VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Bude soud,“ pohrozil městu sochař

Karlovy Vary - Nejen náročný přesun tryskajícího vřídla kvůli havarijnímu stavu Vřídelní kolonády, ale možná i soudní tahanice nyní hrozí vedení karlovarského magistrátu. A to kvůli obelisku sochaře Pavla Opočenského.

3.3.2016
SDÍLEJ:

OBELISK sochaře Opočenského by měl zmizet od kolonády v sobotu.Foto: Foto Deník mel

Ten totiž blokuje vytipované místo, kde má horký léčivý pramen nově tryskat. A čas pracuje proti městu. Plochu před oplocenou Vřídelní kolonádou už včera obsadily buldozery a práce na nové jímací míse se rozběhly. A uprostřed staveniště se stále, už čtrnáct let tyčí Opočenského skulptura. Bez povolení a souhlasu města. Snaha, aby si sochu umělec odvezl, se totiž vždy minula účinkem. Stejně jako Opočenského návrh, aby si ji Karlovy Vary od něj odkoupily za půl milionu korun.

Jenomže teď, právě kvůli přesunu vřídla, ji musí odstranit definitivně. Což podle náměstka Jiřího Klsáka (KOA) nejprve slíbil, nyní ale couvá. „Sdělil mi, že je nemocen a věc předal svým právníkům," postěžoval si náměstek, který se tak dostal do mlýnice výtek od kolegů i samotného sochaře. Náměstek Bruštík (ANO), do jehož gesce přesun vřídla spadá, je ale neustálým sochařovým odkládáním slibu znechucen. „Čekáme do dnešního poledne. Pokud se tak nestane, sochu demontujeme sami," sdělil rezolutně. Jenomže se mu do cesty postavila další komplikace. Socha není pojištěná a Opočenský předal celou věc právníkům. „Nemáme svolení s ní manipulovat a navíc není pojištěná. To pojišťovna prý učiní jenom pokud nebude mrznout, padat sníh a pršet. A když ji poničíme, tak si to prý vypijeme," rozlíceně konstatoval náměstek Bruštík. Náměstek Klsák ale míní, že jde o válku slov a stále doufá, že jde jen o válku slov. „Vidíte, jak mám umyté vlasy. Dnes na poradě vedení jsem dostal pěknou sprchu," poznamenal diplomaticky. Telefonická výměna názorů ale předznamenává, že mezi městem a umělcem už řinčí zbraně.

Protože město couvnout nehodlá a vlastně si prodlevu s přesunem vřídla ani nemůže dovolit. „Pokud on na nás posílá právníky, my máme zbraně také," nehodlá náměstek Bruštík sochařovým požadavkům ustoupit. Ten, na rozdíl od taktního náměstka Klsáka, už diplomacii odhodil a s Pavlem Opočenským rozhodně nehodlá jednat v rukavičkách. Město sice po umělci nebude chtít dodatečně splatit peníze za čtrnáctiletý nepovolený zábor pozemku, na němž skulptura stojí, ale stejně tak očekává, že splní slib a sochu si odveze. „Jinak to uděláme sami. Máme dost svých prostor, kam ji umístit. Například do zahradnictví v Drahovicích," plánuje náměstek Bruštík. A potichu vztekle dodal, že tam by se hodila jako obrubník.

Celý spor ale zřejmě ukončí sám Pavel Opočenský. Podle jeho včerejšího vyjádření si sochu odveze v sobotu. „V 8,30 ji naložíme. V pátek mě pustí z nemocnice, proto jsem se k tomu dostal až nyní," vysvětlil zdržení přesunu sochy.

Autor: Ivana Kalinová

3.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení