VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologickou rezervaci vylepšují zahradníci a lesáci

Karlovy Vary - Jedno z nejcennějších karlovarských území, archeologická rezervace v Tašovicích, prochází obměnou. Archeologický průzkum zde probíhal v letech 1949 až 1950 a byly odkryty pozůstatky dvou sídelních objektů, které měly po obvodech stopy po zahrocených kůlech. Při společném vchodu do obou obydlí byla dvě mírně zahloubená ohniště, oddělená od vlastních obytných prostorů.

5.4.2015
SDÍLEJ:

ARCHEOLOGICKÁ rezervace se dosud hledala těžko. Po úpravách to bude jednodušší.Foto: Vladimír Meluzín

Nyní si tuto lokalitu vzali do práce karlovarští zahradníci i lesáci a až skončí, rezervace by se měla změnit v kultivovanou a odpočinkovou zónu.

„My zde vyřezáváme nálety, abychom odkryli reliéfy terénů. Vše po domluvě s památkáři," vysvětlil Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků. V Tašovicích ale pracují i zaměstnanci Lázeňských lesů. I ti zde kácejí a klestí náletové dřeviny a podle náměstka Jiřího Klsáka (KOA) se zde změní porost a časem by zde měl být v místech bývalého lomu i lesopark. Na dotaz, zda práce zasáhnou i do zahrádek místních lidí, kteří už projevili obavy, že o ně přijdou, uvedl, že kultivace se týká pouze městských pozemků.

Rezervace v Tašovicích

Zdejší místo je ojedinělým dokladem pobytu lidí neandertálského typu na Karlovarsku. Nález silně omletého křemencového úštěpu odraženého od diskovitého jádra z polykulturní lokality v Tašovicích patří podle tvaru a charakteristické techniky opracování do okruhu staropaleolitických, levalloisko-mousterských industrií (asi 230 000 až 100 000 let). Pozoruhodné je to, že byl nalezen mezolitickým člověkem a jím přepracován a znovu upotřeben.

Autor: Ivana Kalinová

5.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení