pro místní rozvoj a také Karlovarský kraj. Do budoucna se pro sbírky bude muset vytvořit i odpovídající expozice, není možné, aby město vše financovalo z vlastních zdrojů," zlobil se Zahradníček.

„Osobně mě to mrzí, ale předpisy pro udělování dotací jsou velmi přísné. Přitom žadatelé mohou zpracované podklady před odevzdáním konzultovat, aby se předešlo právě takovým komplikacím. V případě loketské žádosti ale už nic dělat nejde. Musela být vyřazena," dodal Navrátil.

Autor: Štěpánka Tupá

19.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení