VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji klesl počet pojistných podvodů. Lidé jsou ale vynalézaví

Karlovarský kraj – Zatímco republikově roste počet pokusů o pojistné podvody, v Karlovarském kraji zaznamenali detektivové největší tuzemské pojišťovny meziroční pokles. Zatímco v roce 2014 pojištovna odhalila podvody za 16,7 milionu korun, v uplynulém roce jich bylo za 15,4 milionu. Rozdíl tak činí 1,3 milionu.

23.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/Martin Štěrba

Zkušenosti detektivů přitom ukazují, že lidé si v některých případech pojistné podvody často dobře promýšlejí, jindy jsou ale historky spíše kuriózní. „Lidé jsou v pokusech o pojistné podvody stále vynalézavější. Nadále však platí, že pouze menšina z nich je od začátku promyšleným činem. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že nejčastěji dochází k tomu, že člověk podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo," popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl. „Lidé si však v těchto případech neuvědomují, že se tím dopouští trestného činu, a to pokusu o pojistný podvod," varuje Michael Maierl.

Jeden z kuriózních případů řešili detektivové v druhé polovině loňského roku. Mladý muž nahlásil, že byl přepaden ozbrojenými chuligány. Kromě toho, že byl pod přímou hrozbou namířené zbraně donucen vydat jim své osobní věci, ho výtržníci přinutili, aby si ukousl prst. Ze strachu o svůj život si tak nebohý muž zkrátil malíček o dva články. Vše pak nahlásil pojišťovně a požadoval pojistné plnění z úrazového pojištění. „Celý případ se však pracovníkům pojišťovny jevil již od počátku jako velmi podezřelý, zahájili tedy vyšetřování. Díky důkladné analýze dostupných dat a výslechům svědků z okolí poškozeného objevili řadu nesrovnalostí. Mimo jiné se dozvěděli, že muž je známá firma a je závislý na užívání alkoholu a drog. Při konfrontaci se zjištěnými fakty poškozený pod tíhou důkazů doznal, že si zranění způsobil sám, a to s vidinou získání finančních prostředků, které by mu pomohly uspokojit jeho závislosti," uvedl Maierl. „Na případu byl zarážející ještě jeden fakt. V průběhu vyšetřování vypověděla matka poškozeného, že nalezla v kapse jeho oblečení kus prstu. Ten později soudní znalec s velkou pravděpodobností označil jako kus chybějícího prstu poškozeného. Zda si chtěl muž ponechat tento ´suvenýr´ na památku svého kousku, či zda s ním měl jiné plány, však zůstává záhadou."

V rámci celé republiky odhalili detektivové pojistné podvody za celkem 464 milionů korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o nárůst ve výši 2,2 milionu korun. Nárůst odhalování podvodné činnosti je přitom dlouhodobým trendem, kdy za posledních pět let její objem vzrostl o 186 milionů korun. „Důvodem je nejen reálný nárůst pokusů o pojistný podvod, ale také využívání nejmodernějších datových nástrojů a informačních technologií a stále efektivnější vyšetřovací metody detektivů České pojišťovny, kteří ve svém oboru patří mezi špičku," dodal Maierl s tím, že podvodníkům tradičně svědčí anonymita velkých měst, kde také pojistných podvodů přibývá nejvíce.

JAK SI VEDOU OSTATNÍ KRAJE naleznete v pátečním tištěném vydání Deníku.

Autor: Jiří Drozdík

23.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení