VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlasti ku prospěchu, bližnímu ku pomoci a sobě ku cti

Karlovarský kraj - Ředitel krajských profesionálních hasičů Václav Klemák (na snímku) je s prací svých lidí spokojen, také si velmi chválí spolupráci s dobrovolnými hasiči, s krajem a s představiteli měst a obcí v regionu. Kooperace s ostatními složkami záchranného systému funguje dle jeho slov také perfektně.

7.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: HZS KK

Coby své motto by rád zmínil nápis na praporu hasičů Karlovarského kraje, který zní „vlasti ku prospěchu, bližnímu ku pomoci", a on sám dodává „sobě ku cti". Jaké zásahy jsou pro vás na dennodenním pořádku?

Karlovarský kraj se z hlediska skladby zásahů nijak neodlišuje od jiných regionů. Ročně zde řeší hasiči na 4000 mimořádných událostí. Požáry představují pouze 16 procent zásahů. U ostatních se jedná o technické záchrany, kdy řešíme úniky nebezpečných látek, vyprošťování osob z havarovaných vozidel, výšek i hloubek, z vodní hladiny či nepřístupných prostor. Nezřídka provádíme záchranné práce nebo manipulace s různými druhy zvířat. Profesionální hasiči se rovněž intenzivně věnují zásahům při výskytu vysoce nakažlivých biologických onemocnění. Hodně energie věnujeme přípravě na zásahy v chemickém průmyslu, který je zejména na Sokolovsku stále aktuálním potenciálním rizikem.

Jak funguje spolupráce krajských profesionálních hasičů a lokálních dobrovolníků? Co spolupráce s ostatními záchrannými složkami?

Spolupráce je vlastně dvojí. Ta formální, předepsaná zákonem, kam patří organizování odborné přípravy pro velitele a strojníky jednotek obcí, řešení dotačních grantů pro města a obce na činnost jejich jednotek atd. Druhá stránka spolupráce je ta, kterou nám žádný zákon neukládá, ale kterou považujeme za kolegiální samozřejmost. Do této formy spolupráce můžeme zařadit metodickou pomoc obcím při realizaci veřejných zakázek na pořízení nové zásahové techniky, součinnost HZS při realizaci nejrůznějších akcí pro veřejnost či oborové soutěže, jako třeba ve vyprošťování, nebo dnes tolik oblíbený požární sport. Myslím, že mohu naprosto v klidu konstatovat, že naše spolupráce s jednotkami SDH obcí je na vynikající úrovni, a to dlouhou řadu desetiletí. Jsme jako kraj nejúspěšnější region v získávání dotací na reprodukci cisteren. Všechny jednotky našich obcí jsou akceschopné a většina již dnes zasahuje s nejmodernější technikou.

Co krajské hasiče trápí?

Rád bych upozornil, že co se týká problematiky vybavení jednotek požární ochrany na zásahy, tak se jedná o proces, který nebude nikdy ukončen. Nejenže technika postupně stárne a je potřeba ji obměňovat, ale mění se také rizika a skladba zásahů a na to je nutné reagovat právě pořizováním odpovídajícího technického vybavení a zvyšováním odborné přípravy.

A závěrem, nějaký poznatek, pocit?

Chtěl bych vyjádřit svůj obrovský dík všem starostům obcí a měst Karlovarského kraje, kteří jsou zřizovateli jednotek požární ochrany. Stejné poděkování patří i vedení Karlovarského kraje, jehož především finanční podpora jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů patří k nejvyšším v rámci České republiky.

Autor: Zdeňka Newiaková

7.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Foťte město a vyhrávejte!

Karlovy Vary - Karlovy Vary žijí novou fotografií. Vedení města vyhlásilo fotosoutěž na téma „Záběry ze života města.“

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Pšov – Velmi bolestivé a vážné zranění si způsobil šestapadesátiletý muž, který se v kravíně ve Pšově na Žluticku zřejmě omylem napil kyseliny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení