Na Vladaři pracuje mezinárodní tým archeologů z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a expertů z muzea ve švýcarském Lausanne.

V rámci projektu „Mapování potenciálu předhradí a výzkum unikátně dochovaných dřevěných architektonických prvků z 5. století před Kristem v opevněném areálu na stolové hoře Vladař (2009 – 2011)“ pokračují v práci členů občanského sdružení Vladař a pracovníků karlovarského muzea. Ti zde před třemi lety objevili zachovalá dřeva z konstrukce roubených cisteren.

„Je to zásadní a unikátní nález,“ vyzdvihl objev Jiří Klsák, archeolog karlovarského muzea a člen občanského sdružení Vladař. „Nechali jsme udělat dendrochronologický test, podle kterého se dá poměrně přesně zjistit, kdy byly stromy poražené. Výsledek zněl: přibližně polovina 5. století před naším letopočtem,“ řekl archeolog.

Díky ojedinělosti objektu se Archeologickému ústavu podařilo získat grant na jeho záchranu.

Na samotný nález přitom přivedla archeology náhoda. „Pamětníci si vzpomněli, že kdysi bagrista našel při práci u rybníka nějaká stará dřeva. Nález tehdy ovšem zatajil. Vydali jsme se proto přímo na místo, kde jsme sondami skutečně objevili staré dřevěné konstrukce. Nechali jsme rybníček částečně vypustit a našli další,“ zavzpomínal Jiří Klsák. Část nálezu tehdy jeho objevitelé vyzvedli a poslali na expertizu do Plzně.

V současné době je projekt mapování potenciálu naleziště ve druhé fázi. „Práce na Vladaři potrvají minimálně do půlky července. Pak švýcarští odborníci odvezou nalezené části dřevěných konstrukcí do Švýcarska, kde je zakonzervují. Stále však zůstanou majetkem karlovarského muzea, takže se s unikátním nálezem snad už v příštím roce bude moci seznámit široká veřejnost,“ doplnil Klsák.

Historické dřevěné artefakty by podle Klsákových slov v budoucnosti měly být k vidění na půdě Západočeského muzea v Plzni.