VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dřevo z Vladaře zakonzervují Švýcaři

Žlutice – Na archeologickém nalezišti u stolové hory Vladař je od 12. května živo. Archeologové a konzervátoři zde vyzvedávají dva a půl tisíce let staré pozůstatky dřevěných konstrukcí.

13.6.2010
SDÍLEJ:

Archeologický výzkum na Vladaři.Foto: Jan Tajer

Na Vladaři pracuje mezinárodní tým archeologů z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a expertů z muzea ve švýcarském Lausanne.

V rámci projektu „Mapování potenciálu předhradí a výzkum unikátně dochovaných dřevěných architektonických prvků z 5. století před Kristem v opevněném areálu na stolové hoře Vladař (2009 – 2011)“ pokračují v práci členů občanského sdružení Vladař a pracovníků karlovarského muzea. Ti zde před třemi lety objevili zachovalá dřeva z konstrukce roubených cisteren.

„Je to zásadní a unikátní nález,“ vyzdvihl objev Jiří Klsák, archeolog karlovarského muzea a člen občanského sdružení Vladař. „Nechali jsme udělat dendrochronologický test, podle kterého se dá poměrně přesně zjistit, kdy byly stromy poražené. Výsledek zněl: přibližně polovina 5. století před naším letopočtem,“ řekl archeolog.

Díky ojedinělosti objektu se Archeologickému ústavu podařilo získat grant na jeho záchranu.

Na samotný nález přitom přivedla archeology náhoda. „Pamětníci si vzpomněli, že kdysi bagrista našel při práci u rybníka nějaká stará dřeva. Nález tehdy ovšem zatajil. Vydali jsme se proto přímo na místo, kde jsme sondami skutečně objevili staré dřevěné konstrukce. Nechali jsme rybníček částečně vypustit a našli další,“ zavzpomínal Jiří Klsák. Část nálezu tehdy jeho objevitelé vyzvedli a poslali na expertizu do Plzně.

V současné době je projekt mapování potenciálu naleziště ve druhé fázi. „Práce na Vladaři potrvají minimálně do půlky července. Pak švýcarští odborníci odvezou nalezené části dřevěných konstrukcí do Švýcarska, kde je zakonzervují. Stále však zůstanou majetkem karlovarského muzea, takže se s unikátním nálezem snad už v příštím roce bude moci seznámit široká veřejnost,“ doplnil Klsák.

Historické dřevěné artefakty by podle Klsákových slov v budoucnosti měly být k vidění na půdě Západočeského muzea v Plzni.

Autor: Petr Kozohorský

13.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení