VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná období udržitelnosti projektu omezujícího výskyt invazních rostlin

Karlovarský kraj - V letošním roce začíná desetileté období takzvané udržitelnosti krajského projektu, který se zaměřil na omezení výskytu invazních druhů rostlin. Kraj jej realizoval v uplynulých dvou letech na téměř 6 300 hektarech území regionu s dotací z Operačního programu Životní prostředí.

31.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Cílem projektu bylo významně snížit výskyt bolševníku velkolepého a křídlatek na téměř celém území a ukázat, že likvidace invazních rostlin je při dodržení vhodné metodiky účinná a omezení jejich výskytu je reálné. Na podporu udržení výsledků projektu kraj nyní nabídne zodpovědným vlastníkům pozemků dotační program na podporu likvidace rostlin.

„Kraj bude zajišťovat monitoring projektového území a sledovat další vývoj lokalit, způsob a účinnost likvidace invazních rostlin vlastníky pozemků. V případě zjištění nedostatků bude vlastník upozorněn na neplnění svých zákonem stanovených povinností daných zákonem o rostlinolékařské péči a zákonem o ochraně přírody a krajiny," vysvětlil krajský radní Josef Hora.

Bude-li vlastník liknavý v plnění svých povinností nadále a ohrozí tím zachování výsledku projektu, kraj bude muset zajistit odstranění rostlin na vlastní náklad. Na krajských pozemcích bude likvidovat invazní rostliny Údržba silnic Karlovarského kraje, a.s.

Na likvidaci invazních rostlin v roce 2016 vyčlenil Karlovarský kraj celkem patnáct milionů korun. Kromě nákladů na monitoring a likvidaci na vlastních nebo problémových pozemcích je v této částce zahrnuta i dotace vlastníkům.

„Na podporu těch, kteří chtějí bolševník a křídlatky na svých pozemcích zodpovědně likvidovat, jsme připravili dotační program ´Likvidace invazních druhů rostlin v Karlovarském kraji´, jeho pravidla a podmínky schválila 18. ledna rada kraje a po schválení zastupitelstvem budou zveřejněny na krajských webových stránkách. Příjem žádostí se předpokládá začátkem dubna," uvedl Josef Hora.

Nutnost zodpovědného přístupu vlastníků pozemků v následujících letech zdůraznila také manažerka projektu Lenka Pocová: „První fáze boje s invazními rostlinami, celoplošná likvidace v terénu, skončila. Ukázalo se, že rostliny je možné při dodržení metodik účinně potlačit. Nyní začíná další, delší a obtížnější fáze a tou je boj s naší lhostejností k této problematice. Pokud bude k problému laxně přistupovat jak vlastník, tak veřejnost, nikam se neposuneme. Kraj udělal v této věci velký kus práce, nyní je řada také na ostatních."

Mapy výskytu rostlin jsou veřejně k dispozici na webových stránkách projektu a portál Heracleum poskytuje příslušným úřadům, veřejnosti i vlastníkům veškeré údaje k pozemkům a lokalitám vč. jejich historie.

Výsledkem projektu omezení výskytu invazních rostlin je pokles výskytu křídlatky na 30 procent, celková výměra bolševníku klesla na 21 procent původních ploch.

Autor: Redakce

31.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení