VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biskupství žádá po Nejdku vypořádání křivd

Nejdek - Nečekanou žádost nyní řeší nejdecká radnice. Obrátilo se na ni Biskupství plzeňské, které vzneslo nárok na vypořádání historického církevního majetku. Jde o necelých třicet tisíc metrů čtverečných plochy.

2.9.2015 1
SDÍLEJ:

Areál Limnice zatím tvoří hokejový a fotbalový stadion a tenisové kurty. Revitalizaci koupaliště a budování in-line dráhy, dalších sportovišť a relaxační části nyní může stopnout církevFoto: Michaela Rollerová

„Chceme tak vypořádat křivdy, nikoliv působit další," upozornila nejdeckou radnici církev. Biskupství dává zatím přednost jinému způsobu vyřešení situace, než je soud s následným správním řízením. Starosta Nejdku Lubomír Vítek (Zelení) tak odjíždí 9. září na plzeňský biskupský úřad, aby, jak uvedl, získal další potřebné informace.

Nejdek se totiž dostává do obtížné situace, protože na části nárokovaných pozemků chce vybudovat rekreačně- sportovní areál, což mu umožňuje územní plán.

„Já se se záměry církve neztotožňuji. Musím vše probrat s právníky, abychom věděli, co musíme a jak jednat. Podle mého osobního názoru bychom mohli uznat nárok i jako oprávněný a dohodnout směnu za jiné pozemky," uvedl starosta Vítek. Na některých požadovaných pozemcích totiž například vyrostly bytové domy. Byly sice převedeny na Nejdek, jenomže podle biskupství tvoří historický církevní majetek a převody majetku na třetí osoby byly absolutně neplatné. „Musíme tak konstatovat, že vám ve skutečnosti nesvědčí vlastnické právo k uvedeným nemovitostem," uvádí církev.

Obce totiž byly povinny od roku 1991 je do jednoho roku po nabytí vlastnictví zapsat do katastru nemovitostí, k čemuž podle biskupství v Nejdku nedošlo. Navíc podle právníka biskupství Jana Klaila po prověření listin nebyly splněny předpoklady pro přechod majetku na obec. Podle starosty Vítka se ale nedají požadované dokumenty prakticky dohledat.

Nejdečtí radní dílčí informace o nároku církve mají, i když se kauzou rada detailně zatím nezabývala. Ale například radní Štěpán Cingroš (ČSSD) je proti tomu, aby Nejdek biskupství vydával pozemky náhradní. „Nemají na ně nárok a my nejsme povinni jim je vydat. Stát církvím blokované pozemky přece kompenzuje, tak jsem to pochopil z jednání v Poslanecké sněmovně i z jednání mezi obcemi a církví. Církev sama potvrdila, že nebude o pozemky žádat.

„Navíc se města podílejí na obnově církevních staveb a pomáhají i v sociální oblasti, kterou provozuje církev. Je to nedostatečné?" uvedl Štěpán Cingroš. A dodal, že jde o precedens, protože Nejdek by nemusel být jediným městem, který řeší nárok církví u jejich už státem kompenzovaných pozemků.

„Je to majetek města a poškodili bychom veřejný rozpočet i občany," zdůraznil radní Cingroš, který by raději nechal celý případ rozhodnout soudní cestou. Podle něj není také taktické, aby město slibovalo nějakou dohodu. Starosta města by měl podle něj pouze zjistit názor církve.

Autor: Ivana Kalinová

2.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení