VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Apel městu: vraťte klenot

Karlovy Vary - Jedno už je jisté. Tryskající Vřídlo v kolonádě v havarijním stavu probralo karlovarské patrioty, kteří chrlí nápady, jak s tímto karlovarským přírodním úkazem v budoucnu naložit. Shodují se v tom, že Vřídelní kolonádu by mělo město zbourat.

10.1.2016
SDÍLEJ:

Vřídelní kolonáda v Karlových Varech.Foto: Ilustrační foto Deník

A v petici požadují, aby místo tohoto současného sklobetonového kolosu postavilo repliku bývalé litinové kolonády podle návrhu od vídeňských architektů Fellnera a Helmera.

„Nastal ten správný čas na nápravu minulé chyby. Chceme navrátit městu bývalý klenot vřídelní kolonádu z roku 1879. Kolonádu architektů Fellnera a Helmera, kteří dali městu mnoho dalších krásných staveb a pomohli stvořit genia loci světově uznávaných lázní," stojí v záhlaví petice. Podle jejího autora Alexandra Maiera současná kolonáda z roku 1975 s městem nikdy nesrostla, absolutně se do „šlehačkových" Karlových Varů nehodí, hyzdí nejdůležitější místo krásných lázní a rozhodně nepřispívá k pěknému dojmu z lázeňského města. Dokument už podepsalo téměř 250 osob a například Otta Řezanka je přesvědčen o tom, že by kolonáda restartovala zájem o Vary.

„Všichni, co tu už byli, by měli důvod znovu do města přijet a prohlédnout si, jak kolonáda do města zapadá a jak změnila historické centrum. Příkladů, kdy tento efekt funguje, je po světě dost například katedrála Frauenkirche v Drážďanech, podobně funguje také rozestavěná Sagrada Familia v Barceloně," podpořil Řezanka petiční výzvu. Náklady na stavbu nové kolonády bez podzemí a technologie vřídelní vody odhaduje na zhruba 150 milionů. „S demolicí staré budovy a úpravou podzemních prostor a technologie lze předpokládat cenu okolo 250 milionů, což je méně než stál například bazén u KV Areny. Přínos kolonády pro cestovní ruch a věhlas Karlových Varů by byl přitom obrovský," zdůraznil Otta Řezanka.

V názorech na budoucnost Vřídelní kolonády se liší i vedení města. Zatímco podle primátora Petra Kulhánka (KOA) je replika bývalé budovy od architektů Fellnera a Helmera krásnou představou, náměstek Jiří Klsák (KOA) by místo ní viděl modernější objekt subtilnějších rozměrů. Oba se ale shodují v tom, že problémem jsou peníze. Na novou kolonádu v současné době město peníze, přibližně 200 milionů, prostě nemá. Oba ale také zdůraznili, že vítají debatu, kterou kolonáda spustila, protože v budoucnu bude muset podobu nové kolonády město tak jako tak řešit.

„Stejně jako kdysi měla litinová kolonáda své příznivce i odpůrce, tak je to i u tohoto objektu. Já jsem příznivcem časů Fellnera a Helmera a byl bych šťasten, kdyby replika této kolonády vznikla. Jenomže to je nyní pouhý sen," uvedl primátor Kulhánek.

Náměstek Jiří Klsák by přivítal, kdyby v budoucnu město vyhlásilo architektonickou soutěž, a to na mezinárodní úrovni, a v ní zvítězil projekt, který by se do prostředí centra lázní urbanisticky hodil. „Jsme přece jen o více než sto let dále, než když litinová kolonáda vznikala, a její okolí už je jiné. Kolonáda by mohla být daleko skromnější než ta současná, ale její modernější pojetí by město reprezentovalo mnohem lépe," domnívá se náměstek. Jenomže i on zdůraznil, že všem těmto plánům brání peníze. „Nevidím důvod, proč kolonádu nyní bourat. Tato myšlenka není nová, naposledy se objevila začátkem devadesátých let. A i tehdy jsem byl proti. A je třeba vzít v úvahu nejen novou stavbu kolonády, ale i demolici současného objektu. A není šance, že bychom na to získali evropské dotace. Vřídelní kolonáda není památkově chráněným objektem," zdůraznil náměstek Klsák.

Jenomže oponenti v petici tvrdí, že stavbu lze zahrnout do programů na podporu cestovního ruchu, a lze proto uvažovat o financování z fondů EU, případně i fondů česko- německé spolupráce, protože podle nich byla kolonáda stržena v roce 1939 po nástupu fašismu.

„Napravil by se i paradox, kdy město, které dalo světu všeobecně platnou značku pro lázně užívanou např. na mapách, tj.gejzír tryskající v míse, by opět konečně tuto vřídelní vázu mělo," uvádějí. A zdůrazňují, že Vřídlo je karlovarské rodinné stříbro a město, které tu díky němu vzniklo, by mělo mít jako prioritu toto rodinné stříbro mít v důstojném a reprezentativním „obalu", nikoliv v krabici od bot made in Bulgaria. „Karlovy Vary se snaží stát památkou UNESCO. Návratem původní kolonády se Karlovým Varům navrátí velmi významná součást jejich genia loci a hodnotná architektura odpovídající nárokům této prestižní organizace," argumentují.

Autor: Ivana Kalinová

Měla by se současná Vřídelní kolonáda zbourat a nahradit jinou stavbou?

Ano

229 hlasů

Ne

303 hlasů

Nevím

5 hlasů

Hlasovalo: 537

Anketa byla ukončena

10.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení