Kuriózní dárek převzal včera senátor a krajský zastupitel Jan Horník z rukou zástupců obecně prospěšné společnosti Pomoc v nouzi. Ti mu v zeleném trabantu přivezli bižuteriový set pojmenovaný Modrý sen. A to jako poděkování za gratulaci, již na jaře vysekl této organizaci, která se otevřeně chlubila, že získala putovní Malethův pohár v prestižní mezinárodní soutěži v tvorbě skleněné bižuterie. To však byla pouze mediální kachna, záměrně vypuštěná Pomocí v nouzi. Aprílový žert s dobrým úmyslem se tehdy rychle šířil a zpět se vracel nespočet pozitivních reakcí. A právě Jan Horník byl vůbec první, kdo se ozval.

„Gratuluji vám k získání putovního Malethova poháru v Německu a děkuji současně za příkladnou reprezentaci našeho regionu nejen doma, ale i v zahraničí," zněla vstřícná odpověď senátora Horníka. Toho vtípek neurazil, ale naopak pobavil. „Kdyby život přinášel pouze takovéto žertíky, tak by bylo na světě hej. Pamatuji si, že když jsem si zprávu poprvé četl, nechal jsem všechnu ostatní práci a ihned jsem odpovídal. No a takhle to dopadlo," usmíval se včera Horník. Současně dodal, že Modrý sen nechá umístit v Muzeu Božího Daru.

Na dobrou, ale smyšlenou zprávu reagoval nespočet lidí, a dokonce také média. „Dostali jsme asi 50 gratulací. Volali nám i novináři, co že jsme to vyhráli. Všem jsme samozřejmě přiznali, že se jednalo pouze o aprílový vtípek. Smyslem toho bylo upozornit na činnost našich klientů, kteří vyrábějí moc krásné věci, od bižuterie až po dekorační předměty," vysvětlil důvody vypuštění mediální kachny ředitel Pomoci v nouzi Robert Pisár.

Klienti Pomoci v nouzi sice na žádnou soutěž nejeli, za to ale opravdu zhotovují pěkné výrobky a prodávají je pod značkou Kocábka. Tak se jmenuje prodejna v Kynšperku nad Ohří, kde jsou kromě bižuterie k dostání také produkty ze dřeva, z textilu, svíčky či růžence. Ačkoli je Malethův pohár fiktivní, Modrý sen je naprostou skutečností. Sice není vítězným výrobkem smyšlené sklářské soutěže, svoji hodnotu však má. Živým důkazem je Lukáš Fučila, klient Domu na půl cesty v Kynšperku nad Ohří, autor Modrého snu, tedy šperku z jabloneckého skla. „Tento set tvoří náhrdelník, náušnice a náramek. K výrobě používáme vinuté perly a jablonecké korálky," vysvětlil Fučila.