VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledá se kobalt. Prospektoři chtějí u Kraslic do zimy stihnout čtyři vrty

S prvními průzkumnými vrty v místě bývalého měděného dolu Tisová v Krušných horách začnou prospektoři již v půlce září. Letos hodlá australská firma Auroch Minerals spolu s českou společností Golden Pet stihnout čtyři vrty. Cílí hlavně na kobalt, který je vedle lithia zásadním prvkem pro výrobu baterií a jeho cena proto roste. Přítomnost kobaltu v Tisové potvrdil průzkum výsypek po dřívější těžbě.

30.8.2017
SDÍLEJ:

Lithium na Cínovci - průzkumné vrty. Stejná souprava bude vrtat i v TisovéFoto: David Vagaday

Podle prospektora a jednatele Golden Pet Otty Janouta zmíněné čtyři vrty dosáhnou celkové délky 1500 metrů a potrvají zhruba dva měsíce. „Práce musíme stihnout do začátku zimy, do konce roku se pak ještě udělají rozbory získaných vzorků,“ vysvětlil pro Denik.cz Janout. Zároveň dodal, že investice do těchto vrtů včetně analýzy se vyšplhá na 15 milionů korun.

Licenci na průzkum ložiska Tisová, které se nachází u Kraslic na Karlovarsku, drží právě Janoutova společnost Golden Pet. Ta počátkem července poskytla australské Auroch Minerals devítiměsíční opci na průzkum.

Od úřadů mají firmy povolení na 12 vrtů o celkové délce 5500 metrů. „Rozhodující ale budou výsledky z letošních čtyř vrtů, pokud nebudou uspokojivé, Australané se z Tisové nejspíš stáhnou,“ upřesnil Otto Janout. Auroch totiž nynější aktivity v Tisové financuje, přičemž dalších osm vrtů by spolu s rozborem vzorků měly vyjít na 30 milionů korun.

Česko-kanadský prospektor je nicméně optimista. „Místa pro vrty jsme pečlivě vybírali podle důkladného studia starých geologických zpráv. Za minulého režimu se tu udělalo 40 tisíc metrů vrtů, akorát že tehdy se zaměřovali na měď, zatímco my teď chceme ověřit v prvé řadě přítomnost kobalt, měď až ve druhém sledu,“ uvedl Janout.

Optimismus podporuje také před týdnem zveřejněná zpráva Auroch Minerals pro australskou burzu. Podle ní rozbory vzorků odebraných z odvalů po historické těžbě potvrdily přítomnost 0,69 procenta kobaltu v rudě a 17,1 procenta mědi. V tuně rudy nechybí ani 3,7 gramu zlata a 178 gramů stříbra, což jsou doprovodné kovy u mědi.

Průzkum Tisové je teprve na svém počátku. Jana Pavlíková z Krajského úřadu Karlovarského kraje vysvětlila, že v případě pozitivních výsledků budou muset propektoři zpracovat studii proveditelnosti. „Ta bude zahrnovat metalurgické testování výtěžnosti užitkových složek, návrh koncepčního plánu těžby a zpracování rudy a zhodnocení dopadu na životní prostředí,“ dodala Pavlíková.

Vrty podle Janouta uskuteční firma Geoněmec - vrty z Jesenicka a získané vzorky horniny bude analyzovat rumunská laboratoř velké mezinárodní společnosti ALS, něco se bude posílat i do Kanady.

Kobalt je klíčovou surovinou pro výrobu baterií jednak do stále oblíbenějších elektromobilů, ale i do mobilů nebo notebooků. Jeho cena za poslední rok vzrostla z 26 dolarů za kilogram na nynějších víc než 60 dolarů. Narozdíl od lithia, dalšího zásadního prvku pro baterie, je u kobaltu složitá dostupnost. Dvě třetiny zásob se nachází v nestabilní středoafrické zemi Demokratická republika Kongo. 

Autor: David Vagaday

Místo události:
30.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bezpečný virtuální svět?

Ilustrační foto

Řidiči, zpomal! Je mokrá silnice

Při úterní nehodě se zranilo osm lidí, z toho čtyři těžce

Karlovarsko - Čtyři těžká a čtyři lehká zranění - to je výsledek vážné nehody, která se stala v úterý po 21. hodině u Děpoltovic.

Garsonky pro netopýry jsou připravené na zimu

Nová Role - Netradiční podnájemníky mají v novorolské radnici. Do fasády přímo nad starostovnou se jim pravidelně každou zimu stěhují netopýři.

Geologové přišli o speciální přístroj

Cheb – O speciální přístroj za téměř milion korun přišli geologové.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení