VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smutný osud významných mužů

Cheb, Karlovy Vary – Stanislav Wintr, Vladislav Jáchymovský a Karel Nejdl. Regionální spisovatelé a historici zahynuli při nehodách

25.2.2015
SDÍLEJ:

OSUDNÁ KŘIŽOVATKA. Připomenout památku tragicky zesnulého Stanislava Wintra přišel včera mezi prvními chebský kronikář Jindřich Josef Turek. Přinesl rudý karafiát a svíčku zapálil u křižovatky ulic Evropská a 26. dubna, kde k nešťastné události došlo. Foto: Foto:Deník/Václava Simeonová

 Co mají společného chebský spisovatel Stanislav Wintr a karlovarský historik, spisovatel a kronikář Vladislav Jáchymovský? Bohužel je to smutný osud. Oba muži, významné regionální osobnosti, zahynuli při tragických dopravních nehodách. Oba případy od sebe dělí osm let.

Stanislava Wintra má na svědomí řidič, který v Chebu nerespektoval na křižovatce červený signál na semaforech a vjel do ní ve chvíli, kdy tudy projížděla sanitka se zapnutým výstražným zařízením. Po střetu byl osobní vůz odmrštěn a Wintra usmrtil.

Na místě tragédie v parku nad městskými sady vzniká improvizované pietní místo se svíčkami a květinami. Zavzpomínat na svého dobrého přítele sem včera přišel také chebský kronikář Jindřich Josef Turek. „Standa byl skvělý člověk a kamarád. Scházeli jsme se pravidelně každý týden. Všem nám bude chybět. Zejména však jeho těžce nemocné ženě Ince, pro kterou by dýchal," neskrýval kronikář dojetí.

Řidič, který nehodu způsobil, z místa utekl a policie po něm pátrá.

Dopravní nehoda zapříčinila i konec života Vladislava Jáchymovského (31. prosince 1923 – 18. září 2007). V roce, kdy by se dožil kulatých 85 let. Byl to dlouholetý kronikář města Karlovy Vary, historik, urbanista, muzikolog, teatrolog a publicista. Za svou práci obdržel několikrát Cenu města. Když se vracel večer z koncertu vážné hudby, srazilo ho auto. Paradoxně v Jáchymovské ulici. Podle informace policie byl po nárazu prvního vozidla odmrštěn do protisměru, kde ho přejel další automobil. Následkem střetů s vozidly utrpěl smrtelná zranění, kterým na místě podlehl.

„Pro Karlovy Vary je to obrovská ztráta. Vladislav Jáchymovský měl nepřeberné množství znalostí, které jsme využívali. Například jakékoliv změny názvů ulic nebo jejich nová pojmenování jsme s ním konzultovali," uvedl tehdejší mluvčí a současný tajemník magistrátu Jakub Kaválek.

A Karlovy Vary přišly při tragické autonehodě také o dalšího významného muže, Karla Nejdla (30. 11. 1900 – 17. 4. 1990). Podle současného historika karlovarského muzea Stanislava Burachoviče byl Nejdl živou kronikou města. Jeho velkou láskou byla historie a vlastivěda Karlových Varů. Publikoval stovky článků, několik knih, uskutečnil stovky přednášek a výstav na téma hudba, malířství a dějiny. Po celý život se zasazoval o záchranu památek nejen v Karlových Varech, ale i na celém Karlovarsku. Osudnou mu byla cesta automobilem z Plzně do Karlových Varů v dubnu roku 1990. V roce, kdy by se dožil devadesátky. V listopadu 1997 udělilo zastupitelstvo města Karlu Nejdlovi čestné občanství „in memoriam". Odkaz Karla Nejdla dodnes připomíná historický seminář, který se každoročně koná v Karlových Varech.

Zapátráme-li ještě hlouběji v historii, pak nalezneme v souvislosti s Karlovými Vary například jméno Ota Čermák (10. 4. 1919 – 21. 8. 1963). Byl to varhaník, skladatel a průkopník elektronických varhan.

V Karlových Varech žil v letech 1945 až 1960 a v lázeňském městě v roce 1951 představil první elektrofonické varhany. Zemřel při tragické autonehodě u Čáslavi při cestě z Karlových Varů.

Autor: Vladimír Meluzín, Vladimír Kučera

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení