VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Testy potvrdily výskyt cerkárií, Michal už otevře

Sokolov - Návštěvníci budou mít ve dnech 1. až 3. července vstup i parkování zdarma.

27.6.2015
SDÍLEJ:

Samotní zaměstnanci Michalu vodu v posledních dnech vyzkoušeli a žádnou vyrážkou už netrpí. Pokud by se příznaky objevily, mají o tom návštěvníci koupaliště ihned informovat.Foto: Jiří Drozdík

Laboratorní testy, které provedli odborníci z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy v Praze, potvrdily výskyt cerkárií na koupališti Michal v Sokolově. Lidem se tam po koupání objevila na kůži nepříjemná, svědivá vyrážka. Koupaliště ihned přijalo řadu opatření a stále provádí odběry vody. Michal je přitom připravený ve středu 1. července otevřít.

„Proti cerkáriím fakticky neexistuje účinný způsob boje, který by přinesl okamžité výsledky. Ze zkušeností z Velkého Boleveckého rybníka v Plzni, kde byl rovněž zaznamenán jejich výskyt v létě 2013, vyplývá, že během 14 dní zde došlo k samovolnému odeznění tohoto problému," řekl správce Michalu Karel Kotous s tím, že tato doba už uplynula.

„Otevřeno však bude pouze za předpokladu, že se nebudou opakovat nedávné kožní problémy vybraných návštěvníků, způsobené cerkáriemi. Ty, na rozdíl například od sinic, nemohou způsobit člověku trvalé následky na zdraví a při styku s kůží okamžitě umírají. Jejich působení však může doprovázet silné svědění a zarudnutí kůže na postižených místech," uvedl. Voda v nádrži Michal bude podle Kotouse i nadále podrobována laboratorním testům.

„Už zítra budou znovu odebrány vzorky plžů, které v pondělí dopravíme do laboratoří Přírodovědné fakulty UK v Praze. V úterý, tedy ještě před plánovaným otevřením, budeme znát výsledky, a budeme tak vědět, zda riziko výskytu cerkárií přetrvává."

Drtivá většina návštěvníků koupaliště Michal problémy s cerkáriemi nemá. Pokud však z rozborů vyplyne významné riziko výskytu tohoto problému, areál nebude otevřen," nastínil další plány Kotous. „Jestliže tedy výsledky laboratorních testů budou příznivé, areál otevřeme. Protože však riziko výskytu cerkárií nelze plně eliminovat, bude koupání umožněno v režimu ´pouze na vlastní nebezpečí´.

Navíc návštěvníci budou mít ve dnech 1. až 3. 7. vstup i parkování zdarma. Pro držitele celosezónních permanentek je připraven bonus ve formě bezplatného zapůjčení vodního šlapadla v uvedených dnech. Služba vodní záchranné služby bude samozřejmě zajištěna v plném rozsahu."

Vedení Michalu zároveň apeluje na návštěvníky koupaliště, aby nekrmili labutě ani kachny. „Právě toto ptactvo je příčinou vzniku cerkáriové dermatitidy a omezením jeho výskytu v okolí nádrže se významně snižuje riziko znovuobjevení tohoto problému. Dále žádáme návštěvníky, aby okamžitě hlásili své případné poznatky k projevům cerkáriové dermatitidy službu konajícím plavčíkům, případně na adresu koupaliste@michal-sokolov.cz. Pokud dojde k opakovaným masivnějším projevům cerkáriové dermatitidy u návštěvníků Michalu, budeme o této skutečnosti veřejnost informovat a areál bude okamžitě pro veřejnost uzavřen," dodal Kotous.

A jaká je kvalita vody na ostatních koupacích místech v kraji? Voda vhodná ke koupání je podle posledního měření hygieniků z poloviny tohoto měsíce na Jesenici, v Tatrovicích, na Bílé vodě v Chodově nebo v Hamrnících u Mariánských Lázní. Voda vhodná ke koupání, avšak s mírně zhoršenými vlastnostmi je na koupališti Rolava a na Skalce. Zhoršená kvalita vody je pak na Velkém rybníku.

Autor: Jiří Drozdík

27.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení