VYBRAT REGION
Zavřít mapu

STÁVKA: Provoz na kolejích se zastavil

Karlovarsko - Nádraží je liduprázdné. Lidé většinou jezdí auty. Jak se dotkla stávka Vás?

16.6.2011
SDÍLEJ:

Stávka - ilustrační foto.Foto: Deník / Karel Pech

Aktualizováno. Karlovarské Horní nádraží zelo v osm hodin ráno prázdnotou. Nikde žádný cestující o železničářích ani nemluvě. Jedinou věcí, která připomínala dnešní stávku, bylo několik plakátů vylepených na dveřích.

"Do práce jsem dnes raději jel autem, i když normálně jezdím autobusem. Měl jsem obavy, že autobus bude narvaný. Jediný problém, který jsem v Karlových Varech měl, bylo najít místo na zaparkování. Stojím tady kousek od nádraží," řekl Jiří Jančík z Ostrova při čekání na příjezd autobusu MHD.

Autu dala přednost nejpíše velká část lidí. Ráno bylo na parkovištích vidět více aut než jindy.

"Trasu mezi Chebem, Sokolovem a Karlovými Vary jezdím pravidelně dvakrát týdně. Dnes ráno tady byl mnohem hustší provoz než jindy. Myslím si, že to bylo kvůli stávce. Spousta lidí jela raději autem," poznamenal dealer potravinářského zboží Tomáš Landa z Chebu.

„V téhle republice se už ničemu nedivím. Vždy někdo něco vymyslí, ale pak to způsobí problémy obyčejným lidem, to je na tom to nejhorší. Jezdím do školy vlakem do Kynšperka. Autobusové spojení je tam velmi špatné, takže pojedu autobusem z Chodova do Sokolova, kde budu téměř 40 minut čekat na kamaráda, který mě pak vyzvedne autem a pojedeme do školy,“ uvedl osmnáctiletý student Jaromír Škarda z Chodova.

Podobné problémy řeší také rodina Soukupových z Nebanic na Chebsku.
„S manželem jezdíme pravidelně každé ráno do zaměstnání do Sokolova, samozřejmě oba vlakem. Autobusem je to z Nebanic nemožné. Já pracuji od šesti hodin a manžel od devíti. Bohužel máme pouze jedno auto, takže budeme muset jet společně a manžel bude v práci o tři hodiny dříve. Po práci na něj zase budu několik hodin čekat, aby se dostal domů. Je neskutečné, co se v tomto státě děje,“ uvedla Sabina Soukupová.

Téměř žádné problémy nemusí naopak řešit lidé, kteří do práce jezdí autobusem či autem. „Do práce to mám asi 25 kilometrů, ale jezdím autem, takže se mě stávka naštěstí nijak nedotkne,“ řekl Luboš Malý z Ostrova.

Stávka na Karlovarsku probíhá v klidu. Problémy nejsou ani ve školách.

Plánovaná stávka nezpůsobila téměř žádné problémy studentům ostrovské průmyslovky. "Nezaznamenal jsem žádný problém, který by souvisel se stávkou. Měli jsme pouze pár zpráv, že problémy by mohli mít studenti, kteří dojíždějí z Krušných hor, kde je to s dopravou vždy komplikovanější. Pokuď opravdu někdo nedorazil kvůli plánované stávce, tak nebudeme mít problém s tím, mu tuto absenci omluvit. Osobně v tom nevidím žádný problém," konstatoval Pavel Žemlička, ředitel Střední průmyslové školy Ostrov.

Do školy v Dalovicích dojíždí většina studentů autobusem, nebo automobilem, takže také zde nemusela ředitelka školy řešit problémy s absencí žáků. "U nás žádný problém nebyl. Do školy dorazili jak všichni učitelé, tak studenti školy. Někteří z nich jsou i na výletech a nemuseli řešit jakékoliv problémy," řekla ředitelka Střední odborné školy logistické a střední odborné učiliště Dalovice Vladimíra Štrynclová.

Avizovaná stávka v regionu ochromila železniční dopravu. Celých dvacet čtyři hodin nevyjede ani jediný vlak. Lidé by tedy měli využít spíše autobusů, protože tito dopravci podpoří stávku jen symbolicky.

„Stávka zastaví osobní i nákladní vlaky prakticky všech dopravců působících v České republice na železnici. Cestujícím proto doporučujeme, aby v tento den zrušili své plánované cesty a přeložili je na následující dny nebo zvolili náhradní dopravu jinými dopravními prostředky,“ upozornil Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah.

Stávka omezí také provoz v železničních stanicích. „ Protože se stávky mohou účastnit i pokladní a informátoři ve stanicích, dojde k omezení služeb také ve stanicích. Proto doporučujeme všem cestujícím vyhledat informace o náhradní dopravě a provedení návratků nebo nákup nových jízdenek provést od pátku, tedy mimo dnešek,“ doplnil mluvčí.

Podle něj nárok na náhradu škod ani na odškodné v souladu s legislativou EU v případě stávky není. Stávka je považována za zásah vyšší moci. „Pro Karlovarský kraj žádné zvláštní výjimky neplatí, vše bude stejné, jako ve zbytku republiky,“ dodala ke stávce za České dráhy Radka Pistoriusová.
Stávka ochromí také další železniční dopravce. Problémy bude mít například společnost Viamont Regio. Tento železniční dopravce sice stávkovat nebude, ale právě České dráhy mu život zkomplikují. To se bude týkat například trati z Karlových Varů do Mariánských Lázní, kde Viamont sehnal náhradní autobusovou dopravu.

Situaci kolem stávky monitoruje také Karlovarský kraj, který je v kontaktu s odboráři i dopravci. „Máme potvrzeno, že jsou na blížící se protest odborů v dopravě připraveni, pokud by nastala nenadálá situace, aktuálně ji budeme řešit. Doufáme však, že by nemělo dojít k blokádám silnic a podobným akcím,“ uvedl Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje.

Stávka zkříží plány spoustě lidí. „Jezdím studovat do Chebu a využívám vlak. Zrovna dnes mám na škole zkoušku, tak budu muset požádat někoho, kdo má automobil. Připadám si jako rukojmí odborářů, a dost mě to štve,“ řekl Karlovarák Jan Mayer.

Autor: Jan Havelka

Místo události:
16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení