VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na kauci 8 milionů soud pustil gang Zádamských z vazby

Plzeň, Karlovy Vary — Zda členové gangu opustí vězení, to nyní záleží na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. (AKTUALIZOVÁNO)

7.10.2008 8
SDÍLEJ:

Svoboda za čtyři miliony. Milan Zádamský (na snímku) složí kauci čtyři miliony korun a bude vyšetřován na svobodě. Pokud to připustí Vrchní soud v Praze, kam se odvolala státní zástupkyně.Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

O propuštění z vazby deseti členů gangu Zádamských rozhodl v pondělí Krajský soud v Plzni. Státní zástupkyně Božena Kolářová podala na místě proti rozhodnutí stížnost, kterou se nyní bude zabývat Vrchní soud v Praze. Rozhodnutí krajského soudu potvrdí nebo zruší. Členové gangu tak zatím zůstávají všichni ve vězení.

"Vazba mi bere život. Jestli mě chtěl někdo dostat na kolena, tak se mu to povedlo. Prosím, abyste mě z vazby pustili."
Alan Treml

V celém případu, který se snaží rozkrýt zločinné spolčení, vydírání, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovolené ozbrojování, loupež či poškozování cizí věci figuruje celkem 12 obžalovaných.

Jiří Bartyzal je ale ve výkonu trestu, Radek Handlíř je stíhán na svobodě. Ostatních deset, včetně ´hlavy´ skupiny Milana Zádamského, je prozatím ve vazbě.

Zpráva, že plzeňský Krajský soud souhlasil s propuštěním gangu Zádamských z vazby, naprosto šokovala jednoho ze svědků obžaloby. „To je otřesné. To snad nemyslíte vážně. K čemu máme soudy?“ zaskočeně hovořil svědek, kterého výpověď u soudu teprve čeká. „Ještě jsem nebyl předvolán. Vůbec jste mě nepotěšila,“ dodal s tím, že strach má každý, kdo proti Zádamským vypovídal.

Obžalovaní dali soudu kromě slibu, že se nebudou vyhýbat dalším líčením a budou nápomocni dořešení celé kauzy, i finanční záruky. Nejnižší byla 150 tisíc korun, nejvyšší se vyšplhala na 4 miliony korun, a to u Milana Zádamského. Alan Treml postoupil soudu jeden milion korun, Petr Zádamský 600 tisíc, Martin Bláha 500 tisíc, Pavel Simandl a Dušan Oračko 300 tisíc, Marek Pruckl a Zdeněk Hanzelín 250 tisíc, Robert Šichman 200 tisíc a Alois Wohldann 150 tisíc korun.

Soud všechny z vazby propustil.

„Vzali jsme v úvahu všechna předchozí rozhodnutí. O vazbě jsme už jednou rozhodovali, krátce po jejím započetí (v červnu 2007, pozn. aut.) Tehdy byly také složeny finanční záruky, které soud přijal. Vrchní soud v Praze ale rozhodnutí zrušil,“ vysvětloval Milan Štejr, předseda senátu, podle kterého již nebyly zákonné důvody pro vazbu obžalovaných.

„Ty neshledal senát ani dnes a rozhodl o propuštění deseti mužů. Obžalovaní složili záruky, dali sliby a byli ochotni se podrobit i dohledu probačního úředníka, což už jsme shledali za nadbytečné,“ pokračoval Štejr.

Před vyhlášením usnesení se každý z obžalovaných k vazbě vyjadřoval. Milan Zádamský podotkl, že chce, aby bylo vyřešeno vše, co je mu kladeno za vinu. Jeho bratr Petr ubezpečil soud, že v žádné trestné činnosti pokračovat rozhodně nebude a že má zázemí ve své rodině. „Vazba mi bere život. Jestli mě chtěl někdo dostat na kolena, tak se mu to povedlo. Prosím, abyste mě z vazby pustili. Žil jsem normální život a ten chci žít i nadále,“ hlesl před soudem Alan Treml, který se těší hlavně na svého syna a snoubenku. Zdeněk Hanzelín, Marek Pruckl i Dušan Oračko si stěžovali na zdravotní problémy.

Advokáti obžalovaných byli s rozhodnutím soudu spokojeni. „Ve spisu není jediný přímý důkaz o tom, že se jedná o organizovanou skupinu,“ poznamenal jeden z nich.

„Nebudeme výrok soudu komentovat,“ uvedl na dotaz, co si o verdiktu Krajského soudu v Plzni myslí kriminalisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), mluvčí této instituce Pavel Hanták.

Právě policisté tohoto elitního útvaru osoby známé jako gang Zádamských loni v červnu a během loňského podzimu zatýkali. Členové gangu pak byli obžalováni ze zločinného spolčení, vydírání, porušování osobní svobody, podplácení, loupeže, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování nebo poškozování cizí věci. „Podnikatelé byli pod neustálým psychickým a fyzickým nátlakem, a to například v podobě placení výpalného na ochranu svého podniku,“ uvedla tehdy tisková mluvčí ÚOOZ.

Soud pokračuje v úterý výslechem podnikatele Jiřího Š. z Klatov, který po obžalovaných požaduje čtrnáctimilionové odškodnění. Toho dle obžaloby strčili obžalovaní Robert Šichman, Marek Pruckl, Alan Treml a Milan Zádamský do klece se lvem Brutem a vynucovali si placení směnek.

Miroslava Vejvodová, Ivana Kalinová

Vývoj kauzy

Osoby známé jako gang Zádamských pozatýkali policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v červnu a na podzim 2007. Během domovních prohlídek u jmenovaných zajistili kriminalisté střelné zbraně, boxery, tonfy, kukly a větší částky peněz.
Obžaloba má celkem 25 bodů, viní muže z účasti na zločinném spolčení, vydírání, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, loupeže nebo poškozování cizí věci, a to například v těchto věcech:
– vydírali podnikatele, kteří si od nich půjčili peníze. Získali tak mnohem větší částky. Jednoho podnikatele podle spisu strčili do klece se lvem, jinému dali pistoli do pusy.
– do barů a heren nabízeli svoje automaty a vyhazovače. Kdo je nechtěl, byl vydírán, a to jak psychicky, tak fyzicky. Do těchto bodů obžaloby se řadí například zdemolování barů v Hroznětíně a v Ostrově v roce 2006.

Autor: Miroslava Vejvodová

7.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Le Grind Retro Jam je již tradiční závod ve snowparku Neklid na historických prknech z 80. a 90. let. Skiareál Neklid tak v sobotu zakončil zimní sezonu stylově, a to i s live Dj přímo na kopci a cateringem.

Úspěšná lyžařská sezona končí

Miroslav Kalousek ve sněmovně.
DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

„Šostakovič publikum strhne,“ říká koncertní mistr KSO Jakub Sedláček

Karlovy Vary – Karlovarský symfonický orchestr uvede v pátek 31. března v Grandhotelu Ambassador Národní dům koncert, na němž zazní Šostakovičův Koncert pro housle a orchestr a moll a suita Šeherezáda Rimského-Korsakova.

Kdo bude miliontým návštěvníkem?

Bečov nad Teplou - Miliontého návštěvníka s napětím očekává hrad a zámek Bečov. Podle výpočtů by se měl objevit první dubnový víkend, tedy hned po zahájení letošní sezony.

Karlovarsko je v semifinále

Karlovy Vary – Volejbalisté Karlovarska vyřadili ve čtvrtfinále play-off extraligy Ostravu a v krátké klubové historii budou bojovat o druhou medaili. Sérii uzavřeli v pátém zápase domácím vítězstvím 3:0.

Zájem o prevenci Downova syndromu stoupá

Karlovarský kraj – Budoucí matky v kraji mají stále větší zájem o službu zvanou screening Downova syndromu neboli též prvotrimestrální screening. Za rok 2016 vzrostl počet takto ošetřených žen v kraji z 505 na 773. Mezi nastávajícími matkami jde o vůbec nejžádanější benefit od Všeobecné zdravotní pojišťovny, na který mimo jiné poskytuje příspěvek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies