VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ALTERNATIVA do krajské koalice nevstoupí. Podporu jí ale dá

Karlovarský kraj - Už v pondělí 9. března se znovu sejdou krajští zastupitelé. Program zasedání snad nejvýstižněji popsal Erich Kříž, tajemník Starostů (STAN). „Toto pondělí bude tematicky poněkud jednostranné, nikoli však nezajímavé."

5.3.2015 6
SDÍLEJ:

Krajský úřad v Karlových Varech.Foto: Deník/Archiv

Krajští zastupitelé budou volit hejtmana a radní. A to by nemělo být složité. Po rozpadu koalice ČSSD a KSČM oslovili sociální demokraté opoziční strany, tedy TOP09, STAN, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM) a ALTERNATIVU. A ty s koalicí souhlasily. KSČM tak končí v opozici. ALTERNATIVA ale ohlásila, že se koalice nezúčastní, s její podporou však počítat může.

„ALTERNATIVA dlouhodobě proklamovala a podpisem „Při podpisu „Společného prohlášení" o koaliční spolupráci bez KSČM podpořily strany dosavadního opozičního trojbloku kádrovou podmínku pana Kulhánka, že práce v radě se nesmí účastnit pan Jiří Kotek, lídr ALTERNATIVY. Po několika jednáních ALTERNATIVA nepřipustila ultimativní kádrování svého nominanta do rady. Je autonomním právem každé strany, aby si delegovala své zástupce. Společným prohlášením o spolupráci na ustavení vedení kraje bez KSČM se zavázala, že v zastupitelstvu podpoří jakoukoliv jinou demokratickou koalici. Proto, i když byla z výše uvedeného důvodu z krajské koalice diskvalifikována, podpoří vznik této koalice," uvedl předseda František Šnajdauf. Krajská koalice by tak měla bez čtyř mandátů ALTERNATIVY většinu 27 hlasů v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu (ČSSD 13 mandátů, HNHRM 5, ODS 5, TOP09+STAN 4).

Nově vznikající krajská koalice se už dohodla na tom, že ČSSD obsadí post hejtmana a v devítičlenné radě tři radní. Zbylých pět křesel si rozdělí partneři. Po dvou radních získá ODS a HNHRM, jednoho TOP09 + STAN. „Čtyři radní za ČSSD by měli být uvolnění, a pět ze stran bývalé opozice neuvolněných," řekl krajský zastupitel Petr Zahradníček (TOP09).

„Pokud ALTERNATIVA do koalice nevstoupí, budeme žádat dvě místa v radě. Obě by byla neuvolněná. Ctíme tak naši představu, s níž jsme šli do vyjednávání o koalici ihned po volbách v roce 2012, a to, že kraj nemusí řídit deset placených politiků na plný úvazek a že lze jeho správu výrazně zlevnit," uvedl Dalibor Blažek. „Měli bychom zájem o oblast správy majetku a jeden radní by byl „bez portfeje"," uvedl za HNHRM krajský zastupitel Dalibor Blažek.

A dodal, že přáním HNHRM je změna v obsazení některých výborů tak, aby zde měly všechny politické subjekty své zástupce bez ohledu na to, zda jsou v koalici či opozici. Dosud to tak nebylo.

Autor: Ivana Kalinová

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení