VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Apel městu: vraťte klenot

Karlovy Vary - Jedno už je jisté. Tryskající Vřídlo v kolonádě v havarijním stavu probralo karlovarské patrioty, kteří chrlí nápady, jak s tímto karlovarským přírodním úkazem v budoucnu naložit. Shodují se v tom, že Vřídelní kolonádu by mělo město zbourat.

10.1.2016
SDÍLEJ:

Vřídelní kolonáda v Karlových Varech.Foto: Ilustrační foto Deník

A v petici požadují, aby místo tohoto současného sklobetonového kolosu postavilo repliku bývalé litinové kolonády podle návrhu od vídeňských architektů Fellnera a Helmera.

„Nastal ten správný čas na nápravu minulé chyby. Chceme navrátit městu bývalý klenot vřídelní kolonádu z roku 1879. Kolonádu architektů Fellnera a Helmera, kteří dali městu mnoho dalších krásných staveb a pomohli stvořit genia loci světově uznávaných lázní," stojí v záhlaví petice. Podle jejího autora Alexandra Maiera současná kolonáda z roku 1975 s městem nikdy nesrostla, absolutně se do „šlehačkových" Karlových Varů nehodí, hyzdí nejdůležitější místo krásných lázní a rozhodně nepřispívá k pěknému dojmu z lázeňského města. Dokument už podepsalo téměř 250 osob a například Otta Řezanka je přesvědčen o tom, že by kolonáda restartovala zájem o Vary.

„Všichni, co tu už byli, by měli důvod znovu do města přijet a prohlédnout si, jak kolonáda do města zapadá a jak změnila historické centrum. Příkladů, kdy tento efekt funguje, je po světě dost například katedrála Frauenkirche v Drážďanech, podobně funguje také rozestavěná Sagrada Familia v Barceloně," podpořil Řezanka petiční výzvu. Náklady na stavbu nové kolonády bez podzemí a technologie vřídelní vody odhaduje na zhruba 150 milionů. „S demolicí staré budovy a úpravou podzemních prostor a technologie lze předpokládat cenu okolo 250 milionů, což je méně než stál například bazén u KV Areny. Přínos kolonády pro cestovní ruch a věhlas Karlových Varů by byl přitom obrovský," zdůraznil Otta Řezanka.

V názorech na budoucnost Vřídelní kolonády se liší i vedení města. Zatímco podle primátora Petra Kulhánka (KOA) je replika bývalé budovy od architektů Fellnera a Helmera krásnou představou, náměstek Jiří Klsák (KOA) by místo ní viděl modernější objekt subtilnějších rozměrů. Oba se ale shodují v tom, že problémem jsou peníze. Na novou kolonádu v současné době město peníze, přibližně 200 milionů, prostě nemá. Oba ale také zdůraznili, že vítají debatu, kterou kolonáda spustila, protože v budoucnu bude muset podobu nové kolonády město tak jako tak řešit.

„Stejně jako kdysi měla litinová kolonáda své příznivce i odpůrce, tak je to i u tohoto objektu. Já jsem příznivcem časů Fellnera a Helmera a byl bych šťasten, kdyby replika této kolonády vznikla. Jenomže to je nyní pouhý sen," uvedl primátor Kulhánek.

Náměstek Jiří Klsák by přivítal, kdyby v budoucnu město vyhlásilo architektonickou soutěž, a to na mezinárodní úrovni, a v ní zvítězil projekt, který by se do prostředí centra lázní urbanisticky hodil. „Jsme přece jen o více než sto let dále, než když litinová kolonáda vznikala, a její okolí už je jiné. Kolonáda by mohla být daleko skromnější než ta současná, ale její modernější pojetí by město reprezentovalo mnohem lépe," domnívá se náměstek. Jenomže i on zdůraznil, že všem těmto plánům brání peníze. „Nevidím důvod, proč kolonádu nyní bourat. Tato myšlenka není nová, naposledy se objevila začátkem devadesátých let. A i tehdy jsem byl proti. A je třeba vzít v úvahu nejen novou stavbu kolonády, ale i demolici současného objektu. A není šance, že bychom na to získali evropské dotace. Vřídelní kolonáda není památkově chráněným objektem," zdůraznil náměstek Klsák.

Jenomže oponenti v petici tvrdí, že stavbu lze zahrnout do programů na podporu cestovního ruchu, a lze proto uvažovat o financování z fondů EU, případně i fondů česko- německé spolupráce, protože podle nich byla kolonáda stržena v roce 1939 po nástupu fašismu.

„Napravil by se i paradox, kdy město, které dalo světu všeobecně platnou značku pro lázně užívanou např. na mapách, tj.gejzír tryskající v míse, by opět konečně tuto vřídelní vázu mělo," uvádějí. A zdůrazňují, že Vřídlo je karlovarské rodinné stříbro a město, které tu díky němu vzniklo, by mělo mít jako prioritu toto rodinné stříbro mít v důstojném a reprezentativním „obalu", nikoliv v krabici od bot made in Bulgaria. „Karlovy Vary se snaží stát památkou UNESCO. Návratem původní kolonády se Karlovým Varům navrátí velmi významná součást jejich genia loci a hodnotná architektura odpovídající nárokům této prestižní organizace," argumentují.

Autor: Ivana Kalinová

Měla by se současná Vřídelní kolonáda zbourat a nahradit jinou stavbou?

Ano

229 hlasů

Ne

303 hlasů

Nevím

5 hlasů

Hlasovalo: 537

Anketa byla ukončena

10.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Viry se jen tak nevzdávají

ANDREA GERÁK

Koncert v sále nebo na ulici? Je sama sobě manažerkou a dělá, co ji baví.

V garážích správy a údržby silničářů shořel sypač, škoda je přes pět milionů

Otovice – V garážích silničářů v Otovicích shořel sypač. Škoda se vyšplhala na více než 5 milionů korun.

DOTYK.CZ

Chystá se bič na soukromé lékaře

Soukromých ambulancí je jako hub po dešti. Zbytečně prodražují výdaje pojišťoven, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Očaři, plicaři nebo ortopedové totiž často pracují „dvoukolejně" – kromě soukromé ambulance mají i úvazek v nemocnici. Podle vedení resortu si odtud „vyzobávají" nejlukrativnější pacienty. To zarazíme, plánuje poradce ministra Roman Prymula.

Foto: Miminka z Karlovarska

Karlovarsko - Rodičům novorozenců gratulujeme a dětem přejeme do života jen vše dobré

Top Dream Company roztančí republiku. Mají nový singl a vyjíždí na turné

Karlovy Vary – Funkeři Top Dream Company přenesou zmrzlé Čechy ze zimy do jara v roztančené a dobré náladě. Během února a března vyjedou na klubové turné. V Karlových Varech je můžete vidět a slyšet 11. března v Klubu Paderewski.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies