VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po Novém roce se z vraha stal jen rozrušený manžel

Praha – Praha – Šest let za mřížemi za zabití své ženy stráví podle středečního pravomocného rozsudku Martin Chvátal z Karlových Varů.

14.1.2010
SDÍLEJ:

Martin Chvátal (vpravo) se svým obhájcemFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

Martin Chvátal (45) svou manželku (37) v září 2007 po předchozí rozepři utopil ve společném karlovarském bytě. V kauze je to v pořadí již šestý verdikt.

Vrchní soud změnil kvalifikaci a rozsudek vynesl již podle nového trestního zákoníku, který je platný od začátku ledna. Místo trestu za vraždu si tak Chvátal vyslechl verdikt za zabití. Automaticky se snížila i trestní sazba, a to z původních deseti až patnácti let na tři až osm let odnětí svobody.

Vražda a zabití

Rozdíl mezi vraždou a zabitím je zjednodušeně následující. U vraždy musí soud prokázat obžalovanému jasný úmysl vraždit. Zabití je sice také úmyslné, ale přitom počítá s různými psychickými pohnutkami, které obžalovaného k činu vedly. Trestní zákoník vysvětluje, že se jedná o silné rozrušení, strach, úlek nebo zmatek či důsledek předchozího zavrženíhodného jednání poškozené osoby. Právě do této ´kategorie´ patří podle středečního rozhodnutí vrchního soudu i Chvátalův případ.

Chvátal si měl podle rozsudku z poloviny loňského července za utopení manželky odpykat deset let. V létě proto nastoupil do vězení. Jeho advokát Martin Tocik za něj však i nadále bojoval a podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Uspěl. Rozsudek byl 25. listopadu zrušen.

Znalecké posudky

Tocik totiž namítal, že vrchní soud odmítl znalecké posudky navrhované obhajobou. Nejvyšší soud mu dal za pravdu a vrchnímu soudu nařídil, aby dokazování doplnil, anebo své odmítavé stanovisko odůvodnil, což předtím vůbec neudělal.

Zrušujícím listopadovým verdiktem byl Chvátal zároveň propuštěn z vězení, takže nový rozsudek si vyslechl na svobodě.

Senát vrchního soudu nyní lékařské a psychiatrické posudky navrhované obhajobou připustil. „Dospěli jsme k závěru, že tyto nové posudky nemohou ovlivnit původní závěry znalců,“ sdělil Deníku předseda senátu vrchního soudu Jiří Lněnička.

Obhajoba například přišla s tím, že poškozená se při pádu do vany mohla udeřit do hlavy a být v bezvědomí. „Z pohledu trestního zákoníku však toto není podstatné, protože on úmyslným jednáním či opomenutím zavinil, že ona se utopila,“ vysvětlil Lněnička. Další bod zase hovořil o tom, že stopy, které měla žena na krku, nevznikly během topení, ale buď před pádem, anebo při oživování.

Neovládal se

Obhajoba předložila i nový závěr ohledně Chvátalova duševního stavu. Znalec se v něm mimo jiné vyjadřuje k původnímu ústavnímu posudku skupiny expertů z Psychiatrické léčebny v Bohnicích a snaží se jej jistým způsobem zpochybnit. „Tento ústav je velice renomovaný, a trestní řád nezná institut nějakého revizního vyjádření k ústavnímu posudku. A z tohoto ústavního znaleckého posudku vyplývá jednoznačně, že rozpoznávací a ovládací schopnosti obžalovaného byly snížené,“ podotkl Lněnička.

Chvátal se tedy během tragédie zcela neovládal. V zabití ženy vyústil manželský trojúhelník. „Pan Chvátal nezvládl situaci, kdy si jeho manželka našla přítele a rozpadla se mu rodina. Ta reakce byla výsledkem stresu,“ vysvětloval před krajským soudem psychiatr Bronislav Kobeda.

Sám obžalovaný v soudní síni zmínil, že celou věc už s odstupem času vidí jinak. „Nedokázal jsem pochopit, že to manželství je pryč. Pořád jsem měl pocit, že rodinu můžu zachránit,“ hlesl před soudem muž a doplnil, že je to pro něj obrovská životní tragédie, se kterou bude žít do konce života. V době incidentu se léčil na psychiatrii. „Byl jsem na pokraji sebevraždy, kterou jsem bohužel odložil,“ řekl před soudem zlomený muž.

Už bylo pozdě

Krize ve vztahu začala už v roce 2006, v březnu 2007 prý žena navrhla pauzu ve vztahu, v dubnu svému muži řekla, že má přítele, čímž mu zasadila ránu. Chvátal se za milencem rozjel, aby mu vysvětlil, že rozvrací rodinu.

V srpnu skončil na psychiatrii, ale stále doufal, že rodinu udrží pohromadě. Jeho žena si přála rodinný domek, na což muž dával všechny úspory. Podle obžalovaného pak ale manželka velký obnos z účtu vybrala a chtěla ho použít na bydlení s novým přítelem.

V osudný den si dvojice vyměnila několik názorů na téma vztah a peníze a pokračovala i v koupelně. Chvátal pak ženu povalil do vany a držel jí hlavu pod vodou. Když se vzpamatoval, zavolal své matce – lékařce, která přispěchala a ženu začala oživovat. I přesto mladá žena po pěti dnech zemřela v nemocnici na otok mozku.

Autor: Miroslava Vejvodová

14.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.
57

Maketu odhalí poslední český rytíř

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení