Ten měli vymáhat po majiteli karlovarské společnosti KV – Term, kterým je Roman Šůla, jehož firma se zapojila do stavby hotelové komplexu v Praze.
Manažeři ze společnosti Skanska měli údajně umožnit firmě KV-Term předat hotovou práci a uvolnit proplacení faktur. „Nesouhlasím s tím, že bych požadoval úplatek. Vše je zcela zkreslené. Finanční prostředky jsem přijal, ale za úplně jiným účelem,“ uvedl ve svém vyjádření obviněný manažer Lukáš Matocha.

Soud poté vyslechl jako prvního svědka Ivanu Šůlovou, manželku a obchodní partnertku Romana Šůla. „S manželem máme každý své zakázky, které si také sami řešíme. Do této jsem se zapojila, protože manžel neprovádí objednávky ze zahraničí, což zde bylo potřeba,“ uvedla na začátku své výpovědi Ivana Šůlová.

Ta také přiznila, že jí manžel o údajném vydírání řekl. „Povídal mi, že manažeři Matocha a Kratochvíl po něm požadují úplatek 1,3 milionů korun. Dále jsme to ovšem nerozebírali, protože mi řekl, že to bude muset vyřešit a zašel na policii. Nechtěl mě tím zatěžovat. Nikdy v minulosti se nestalo, že by se dostal do takovéto situace,“ dodala.

Společnost KV–Term spolupracovala ze Skanskou už v minulosti. „S projektovým manažerem panem Kratochvílem jsem se znala už z dřívějška, protože od Skansky jsme v minulosti měli už zhruba pět zakázek,“ dodala na závěr výpovědi Šůlová.

Další svědek, který tehdy na projektu pracoval jako technik – specialista ze společnosti Skanka uvedl, že Roman Šůla požadoval schválení fakturace do dvou dnů. „Schválil jsem to, ale nebyl jsem schopný vše zkontrolovat,“ uvedl svědek. Podle jeho slov se postupem času objevovalo stále více závad, které musela společnost KV–Term vyřešit.

To potvrdil také hlavní stavbyvedoucí hotelu Jaroslav Ruda. „Objevila se spousta problémů, takže nebylo možné stavbu předat. Pan Šůla mnohdy vyvíjel velký tlak a věci chtěl řěšit hned, ale někdy to nebylo možné,“ konstatoval Jaroslav Ruda.

Podle něj nejsou stále všechny vady odstraněny. „Původně bylo těch závad zhruba 35, ale v současné době jich je maximálně pět. Dvě z toho jsou větší a jednu z nich opravila společnost Skanka na své náklady,“ uzavřel.

Soudní proces bude pokračovat v pondělí 4. dubna od 9 hodin. Na ten dorazí jako svědek například Petr Šimon, ředitel závodu Skansky.

„Pokud se obvinění potvrdí, budu to považovat za fatální selhání jednotlivce se všemi pracovně právními důsledky. V opačném případě budeme od autora obvinění požadovat všemi dostupnými prostředky náhradu škody na dobrém jméně naší společnosti,“ uvedl pro Deník Dan Ťok, generální ředitel společnosti Skanska.