VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Terminály, brány měst

Karlovy Vary - Nejmodernější dopravní terminál v Karlovarském kraji by mohl vzniknout v prostoru karlovarského dolního nádraží. Doplnit by ho měla i další infrastruktura, zastřešený železniční koridor a další moderní víceúčelové objekty.

16.11.2015
SDÍLEJ:

Také o budoucnosti karlovarského terminálu jednal primátor Petr Kulhánek s ministrem dopravy Danem Ťokem.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Nové dopravní terminály se už podařilo vybudovat v Sokolově, Chebu a v Mariánských Lázních, jen v Karlových Varech dosud chybí. Je však otázkou, zda se na „megastavbu" v krajské metropoli podaří najít peníze a skloubit zájmy města se zájmy soukromého investora, jemuž patří většina pozemků, kde se má stavět.

Se záměrem se včera seznámil i ministr dopravy Dan Ťok (ANO), jemuž primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) na místě ukázal, jak si město představuje budoucí změnu této části Karlových Varů. „Je to ambiciózní a hezký plán, který má jeden problém. A to jsou peníze," konstatoval Ťok. Investici Karlovy Vary odhadují na 500 až 700 milionů korun a podle primátora by se na projektu měly finančně podílet město, Správa dopravní železniční cesty, Ministerstvo dopravy a část peněz by měla jít i z Integrovaného regionálního operačního programu, do něhož vedení města už tento projekt zařadilo. Ministr Ťok o penězích hovořil zdrženlivě, upozornil, že podmínky k čerpání evropských dotací jsou nastaveny velmi tvrdě a vždy hraje roli důkladná příprava projektů. Nicméně přislíbil, že se s tímto karlovarským záměrem, který podporuje i Karlovarský kraj, seznámí a vše nechá spočítat odborníky. Karlovy Vary už ostatně s pracemi začaly. Projekt vidí jako stěžejní prioritu a podle primátora se už pracuje na čistopisu územní studie, na niž naváže studie architektonická. „Jde tak o formování města do budoucna a vznik nového moderního centra.

V Chebu slouží nový dopravní terminál za 110 milionů korun od prosince 2012. Umožňuje pohodlný přístup z vlakového nádraží k meziměstským autobusům a MHD.

Na stavbu získal kraj dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad. Akci předfinancoval Karlovarský kraj, město Cheb přispělo devíti miliony korun.

Terminál se díky unikátní konstrukci ve tvaru šestiúhelníku, podél kterého jsou autobusová stání, stal navíc jednou z nových architektonických dominant města. V centrální budově je infocentrum, úschovna, občerstvení, nechybí provozní zázemí pro řidiče a dispečery.

V Mariánských Lázních vznikl rovněž v roce 2012 dopravní terminál za přibližně 75 milionů korun. Pohodlně propojil vlakové nádraží a autobusové zastávky před ním. Protože jde o vstupní bránu do lázeňského města, odpovídá tomu i jeho vzhled připomínající kolonádu. Při stavbě terminálu vzniklo šest nových zastávek pro příměstskou dopravu a centrální stání pro městskou hromadnou dopravu a dále 61 parkovacích míst. Umožňuje to snadný příjezd autem k nádraží a pokračování veřejnou dopravou nebo třeba na kole, protože na nádraží funguje i půjčovna kol.

Nový dopravní terminál v Sokolově slouží od podzimu roku 2011. Sloučil autobusové a vlakové nádraží, investorem dopravního terminálu byl Karlovarský kraj a přišel na zhruba 110 milionů korun. Stejně jako u předchozích terminálů pokryla podstatnou část nákladů dotace Evropské unie.

Autor: Redakce

16.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Starosta ocenil obětavou sousedku

Cheb – Jak nebezpečný může být oxid uhelnatý, se nedávno přesvědčili rodiče z Chebu.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení