VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak na teroristy, kteří ohrozí letiště i pasažéry... To bylo cvičení Blaník

Karlovy Vary - Blaník 2013. Pod tímto názvem se ukrývalo třídenní cvičení pořádané Ministerstvem vnitra, které bylo zaměřené na řešení pokusu o únos letadla i s cestujícími, vyjednávání s teroristy a jejich zneškodnění.

3.12.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ilustrační foto: Deník

Cvičení se odehrávalo současně na několika místech, především pak v Praze a Karlovarském kraji. Podle Pavla Nováka, ředitele odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra, byly stanoveny následující okruhy k řešení.

Zdokonalení činnosti krizových štábů, procvičení efektivity postupů v oblasti boje proti terorismu, zajišťování veřejného pořádku a ochrana civilního letectví. Dále prověření reálnosti zpracovaných krizových, typových a operačních plánů.

Cvičení, jehož námětem byla situace vzniklá v souvislosti s činností teroristické skupiny na území České republiky, se z řad Policie České republiky zúčastnilo na 160 příslušníků a zaměstnanců. Zapojenými útvary byly především Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje, Útvar rychlého nasazení, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu SKPV, Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje a další útvary z řad Policejního prezidia ČR, především příslušníci spadající pod úsek vnější služby.

„V prostoru mezinárodního letiště Karlovy Vary byla v ranních hodinách rozehrána situace, spočívající v jeho obsazení teroristickou skupinou a následném zadržování dvou desítek rukojmích. Policisté tak perimetr letiště zajistili zejména s ohledem na zajištění bezpečnosti dalších osob a aktivovali veškeré síly a prostředky schopné přispět k vyřešení nastalé situace," popsal průběh cvičení mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Následovala intenzivní policejní činnost, spočívající mimo jiné v získávání a vyhodnocování informací a následném vyjednávání s teroristy. Ti během cvičení vznášeli různé požadavky, na které musel velitel opatření adekvátně reagovat. Vyhověním některým z nich bylo například dosaženo propuštění části rukojmích.

„V odpoledních hodinách přišel požadavek na přistavení letadla a volný odlet. Dříve než se o případném splnění tohoto zásadního požadavku mohlo rozhodnout, bylo paralelně zasedajícím Ústředním krizovým štábem doporučeno silové řešení situace, které na místě provedli příslušníci Útvaru rychlého nasazení. Jeho výsledkem byla eliminace teroristů a osvobození rukojmích," dodal Bocán.

Ze cvičení byla pořízena rozsáhlá fotografická a video dokumentace. Takto získané materiály budou následně podrobně analyzovány a výstupy z nich použity pro další zkvalitnění taktických postupů policie při mimořádných událostech spojených s terorismem a ohrožením civilního leteckého provozu.

Autor: Vladimír Meluzín

3.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení