VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Carlsbad Ski Sprint se stává lyžařskou tradicí

Karlovy Vary - Nejen o tom jsme si povídali s jednatelem společnosti Müller Production Martinem Müllerem, která lyžařské závody pořádá.

26.12.2011 9
SDÍLEJ:

Carlsbad Ski Sprint 2010 Foto: Deník/ Daniel Seifert

Již popáté se vydají fanoušci bílého sportu v rámci vánočních svátků do centra Karlových Varů. V pondělí 26. prosince tu totiž bude na programu 5. ročník Carlslad Ski Sprintu v mezinárodních závodech v běhu na lyžích. I letos si organizátoři akce nechali na blížících se závodech hodně záležet, ať už v rámci našlapané startovní listiny nebo pestrého doprovodného programu, který tradičně uzavře ohňostroj. Nejen o tom jsme si povídali s jednatelem společnosti Müller Production Martinem Müllerem, která lyžařské závody pořádá.


Jak vznikla myšlenka rozjet v lázeňském městě lyžařský závod pod názvem Carlsbad Ski Sprint?

S myšlenkou uspořádat závody v běhu na lyžích v centru Karlových Varů jsme se začali zabývat někdy okolo roku 2003. Vzhledem k tomu, že se v zimním období v Karlových Varech vyjma vánočních trhů nepořádá téměř žádná akce pro veřejnost, rozhodli jsem se s tehdejším vedením města uspořádat tuto sportovní akci v centru Karlových Varů. Jedná se o zcela ojedinělý sportovní projekt v České republice a jsme velice rádi, že tuto akci podporuje i současné vedení města. K realizaci akce bezpochyby přispěly také úspěchy karlovarského odchovance Lukáše Bauera.


Proč jste si vybrali pro takto specifický závod právě centrum Karlových Varů, a co jste si od této akce slibovali?

Centrum Karlových Varů jsme vybrali především z důvodů přiblížení této disciplíny široké veřejnosti. Chtěli jsme také založit tradici a využít jedinečné atmosféry vánočních svátků v Karlových Varech. Spolu s městem Karlovy Vary jsme také chtěli dát dárek Karlovarákům v podobě konání vrcholné světové sportovní akce. Díky mediální prezentaci jde také o výraznou propagaci města v zimním období.


Jak je těžké takovouto akci zajistit ať po finanční, tak i organizátorské stránce?

Rozpočet akce je přes tři miliony korun, což je v dnešní době poměrně vysoká částka. Díky podpoře města a podpoře našich partnerů jsme schopni uspořádat letošní 5. ročník v plném rozsahu. Akci připravujeme pět měsíců před jejím konáním a na její organizaci a technickém zajištění se podílí přes sto pořadatelů a čtyřicet členů ochranky. TV záznam České televize pořizuje šest kamer a realizaci přenosu zajišťuje pětačtyřicet techniků. Moderátory akce jsou tradičně Marek Svačina a Radek Šilhan. Akreditováno bývá zhruba pětadvacet novinářů, pro které je připraveno vybavené tiskové středisko. Ředitelem závodu je v současné době jeden z nejvytěžovanějších technických delegátů FIS, Karlovarák Petr Mach. Výrazným způsobem se na organizaci podílí také lyžařský oddíl LK Slovan Karlovy Vary, který dodává rozhodčí a pořadatele. Lékařské zabezpečení zajišťuje Nemocnice Ostrov. Samotná realizace začíná na třídě T.G.Masaryka v neděli 25. prosince v 6 hodin vytýčením tratě a instalací plotů, od 8 hodin začíná navážení sněhu a stavba klopené zatáčky u pošty. Dodávku elektrické energie zajišťují tři velkokapacitní generátory, dále pak je nutné položit tři kilometry kabeláže silových a datových rozvodů. Z důvodů nutnosti umělého osvětlení je nutné trať osvětlit čtyřiceti výbojkovými světly. Bezprostředně po ukončení akce po dvacáté hodině se pak z důvodů nutnosti zprovoznění třídy T.G. Masaryka do úterního rána celou noc odváží sníh a deinstaluje se kompletní technika.


Co všechno tedy musí závod splňovat, aby mohl být uskutečněn, jaké jsou parametry, které musí splňovat?


Závody se jedou podle FIS pravidel, tz. podle pravidel závodů Světového poháru ve sprintu dvojic volnou technikou. Na 350m závodního okruhu navážíme kolem 1500 m3 technického sněhu, který vyrábíme ve skiareálu Abertamy. Sníh potom 25. prosince přivážíme nákladními vozy k hlavní poště, odkud se na trať rozváží malými vozy s hmotností do 3.5 tuny. Parametry tratě jsou osm metrů šířky, a cca třicet centimetrů výšky sněhu, trať se upravuje rolbou den před konáním závodů.


Jak by jste hodnotili uplynulé čtyři ročníky?

Myslím, si, že předchozí ročníky se díky ideálnímu počasí a výborné divácké kulise podařilo zrealizovat na vynikající úrovni. Věřím, že letošní 5. ročník bude opět o něco lepší.


Určitě jste se setkali během nich s kladnými či zápornými reakcemi, jak byste je hodnotili?

Celou akci jsme vždy realizovali po předchozí dohodě s jednotlivými odbory města, městskou policií a složkami IZS. Z tohoto důvodu jsme se nesetkali s negativními reakcemi těchto složek. Jsme si vědomi, že tato akce s sebou přináší omezení, zejména obyvatelům třídy T.G. Masaryka, kterým se touto cestou omlouváme. Celkově věřím, že i přes určitá omezení akci vnímá široká veřejnost pozitivně.


Každý rok jste prakticky závod něčím zpestřili, zejména pak startem Lukáše Bauera, který patří k nejlepším lyžařům České republiky. Nezapomínáte však ani na fanoušky, pro které je vždy připraven pestrý doprovodný program. Před hlavním závodem mají vždy slovo lyžařské naděje ve svém závodě, ani letos tomu nebude jinak. Máte i pro tento rok tedy nějakou novinku?

Mezi nejzajímavější novinky letošního ročníku je bezpochyby možnost veřejného lyžování na trati závodu, a to v neděli 25. prosince od 19.00 do 21.00 hodin. Letos se nám podařilo zajistit start dvanácti předních světových závodníků ze šesti států v čele s Lukášem Bauerem, který pojede ve dvojici s ,,laufařem,, Martinem Koukalem. Dále vedle závodníků Slovenska, Německa a Polska by se měli na start závodu postavit závodníci z Rakouska, Ukrajiny a jednáme o startu závodníků z Estonska. Premiérově jsme pozvali závodníky z předních českých klubů. V závodech juniorů se představí dvanáct nejlepších českých závodníků a závodnic této věkové kategorie v čele s Petrou Novákovou a Jakubem Rádlem z LK Slovanu Karlovy Vary, dále pak členové Dukly Liberec, SK Jablonec, SK Teplice a Ski klubu Šumava. K tradičně výborné sváteční atmosféře by měl přispět povánoční koncert Kamila Emanuela Gotta, který zazpívá písničky z repertoáru našeho nejpopulárnějšího zpěváka. Svoji účast potvrdily také významné sportovní osobnosti, takže se diváci mohou těšit na skokana Jakuba Jandu, biatlonistu Michala Šlesingra či dnes již legendárního žokeje Josefa Váňu.


Carlsbad Ski Sprint již prakticky patří mezi vyhledávané závody v rámci vánočních svátků, budete v této tradici pokračovat i nadále?

Troufám si říci, že celý projekt již dnes patří vedle MFF KV k tradicím města Karlovy Vary. Věřím, že v případě podpory města a dalších partnerů budeme schopni Carlsbad Ski Sprint v Karlových Varech uspořádat i v příštích letech.

Autor: Daniel Seifert

26.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení