Možná až na dva roky zmizí z nabídky zajímavostí Božího Daru tamní rašeliniště. Včera totiž zaměstnanci městského úřadu na naučnou stezku osadili cedule zakazující vstup do této vyhledávané přírodní lokality. K tomuto kroku donutil božídarskou radnici katastrofální stav chodníků na více než tříkilometrovém okruhu. „To, jak dlouho bude rašeliniště zavřené, záleží na tom, jak dlouho bude trvat vyřízení žádosti o dotaci z fondů Evropské unie. Chceme totiž požádat o jejich čerpání,“ uvedl Jaroslav Formáček, božídarský místostarosta.

Stavba by podle jeho slov mohla začít prakticky okamžitě. Je totiž hotová projektová dokumentace a stavební úřad už vydal stavební povolení. „Zbývá už jenom maličkost: zajistit finance,“ podotkl. Náklady na nové chodníky by se podle předběžných propočtů měly pohybovat kolem devíti milionů korun. „Chceme použít materiál, který nepodléhá hnilobě.

Dřevěné chodníky po pěti letech, které uběhly od poslední zásadní rekonstrukce, vzaly takřka za své. Může za to jednak počasí, přesněji řečeno sníh, ale také nezodpovědní turisté, kteří často chodníčky rozebírají.“ Rozhodnutí radnice zkomplikuje život i hoteliérům. Někteří z nich totiž nabízejí svým hostům návštěvu rašeliniště. „Už loni si naši hosté začali stěžovat na to, že se po chodníčcích prakticky nedá chodit.V nabídce našeho hotelu však božídarské rašeliniště zůstává i nadále.

Jen jsme museli trasu upravit podle aktuální situace, takže se této lokality turisté při výletu takříkajíc jen dotknou. ,“ potvrdil Jan Zdiarský, obchodní manažer božídarského hotelu Praha. Podle jeho názoru okolí Božího Daru neskýtá mnoho možností na turistické vyžití. „To, že z nabídky prakticky zmizí rašeliniště, je velká škoda. Právě tato lokalita totiž může naplnit program turistů, kteří chtějí zůstat v okolí města. Na druhou stranu chápu, že bezpečí lidí je přednější,“ doplnil Zdiarský.

Naučná stezka Božídarské rašeliniště nabízí na 3,2 kilometrech dvanáct zastávek. Na nich se návštěvníci dozvědí vše o cenných botanických, faunistických a historických prvcích rašeliništního ekosystému. Dominantou rašeliniště je pak Božídarský Špičák (1115 metrů nad mořem), nejvyšší čedičová kupa sopečného původu ve střední Evropě. Z celé trasy zůstane nadále přístupný přibližně třísetmetrový úsek, jehož povrch prošel rekonstrukcí před dvěma lety.