VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o kamna hoří. Uhasí jej soud?

Karlovarský kraj - Zastupitelé Karlovarského kraje nerozhodli o darování sbírky historických předmětů, jejíž součástí jsou i známá Egerlandská kamna, městu Lokti. To se tak zřejmě obrátí na soud, kde chce prokázat, že jde o vlastnictví města. Loket se chtěl s krajem dohodnout na darovací smlouvě, podobně jako se mu to podařilo u větší části sbírky se státem.

9.12.2015
SDÍLEJ:

Spor o kamna nekončíÍ. A Loket je zatím v rámci historické sbírky, jíž jsou podle něj součástí, do svého vlastnictví nezíská. Ale hodlá se bránit soudní cestou.Foto: Foto: Deník/Jan Buriánek

Návrh Lokte hájil krajský radní a místostarosta Lokte Petr Zahradníček (TOP 09). „Lokti byl státem v roce 1991 vrácen hrad a nedávno pak i 9850 sbírkových předmětů. Podobnou dohodu jako se státem jsme chtěli uzavřít i s krajem. Jednalo by se o politické rozhodnutí," vysvětloval Zahradníček.

Jenže narazil zejména na odpor zastupitelů z Chebu, kde jsou nyní kamna v hodnotě přes pět milionů umístěna. Podle starosty Chebu a krajského zastupitele Petra Navrátila (ČSSD) není žádný doklad o vlastnictví předmětů městem Loket a převod darem nedoporučily ani krajské komise.

Loket přitom nabídl, že kamna z dílny Williho Russe, zobrazující motivy ze života na Chebsku (Egerlandu), na chebském hradě nechá. Část zastupitelů upřednostňovala zachování současného stavu, kdy jsou předměty v majetku kraje a jsou zapůjčeny do různým muzeí v regionu. Rozhodnout by podle nich měl soud. Jak ale Zahradníček po jednání zastupitelstva dodal, soud bude stát obě strany zbytečné peníze. A pokud rozhodne ve prospěch Lokte, nebude město zřejmě už tak vstřícné nechat kamna v Chebu.

„Žaloba na určení vlastnictví, komu kamna patří, bude pro Loket jednodušší cestou, ale v žádném případě smírčí," míní náměstek Zahradníček.

Podle Petra Navrátila Cheb Lokti v podání určovací žaloby bránit nebude. „Ať tedy prokáže, že jsou jeho historickým majetkem. Já ale nepředpokládám, že by vyhrál. My necouvneme, požadavek na to, že kamna vlastnil Loket, je nesmysl," zdůraznil. A připomenul, že pro vrácení kamen bylo pouze sedm zastupitelů. „Zůstávají tak nadále ve vlastnictví kraje," doplnil Petr Navrátil. Ale také se pochlubil, že celá mediální kampaň o kamnech má i pozitivní dopad. „Zvedl se zájem lidí, kteří je chtějí vidět. A přijíždí je obdivovat i němečtí návštěvníci. To nás může jedině těšit," uzavřel starosta Navrátil.

Autor: Ivana Kalinová, ČTK

9.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení