VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chlubí se opraveným zámkem. Hrozící pokutou už ne

Ostrov - Je to obdivovaná chlouba Ostrova. A místní radnice si rekonstruovaného zámku cení tak, že na oslavy jeho otevření nelitovala uvolnit z městské pokladny přes milion korun. Nyní se objevují první trhliny.

10.10.2014
SDÍLEJ:

Ostrovská radniceFoto: Petr Toman

Ostrovské radnici, jejíž nové sídlo je právě v zámku, hrozí, že za jeho opravu zaplatí pokutu. A to ve výši půldruhého milionu korun. Město pochybení odmítá a hodlá se bránit.

Podle zjištění auditorů chyboval úřad při zadávání této zakázky. Smlouvu o dílo město uzavřelo 20. dubna 2012 se společností Jurica na částku 130 milionů korun bez DPH, s dodatkem ke smlouvě za 144 milionů.

Až potud je vše v pořádku. Jenomže firma Jurica zároveň zpracovávala projektovou dokumentaci na tuto zakázku, a tím Ostrov nedodržel zásady rovného zacházení a poškodil další zájemce o tuto zakázku. „Auditoři došli k závěru, že uchazeč, který zároveň zpracovával projektovou dokumentaci, která je součástí zadávací dokumentace, a s nímž byla uzavřena smlouva o dílo na stavební práce, mohl být ve lhůtě pro podání nabídek zvýhodněn oproti ostatním uchazečům.

Tím byla porušena jedna ze základních zásad, tedy zásada rovného zacházení," stojí doslova v auditorské zprávě. Auditoři kritizují i fakt, že v průběhu realizace stavebních prací bylo oproti původní smlouvě o dílo provedeno celkem 119 změnových listů, což zahrnuje vícepráce v celkové výši 19,82 procent z původní smlouvy. „Změny byly zhotoviteli stavebních prací vždy zadány formou jednacího řízení bez uveřejnění a došlo k navýšení ceny celého díla o dva miliony 354 tisíc," konstatují auditoři. Podle nich navíc nedostatky, které stavbu prodražily, nelze považovat za nepředvídatelnou okolnost a byly již zahrnuty v rámci financí původní zakázky. „Nedodržením zákona o veřejných zakázkách nesplnil auditovaný subjekt povinnosti o poskytnutí dotace a rozhodnutí o spolufinancování ze státního rozpočtu," konstatují auditoři, kteří se věnovali kontrole první etapy rekonstrukce zámku a doporučují provést kontrolu i dalších etap.

„Nesouhlasíme s tímto výrokem a budeme se bránit všemi dostupnými právnickými zbraněmi," řekl starosta Ostrova Pavel Čekan. Ten už podobnou situaci zažil.

„V minulém roce jsme řešili napadení projektu z dob minulého vedení města. Jednalo se o projekt Historický Ostrov II. Dříve avizovanou pokutu se nám z dvou a čtvrt milionu korun povedlo díky odvoláním snížit na částku přibližně 190 tisíc korun," vysvětlil Pavel Čekan.

Stavební práce na zámečku trvaly přes dva roky a přišly na zhruba 177 milionů korun. Z nichž 30 milionů bylo získáno díky dotaci. Zbytek rekonstrukce zatáhl Ostrov z vlastní kapsy.

„Budeme se snažit, aby žádná pokuta nebyla. Pokud to nepůjde, tak se budeme snažit zvrátit a ponížit pokutu na co nejmenší možnou částku, aby to bylo pro Ostrov co nejvíce přijatelné," dodal Čekan s tím, že korekce nejsou ničím výjimečným.

„Zastupitelstvu jsme zatím nic nesdělili, neboť se budeme odvolávat a zpráva k nám dorazila teprve minulý týden. Než se vše vyřeší, může to nějaký čas trvat. Až bude rozhodnuto, zasedneme," uzavřel Čekan.

Autor: Ivana Kalinová, Petr Toman

10.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení