Okresní soud v Karlových Varech začal projednávat případ dvou manažerů, kteří jsou obžalováni z přijetí milionového úplatku. Vymáhat ho měli na majiteli karlovarské firmy KV-Term v souvislosti se stavbou hotelu v Praze. Kriminalisté zatkli manažery loni poté, co měl jeden z nich převzít peníze v karlovarském nákupním centru. V případě odsouzení jim hrozí trest od dvou do osmi let.

Oba muži údajně měli za úplatu umožnit firmě KV-Term předat hotovou práci a uvolnit proplacení faktur. Po přednesení obžaloby dostali prostor oba manažeři. Nejdříve vypovídal Martin Kratochvíl, jenž působil jako projektový manažer společnosti Skanska a stavbu hotelu řídil. Nyní ale už v této firmě nepracuje. Kratochvíl odmítl, že by si někdy o úplatek řekl.

Z jeho vystoupení vyplynulo, že obvinění z úplatků může souviset s problémy s prací prováděnou na stavbě firmou KV-Term. Uvedl, že se dostal do sporu s majitelem firmy Romanem Šůlou, protože neodvedla stoprocentní práci a zůstaly po ní závady. Skanska tak do odstranění závad část faktur KV-Term neuhradila.

Druhý z obviněných, Lukáš Matocha, zastupoval na stavbě hotelu investora. U soudu popřel, že by se v případě peněz, které měl převzít od Šůly, jednalo o úplatek. Na další otázky pak odmítl odpovídat. Soud vyslýchal rovněž Šůlu a snažil se dobrat toho, co mohl od manažerů za úplatek získat. Měl jim předat 1,1 milionu korun a přitom výše dosud neproplacených faktur byla asi 700.000 korun. Šůla uvedl, že to chtěl udělat jen proto, aby už měl klid a požadavky manažerů se nestupňovaly.

Z výpovědi Šůly před soudem vyplynulo, že ho měl Kratochvíl žádat o úplatek už poté, co byla společnost KV-Term vybrána v tendru jako dodavatel jedné ze zakázek na stavbě hotelu. Výše kontraktu představovala 25 milionů korun. Pak měl být o peníze žádán ještě asi jednou nebo dvakrát. Na dotaz obhájců, proč už tehdy neinformoval policii nebo Kratochvílova nadřízeného, Šůla odpovídal, že prostě nereagoval. A Kratochvílova nadřízeného neoslovit údajně proto, že měl strach.

Oba advokáti Šůlovo svědectví zpochybnili a označili ho za nevěrohodného proto, že své výpovědi mění. Další jednání v případu bylo stanoveno na 21. února a Šůla má do té doby předložit soudu doklady, které by podpořily jeho tvrzení. Vyslechnuti budou rovněž někteří svědci, patrně i někteří z vrcholových manažerů firmy Skanska. „Pokud se obvinění potvrdí, budu to považovat za fatální selhání jednotlivce se všemi pracovně právními důsledky. V opačném případě budeme od autora obvinění požadovat všemi dostupnými prostředky náhradu škody na dobrém jméně naší společnosti,“ uvedl pro Deník krátce poté, co se případ dostal na světlo Dan Ťok, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Skanska.

(ČTK, koz)