VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ubývá nás. Narodilo se méně dětí

Karlovarský kraj - V porodnicích v Karlovarském kraji se v loňském roce narodilo přibližně 2 325 dětí. V roce předchozím jich bylo 2 826. A protože už dva roky po sobě se více lidí zemřelo, než narodilo, snižuje se i počet obyvatel kraje. Vliv na to má i fakt, že se z regionu více lidí odstěhuje, než přistěhuje. Ve třetím čtvrtletí loňského roku tak celkový počet obyvatel kraje klesl o 555 lidí pod magickou hranici 300 000 obyvatel.

22.1.2015 3
SDÍLEJ:

V KARLOVARSKÉ PORODNICE se letos v lednu narodila mamince Darině Dusíkové z Kynšperka nad Ohří malá Anet.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Nejvíce miminek stále přichází na svět v porodnici Karlovarské krajské nemocnice (KKN) v Karlových Varech. Loni jich bylo 822. Na druhém místě pomyslné tabulky je nemocnice společnosti Nemos v Ostrově s 535 porody. Třetí pak byla chebská porodnice (KKN), kde se loni uskutečnilo 499 porodů, a čtvrtá sokolovská nemocnice (Nemos) se 469 porody.

„Maminky, které porodí v Karlových Varech, nejsou jen z krajského města či Karlovarska. Část tvoří ženy ze Sokolovska, Chomutovska a dalších regionů," uvedl Tomáš Semerádt, primář gynekologického a porodnického oddělení karlovarské nemocnice.

Proč je nejvíce porodů právě v karlovarské nemocnici? Podle primáře Semerádta přednost karlovarské porodnici dávají nastávající maminky z různých důvodů.

„Jedním z nich je například fakt, že zdejší perinatologické centrum II. stupně je jediným v Karlovarském kraji, které poskytuje vysoce specializovanou péči ženám s rizikovým těhotenstvím a předčasně narozeným dětem. K dalším specializacím karlovarské porodnice patří péče o maminky s rizikem diabetu, nebo s již existující poruchou glukózového metabolismu," uvedl Semerádt.

Do rizikové skupiny přitom dnes patří již téměř každá druhá rodička. Zcela zásadní pak je i 24 hodinová operační pohotovost v nemocnici, stejně jako zajištění transfuzní služby a vazba na všechny další obory. „To vše znamená maximální bezpečí a tu nejlepší dostupnou péči jak pro ženy, tak jejich děti. Velkou výhodou v tomto směru je i transfuzní služba Nemocnice v Karlových Varech, v rámci které mohou lékaři v případě nejasností se skupinou či Rh u novorozence obratem zjistit potřebné údaje," konstatoval Semerádt.

Péče o budoucí maminky přitom v Karlových Varech začíná již dlouho před samotným termínem porodu. Samozřejmostí je možnost prohlídky porodnice i celého oddělení, nebo konzultace s lékařem. Hojně využívaná pak je nabídka cvičení pro matky s dětmi v areálu nemocnice a hodně žen si cení i možnosti vedení porodu jejich vlastním ošetřujícím gynekologem.

Díky dlouholeté spolupráci totiž mnoho privátních lékařů působících v kraji úzce spolupracuje s karlovarskou nemocnicí a působí i v rámci jejího gynekologicko-porodnického oddělení. Maminky tak v mnoha případech mohou mít nablízku lékaře, kterého dobře znají a jemuž důvěřují, což je velmi důležité.

„Pozitivně pak maminky vnímají nejen odbornou úroveň karlovarské porodnice, ale také její zázemí. Ať už jde o nadstandardní pokoje, bezdrátové připojení k internetu v celém areálu nemocnice, nebo samotné oddělení, které nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Oblíbená je i bezplatná možnost přítomnosti otce u porodu, které využívá až polovina žen," dodal Semerádt.

A jak je to v Chebu?

Chebská porodnice je nejzápadněji položenou porodnicí České republiky, nabízí budoucím maminkám osobní přístup, moderní techniku a sází i na tradici. Tak by se dal do jedné věty shrnout základní popis chebské porodnice. Její tradice sahá až do roku 1929 a oblibu si u budoucích maminek drží dodnes.

„Zásadní odlišností Chebu od velkých gynekologicko-porodnických pracovišť je, že jde o porodnici rodinného typu. Maminky mají možnost spolupracovat s jedním lékařem, sestry se snaží ženám i jejich dětem věnovat více času, a to vše umocňuje i dlouhodobá stabilita personálu. Jen málokde jinde se vám podaří přivést na svět své druhé či třetí dítě za pomoci dobře známého týmu, s nímž vás pojí příjemné vzpomínky na minulost," uvedl Josef Bobrik, primář gynekologicko-porodnického oddělení chebské nemocnice.

Na druhé straně chebská porodnice nabízí také vše, co k modernímu zdravotnictví patří. Od kvalitní předporodní péče, zahrnující třeba možnost relaxační hudby a masážních technik pro nastávající maminky, přes medikamentózní tlumení bolesti nebo bezplatnou přítomnost otce u porodu, až k pomoci s každodenní péčí o dítě. Při ní sestřičky učí maminky vše od základních věcí, jako je přebalování dítěte, až po techniku kojení. I díky tomu je plných 99 procent ze zde narozených dětí krmeno přirozeně. „Velkou výhodu představuje i bezprostřední sousedství porodnice a lůžkového oddělení s operačními sály chebské nemocnice. Díky tomu mohou lékaři v případě jakékoliv komplikace u maminky i dítěte okamžitě reagovat a zajistit jejich bezpečnost. Více než polovina personálu chebské porodnice pak má dlouholeté zkušenosti s prenatální péčí a dokáží poskytnout potřebnou péči na vysoké úrovni i v případě předčasného porodu. A nemocnice nabízí maminkám i speciální screening sluchu novorozenců," podotkl Bobrik.

V posledních letech ale, vedle kvalitní lékařské péče a moderní techniky, hrají velkou roli také další služby. K nim patří například nadstandardně zařízené pokoje. V Chebu mají hned tři a i zbývající část lůžkového fondu poskytuje ženám potřebné zázemí. Samozřejmostí pak je plošné pokrytí signálem pro bezdrátové připojení k internetu, nebo možnost krátkodobého parkování návštěv v těsné blízkosti porodnice.

Autor: Vladimír Meluzín

22.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení