VYBRAT REGION
Zavřít mapu

17. listopad 2012: koncert Hrůzy

Karlovarský kraj – Sokolov i Cheb plánují ke Dni boje za svobodu a demokracii divadelní představení, Karlovy Vary workshop.

15.11.2012
SDÍLEJ:

Foto: Deník/Petr Toman

Spíše komorně a bez nostalgie, tak budou města v Karlovarském kraji vzpomínat na 17. listopad 1989. V tento den před třiadvaceti lety začal boj za svobodu a demokracii. Díky studentům a lidem, kteří se nebáli vzepřít komunistickému režimu, byla v Československé republice demokracie sametově vybojována.

Karlovy Vary: Koncert Hrůzy

Před hlavní poštou v Karlových Varech, kde se konaly v listopadu 1989 mítinky a demonstrace, budou v sobotu opět planout svíčky. Už tradičně se v 17 hodin koná malá vzpomínková slavnost, na níž se téměř pravidelně scházejí ti, kteří se zde před třiadvaceti lety snažili probudit Karlovaráky z komunistické letargie. Už od roku 2009 zde chybí Jindra Konečný, jedna z hlavních postav karlovarských listopadových událostí. Tohoto skvělého muže zde připomíná pouze deska s výmluvným textem: „PhDr. Jindřich Konečný, básník, disident a slušný člověk. 1940-2009".

„Ani letos nejde o žádné ohlášené shromáždění, neplánujeme ani pódium. Stejně jako loni to bude jenom prostá vzpomínka s textem, který si přečte ten, kdo bude chtít…" uvedl organizátor Jiří Kotek. Právě on s Jindřichem Konečným a Janem Horníkem a dalšími disidenty zde v listopadu 1989 informoval Karlovaráky o hektickém dění v Praze.

Jedna novinka však letos před poštou přece jenom bude. Aktivistický workshop pro mladé. Podle Kotka současná karlovarská normalizace pohřbila euforii listopadu 2010. „Tehdy jsme při zapalování svíček slavili na pódiu s muzikanty volební porážku parlamentních stran v komunálních volbách. Letos komunisté vyhráli krajské volby. A jsou tady zpátky," uvedl zachmuřeně.

Karlovarský magistrát žádné oficiální akce k 17. listopadu nechystá. S jedinou výjimkou a tou je sobotní koncert Michala Hrůzy v Lidovém domě.

Sokolov: Kultura odporu

V Sokolově začaly listopadové události v muzeu. V úterý 21. listopadu 1989 sepsal historik Okresního muzea v Sokolově Erich Kříž se svými spolupracovníky prohlášení, ve kterém ostře protestovali proti brutálnímu zákroku komunistické policie v Praze. Hlavním motorem začínající revoluce byli studenti – vysokoškoláci přijíždějící ze stávkujících pražských i plzeňských fakult a s nimi solidární mládež z místních středních škol a učilišť. Učitelé a studenti sokolovského gymnázia, rovněž pobouření neoficiálními zprávami z Prahy, si na středu 22. listopadu pozvali do školy na besedu místní představitele komunistické strany a jejího svazu mládeže. Ve čtvrtek 23. listopadu se na náměstí Budovatelů spontánně sešly asi tři stovky lidí, zejména studentů a učňů. O dva dny později jich bylo již 800.

Během generální stávky v pondělí 27. listopadu manifestovalo na náměstí Budovatelů asi šest tisíc lidí.

A jaké akce chystá Sokolov? Velmi zajímavé představení k výročí sametové revoluce mohou zájemci zhlédnout již dnes. Promítne ho Ekokino v sokolovské Alfě. Název snímku je Kultury odporu. „Děj pojednává o tom, jak rozlišné kultury celého světa bojují svým uměním za svobodu, a vyvolává řadu otázek," říká Tomáš Kábrt ze Sokolova. Může umění dosáhnout skutečné změny? Mohou hudba a tanec být zbraněmi míru? Začíná se v 19 hodin. Další přednášku chystá přímo na sobotu Sbor církve adventistů 7. dne v Sokolově. „Přednáška začíná v 11 hodin na obvyklém místě v sokolovské čtvrti Šenvert," řekl Tomáš Kábrt.

Cheb: Totalitní večírek i kabaret

Západočeské divadlo v Chebu připravilo na sobotu 17. listopadu výjimečný dvojprogram nazvaný Monstrkabaret Ády a Klémy aneb Rozverný totalitní večírek. V jeho rámci uvede v jednom večeru dvě inscenace ze svého repertoáru, obě v režii Šimona Dominika. Jako první v 19.30 ve studiu d černou komedii Arnošta Goldflama Doma u Hitlerů.

A ve 21.30 hodin přijde za oponou Velkého sálu na řadu naopak jedna z nejnovějších inscenací, groteskní politický kabaret Karla Steigerwalda Horáková, Gottwald.

Kameraman Milan Daněk z Chebu dění ve městě po 17. listopadu 1989 natáčel. „Pracoval jsem tehdy na ‚dráze', takže jsem si kvůli tomu s kolegy musel měnit služby," vzpomíná. „Pamatuji si euforii, jakou jsme zažívali na prvním setkání v chebském divadle – zpívala se československá hymna, dojetím jsme brečeli. A také si vybavuji, že jsem si říkal, že teď už nebudu mít na co nadávat," pokračoval Daněk. Jak ale podotkl, tento pocit ho po pár měsících opustil.

A jak se na revoluci dívá dnes? „Upřímně, kdybych věděl, jak to u nás bude vypadat po těch letech, asi bych si tu obrovskou radost rozmyslel…"

Autor: Ivana Kalinová, Roman Cichocki, Václava Simeonová

15.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ilustrační snímky z pořadu Malé lásky
15

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Foťte město a vyhrávejte!

Karlovy Vary - Karlovy Vary žijí novou fotografií. Vedení města vyhlásilo fotosoutěž na téma „Záběry ze života města.“

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Pšov – Velmi bolestivé a vážné zranění si způsobil šestapadesátiletý muž, který se v kravíně ve Pšově na Žluticku zřejmě omylem napil kyseliny.

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Karlovarský kraj - Jediné vítězství, jediné tři body. Tak ty si tentokrát dovezly celky z Karlovarského kraje hrající divizi ze hřišť soupeřů. Úspěšná byla Slavia Karlovy Vary, která vyplenila Přeštice poměrem 5:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení