VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ať lidé rozhodnou, zda hazard ve městě chtějí

Karlovy Vary - Zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA) společně s přípravným výborem v Karlových Varech inicioval podpisovou akci, v níž se měli Karlovaráci vyjádřit, zda podporují návrh na vyhlášení místního referenda k hazardu. Otázka zněla, zda souhlasí s tím, aby statutární město Karlovy Vary na svém území zakázalo provozování loterií a jiných podobných her, zejména výherních hracích přístrojů a videoloterijních terminálů, lokálních i centrálních loterijních systémů a jiných obdobných přístrojů.

11.12.2013 7
SDÍLEJ:

Zastupitel města Karlovy Vary Jiří KotekFoto: Foto Deník Vladimír Meluzín

My jsme se proto zeptali:

Kolik občanů už podepsalo podpisovou listinu?

Právě jsme dosáhli čtvrtiny, tedy jednoho tisíce podpisů. K tomu, aby byli zastupitelé povinni referendum vyhlásit, potřebujeme shromáždit podpisů 4.200. Podepisovat mohou pouze občané dotčeného území, tedy jen plnoletí karlovarští občané. Přesné informace k tomuto referendu jsou na www.kv-referendum.webnode.cz. Tato aktivita je pouze nástrojem, aby sami občané Karlových Varů dostali možnost o problému hazardu rozhodnout, když jsou zastupitelé podjatí.

Dokdy mohou ještě připojit svůj podpis a kde?

Podpisy sbíráme průběžně, a to podle našich možností. Až je nasbíráme, předáme je na magistrát. Podpisy shromažďují a mohou sbírat aktivní zájemci ve svém okolí. Na webu www.kv-referendum.webnode.cz jsou k vytištění podpisové listiny. Máme také 20 kontaktních míst, kde je možné petici podepsat.

Máte zmapované, kolik heren na území města existuje?

Ano, samozřejmě pracujeme s přesnými znalostmi prostředí. Maxima počet heren dosáhl v polovině roku, kdy jich bylo ve městě 108 a v nich 1.080 (!) hracích přístrojů. To je jedna ze špičkových koncentrací v republice s hustotou 50 občanů na jeden hrací přístroj(!). Kritizovaná Praha i Brno mají koncentrace čtyřikrát nižší. Aktuálně již bylo několik heren zavřených.

Proč jste tuto iniciativu vůbec spustil? Myslíte si, že hazard by měl z města skutečně zmizet? Vždyť samotné vedení města už regulaci hazardu učinilo. A heren tak ubylo…

Dílčího úspěchu ve věci regulace hazardu jsme dosáhli již za předcházejícího vedení města, které v roce 2009 přijalo vyhlášku, ve které stanovilo 38 adres k provozování hazardu. Současné vedení radnice hraje jen divadlo pro veřejnost a klame ji proklamacemi, že přijalo vyhlášku na regulaci hazardu. Ano, přijalo v polovině roku vyhlášku s novými 34 adresami. Ty vybralo podle dohody se samotnými klíčovými provozovateli hazardu (Unie herního průmyslu), která si tím prakticky zrušila místní konkurenci a zařízla patrně méně problémové herny restaurace se dvěma či třemi přístroji. Jenomže alarmující počet heren ve městě (108) ve skutečnosti magistrát nechal být po celou dobu svého již 3letého působení. Na zastupitelstvu jsem na to trvale poukazoval.

Od ledna 2012 jsem proto pětkrát marně žádal debatu o zákazu hazardu a také jsem k tomu předkládal takovou vyhlášku, byla pokaždé zamítnuta. Také jsem si prověřil tu magistrátní „regulaci" a vidím, že téměř 80% z těchto heren bylo povoleno v rozporu se zákonem (nedodržené vzdálenosti od škol, úřadů apd.) a novou vyhláškou jsou alibizovány.

Podíváme-li se na povolené herny a počet přístrojů v nich, pak vidíme minimální potenciál 600 hracích strojů, což je koncentrace asi 85 občanů na jeden přístroj. To řadí Karlovy Vary stále do první české, evropské i světové extraligy. Česko je dnes hazardní velmocí ve světě. Protože vliv provozovatelů hazardu na zastupitele je průkazný dokonce platbami, je iluzorní očekávat změnu. Proto se domnívám, že vyslyšet nářky a stížnosti lidí postižených z provozu hazardu ve městě je správné. Proto referendum, aby si rozhodli občané sami, bez podjatých zastupitelů či úředníků.

Jaký je váš názor na argumentaci, že finance získané z hazardu pomáhají těm zájmovým sdružením, jejichž činnost by město bez těchto peněz nemohlo financovat? V posledních Radničních listech se například zastupitel Zdeněk Slába vyjádřil, že výtěžek z hazardu chce mimo jiné dělit i mezi školy a na prevenci kriminality.

To je právo pana Sláby a dalších koaličních zastupitelů, hájit hazard i peníze z něj. Pro mě osobně jsou to peníze doslova amorální a nepřijatelné. Čím více jsem se z podnětů občanů do problému hazardu ponořoval, tím méně mi zbylo argumentů pro jeho obhajobu. Je zisk založený na zkáze jednotlivých osob ospravedlnitelný?

Pro poslance, úředníky Ministerstva financí, pana Slábu a koalici ve městě ano. Znám řadu neziskových sdružení, která zásadně takovéto prostředky nepřijímají. Na to, aby dostalo město příděl z hazardu, musí do „beden" hráči nasázet dvacetinásobek. Tedy u nás namísto přídělu 40 milionů korun musí do beden naházet 800 milionů. Kdyby takové peníze zůstaly mezi lidmi, prospělo by to městu asi více. Žádný neziskový sektor není závislý pouze na příjmu z hazardu, to jsou jen falešné alibismy obhájců hazardu, stejně jako šířené strachy z nelegálních heren.

Autor: Ivana Kalinová

11.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení