VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zamalované fresky už Chodov nezachrání

Chodov - Město plánuje renovaci interiéru kostela sv. Vavřince

6.6.2012
SDÍLEJ:

Kostel sv. Vavřince v Chodově.Foto: Deník/M.Hloušek

Opravit interiér kostela sv. Vavřince má v plánu město Chodov. Aby svůj plán uskutečnilo, musí mít však štěstí při sehnání vhodné dotace. Radnice si pro tento účel vyhlídla Norské fondy, odkud by chtěla potřebné peníze získat. Město již také vypisuje seznam zamýšlených oprav, mezi které patří výměna elektroinstalace, zabudování ozvučení či vymalování celého interiéru. Velký zájem mělo také o odhalení starých fresek. To však již zřejmě nebude možné.
„Pamětníci říkají, že v kostele bývaly namalované fresky. Nicméně v 70. letech minulého století zde došlo k výmalbě. Bohužel po posledním průzkumu, který se v kostele uskutečnil letos v březnu, bylo konstatováno, že fresky byly touto výmalbou definitivně zničeny. Původní barva totiž naprosto zprachovatěla," konstatoval místostarosta Chodova Patrik Pizinger.

„Dlouhou dobu si také stýskáme, že máme sice krásný kostel zvenku i opravenou střechu, ale uvnitř je elektroinstalace z padesátých let. Na rovinu mohu říci, že to je obyčejný hliníkový drát obalený hadrem," pokračoval Pizinger. V kostele se nachází i pohřební krypta. „Ostatky zde uložené jsou v neutěšeném stavu, takže budeme pamatovat také na jejich důstojné uložení," podotkl místostarosta.

I když město dotaci ještě nemá, zdejší hornický spolek Solles nelení a pokouší se vlastními silami vnitřek kostela zvelebit. Nedávno například jeho členové odstranili novodobé prosklené příčky, které oddělovaly hlavní loď kostela od takzvané malé kaple. Souhlas s úpravami vyslovil jak Národní památkový ústav, tak vedení Chodova.
„Důvodem pro demontáž byl záměr postupně prostory kostela upravit do původní podoby. Dříve tato část nebyla běžně dostupná, nyní se ale krásně otevřela," uvedla Ivana Sarkányová ze spolku Solles.
„V rámci brigády bylo vyklizeno také množství nepotřebného materiálu a vyřazeného inventáře. Již pouhým úklidem dostal tento prostor naprosto jiný rozměr a věříme, že se městu podaří letos získat dotační prostředky na celkovou renovaci interiéru kostela," doplnila.

Autor: Milan Hloušek

6.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení