VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inspekce životního prostředí šetří znečištění Ohře

Karlovarský kraj - Řeku znečistily důlní odpadní vody.

27.11.2009
SDÍLEJ:

Ohře. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Zahradníček

Novosedelský, Loučský a Pstružný potok, ale také čtyřicet kilometrů toku řeky Ohře jsou znečištěny důlními odpadními vodami. Vyplývá to z informací České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Příčinou havarijního stavu je podle úředníků vypouštění důlních vod v důsledku přívalových dešťů. Původcem znečištění povrchových vod je podle České inspekce životního prostředí společnost Sokolovská uhelná.

„Zahájili jsme správní řízení a bylo vydáno rozhodnutí o pokutě. Dotyčná společnost se odvolala a odvolací orgán ještě nerozhodl,“ vysvětlila Ivana Awwadová, mluvčí ČIŽP. Výši finančního postihu nesdělila. „Řádově se jedná o statisíce až milion korun,“ dodala pouze.

Ke znečištění povrchových vod došlo v regionu už podruhé. Stejný případ zaznamenali inspektoři v roce 2007 v lokalitě Nového Sedla a Lokte. Tehdy uložili pokutu ve výši pěti set tisíc korun.

Josef Michalský, vedoucí kanceláře generálního ředitele Sokolovské uhelné, připustil, že znečištění toků mohly způsobit přívalové deště z letošního léta, ale důrazně odmítl, že by se jednalo o havárii. „Mohlo k tomu dojít při přečerpávání, žádné jedy ale do potoka neunikly. Učinili jsme řadu opatření na technické úrovni, která velmi dobře fungují. Ještě jsme ale nedospěli do fáze, kdy bychom poručili větru a dešti,“ uvedl Michalský.

Fakt, že společnost Sokolovská uhelná s ekology spolupracuje, potvrzuje i Česká inspekce životního prostředí. Vybudování zařízení, které by podobným případům zabránilo, ale podle inspektorů Sokolovská uhelná údajně odsunula. „Stavba měla být dokončena v polovině roku 2008. Investiční náklady činí 40 milionů korun a vzhledem k technické náročnosti se její dokončení odsunulo do konce roku 2009,“ konstatuje zpráva inspektorů.

Autor: Ivana Kalinová

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení