Kriticky ohrožený druh potápky rudokrké našel útočiště v Záchranné stanici handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě. Potápku sem dovezla rodina z Vintířova, které se zabydlela na zahradě. „Rodina netušila, o jaké zvíře se vlastně jedná. I já jsem tuto potápku viděl v životě na vlastní oči poprvé,“ říká správce stanice Vladimír Tomáš Smolík.

Není se čemu divit. V České republice se tento druh vyskytuje jen zcela výjimečně. Vymizel před lety v době výrazného znečištění vod. Rozšířenější je nyní ve východní Evropě, na Sibiři, Kavkazu nebo třeba v severní části Japonska a Severní Ameriky od Aljašky po Labrador. „Jak se dostala do této nadmořské výšky, je mi naprostou záhadou,“ poznamenal správce. Ve stanici si potápka, která má dlouhý, silný zobák, rezavěčervené hrdlo, přičemž břicho a spodní strana křídel jsou bílé stejně jako líce, zbytek hlavy je leskle černý, užívá už týden v rybníčku. „Je zdravá. Zatím se jí tady líbí, tak buď sama odletí, nebo ji vypustíme na větší rybník. Úplně nejlepší by ale bylo najít jí pár, protože by zrovna měla hnízdit,“ doplnil Smolík. Krmí ji rybičkami. Pochutná si také na hmyzu.

Zajímavostí u potápky rudokrké je například složitý námluvní rituál. Při něm se potápky vzájemně dvoří, plácají křídly, potápí se a kroutí krky.

Záchranná stanice staví nové voliéry

Záchranná stanice handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě se rozrůstá. Správce Vladimír Tomáš Smolík nejprve vybudoval takzvané prezentační voliéry za peníze z Nadace ČEZ, ve kterých jsou umístěna například káňata nebo sovy, jež už se nikdy nevrátí do volné přírody. S příchodem jara se navíc pustil do stavby dalších.

„Nejprve jsme postavili čtyři, a to hned u samotného vchodu, aby na zvířata viděli návštěvníci,“ říká pyšně správce Smolík. Stanice se mění k nepoznání. Vyrostla tam informační tabule o zvířatech. U voliér jsou pak také všechny potřebné údaje. Drosera navíc plánuje vybudovat naučnou stezku, která by vedla z vesnice přes samotnou stanici. Čeká netrpělivě, zda na to získá peníze z kraje. „Na ní by byly zajímavosti nejen o zvířatech, ale třeba i stromech a podobně,“ nastínil správce. Doplnil, že stanice, která ročně zachrání přes sto zvířat, nyní žádá o dotaci na vybudování informačního centra a nového zázemí.