VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez zájmu. Etický kodex podepsalo jen osm zastupitelů z osmatřiceti

Karlovy Vary - Dva roky pracovala komise pro transparentní samosprávu karlovarského zastupitelstva na etickém kodexu. A konečná verze byla na světě až letos v dubnu. Jenomže politici se do podpisu dokumentu vůbec nehrnou, z osmatřiceti zastupitelů jej zatím podepsalo pouze osm.

14.11.2013 2
SDÍLEJ:

K etickému kodexu se v karlovarském zastupitelstvu přihlásilo jen osm lidí.Foto: Ilustrační foto Deník

A co by měli vlastně signovat? Už preambule kodexu definuje, jak by se měl karlovarský zastupitel chovat: „Já, člen Zastupitelstva města Karlovy Vary, vnímám výkon mandátu jako veřejnou službu občanům, od kterých jsem získal důvěru i právo je zastupovat při správě města. Hlásím se k odpovědnosti morální i právní, a proto přijímám dobrovolně, nad rámec právního řádu České republiky, tento Etický kodex, kterým se budu po dobu mandátu řídit."

Třicet zastupitelů ale zřejmě vnímá kodex jako zbytečnou věc. A ačkoliv jim podpis nikdo nenařizuje, protože kodex nejen neschválili, ale ani nevzali na vědomí, rada je s jeho zněním seznámila.

Bez zájmu. Takže například článek 5 o střetu zájmů a neslučitelností funkcí, podle něhož se zastupitel zdrží takového jednání, které by vedlo ke střetu veřejného zájmu s jeho zájmem soukromým. To znamená jednání, které by přineslo jednostrannou a neoprávněnou výhodu jemu samotnému, jeho rodinnému příslušníkovi či osobě blízké, nebo fyzické či právnické osobě, se kterou měl, anebo má obchodní, pracovní, popřípadě politické vztahy, třicet zastupitelů dodržovat nemusí.

Nebo jsou tak čestní, že podpis pod kodex pokládají za naprosto marginální.

"Je to škoda, ale jde o rozhodnutí každého zastupitele," uvedl primátor Petr Kulhánek (KOA).

Autor: Ivana Kalinová

14.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení