VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Už je to tady! Žádosti o dotace na kotle přijímá kraj od března

Karlovarský kraj - Dnem „D" pro všechny, kteří se pokusí dosáhnout na takzvané kotlíkové dotace, bude 2. březen. Právě v tento den začne Krajský úřad Karlovarského kraje přijímat ve své podatelně žádosti o dotace na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním. Očekává se obrovský zájem.

19.1.2016
SDÍLEJ:

VÝMĚNA starých kotlů za nové, ekologické, má přispět ke zlepšení životního prostředí a snížit znečištění ovzduší. Foto: Ilustrační foto Deník

Staré kotle bude možné vyměnit za moderní nízkoemisní kotle na uhlí, biomasu nebo kombinované kotle. Dále za tepelná čerpadla nebo plynové kondenzační kotle. „Dotace se pohybují v rozmezí od 70 procent u kotlů na uhlí, do 80 procent u kotlů na biomasu a tepelných čerpadel.

Celkové způsobilé náklady, ze kterých se dotace počítá, mohou dosáhnout maximálně 150 000 korun. Úspěšný žadatel tedy získá nejvíce 127 500 korun. Příspěvek získají lidé zpětně po ukončení výměny a uhrazení všech nákladů dodavatelům," uvedl krajský radní Josef Hora.

Za zmínku určitě stojí, že žadatelé z Karlových Varů a Otovic získají k určenému rozmezí dotace navíc bonus pět procent. A to vzhledem k tomu, že tyto lokality dlouhodobě vykazují vyšší míru znečištění ovzduší než ostatní v kraji.

O dotaci může požádat každý, kdo má kotel na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinném domě. U obytných domů s více obytnými jednotkami je hranice pro podání žádosti do tří bytů. O dotaci bude možné žádat také na výměnu kotle, která už byla realizovaná v minulosti. Nejdříve však od 15. července 2015.

Kdo chce peníze na výměnu kotle získat, musí splnit několik požadavků. K žádosti je vždy nutné předložit fotodokumentaci původního kotle, případný písemný souhlas spoluvlastníků domu a vlastníka pozemku, pokud je jím ještě někdo jiný než žadatel. Další podmínkou je nutnost prokázat energetickou náročnost domu doložením průkazu energetické náročnosti budovy nejméně s hodnotou třídy C.

Pokud bude nutné snížit energetickou náročnost domu a žadatel nevyužije nabídku programu Nová zelená úsporám na realizaci zateplení, musí žadatel v rámci dotace uskutečnit i takzvané mikroenergetické opatření. To mu doporučí energetický specialista.

„Za mikroenergetické opatření se považuje například zateplení střechy nebo půdních prostor. Dále zateplení sklepního prostoru, dílčí výměna oken, dílčí zateplení dalších konstrukcí, výměna vstupních či balkonových dveří a také zasklení starších oken modernějšími se dvěma skly," poznamenal Hora.

Kraj v první vlně dostane 67 milionů korun, což může stačit na výměnu 440 kotlů. Krajský úřad bude už předem zájemcům pomáhat, aby žádosti podali správně.

„Veškeré informace jsou dostupné na stránkách Karlovarského kraje. A všichni pracovníci oddělení grantových schémat poskytnou veškeré telefonické a osobní konzultace. Těch podmínek není zase tolik. Ve výzvě budou stanoveny veškeré podmínky, které musí žadatel splnit a které formuláře musí přinést," uvedla vedoucí oddělení grantových schémat krajského úřadu Linda Zábrahová.

Autor: Vladimír Meluzín

19.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení