VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chovatelská činnost, která budí vášně

Ostrov, Karlovarsko - „Množí nemocné a nepapírové křížence psů i koček a prodává je jako čistokrevné kusy," zaznívá ze zpráv poškozených zákazníků. Město Ostrov ji již řešilo v přestupkovém řízení a ekologičtí aktivisté zašli i do takových extrémů, jako bylo nahlášení bomby s cílem dostat do objektu orgány nečekaně, protože všechny dosud proběhlé nahlášené kontroly krajské veterinární správy proběhly bez shledání pochybení.

1.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Sama chovatelka Marcela Korešová k tomu říká, že jde o čisté pomluvy. Poškození však vidí jako jediné řešení přestat od ní zvířata kupovat.

„Dříve měla chovnou stanici, ale do toho množila nepapírové křížence bez zdravotních testů, často trpící například demodexem, což je zánětlivé kožní onemocnění, kdy zvíře téměř ztratí srst a z kůže se stávají otevřené ranky. Při takovém ´chovu´ bez běžných zdravotních testů zcela jistě přenašeče i jiných geneticky přenosných závažných zdravotních vad a prodávala je. Stanici jsem jí ve spolupráci s Českomoravskou kynologickou unií (ČMKU) zrušila. Trvalo to tři čtvrtě roku a ona stále i přes všechny finanční postihy množí," informovala Marie Kliková, aktivistka v boji za práva zvířat, a dodala, že už neví, jak lidi více varovat.

„Spousta lidí ji ještě nezná, i přes neustálou snahu o medializaci a transparentnost, a jediným způsobem je přestat od ní nakupovat, protože množení je u nás při našich právních zákonech stále legální," doplnila Kliková.

Zkušenost s ní má i starostka Nové Role Jitka Pokorná. „Moje matka je důchodkyně a přála si kotě, aby si zpříjemnila chvíle, které tráví sama, a odpověděla na její inzerát, kde nabízela britské plemeno. První kontakt s kočkou byl na zapáchající chodbě rodinného domu. Koťátko, které jsme si pak koupili, bylo zablešené, v uších mělo plíseň a v očích silný zánět. Bylo vystrašené, schovávalo se a úzkostně reagovalo na jakýkoliv kontakt. Největší problém byl, že tři dny nejedlo," popsala zkušenost starostka a dodala, že až později zjistili, že bylo příliš brzo odebrané od matky a neumí kousat. „Intenzivní péčí a láskou se má ale už čile k světu," dodala.

„Prodávající jsme následně kontaktovali se žádostí o radu. Její reakce byla útočná a neadekvátní. Všechny problémy sváděla na naši nedostatečnou zkušenost s chovem koček. Netušili jsme, že paní množí živé bytosti se záměrem finančního zisku. Jsem pro zpřísnění legislativy, aby k podobným hazardováním se životem zvířat nedocházelo," dodala Pokorná.

Na sociálních sítích, zejména pak na Facebooku, se k její činnosti vyjadřují další poškození. Dle majitelčiných slov jsou to ale čisté pomluvy. V rukou má mimo jiné i veterinární zprávu, která žádné pochybení nepopisuje. „To, co je tvrzeno a co je na sociálních sítích, jsou nesmysly a pomluvy. Pokud tam někdo fotí zubožená zvířata, tak by bylo asi dobré vědět, v jakém stavu a od koho je koupili a jak oni sami s nimi zacházejí. Svá tvrzení mohu prokázat," obhájila se Korešová.

Krajská veterinární správa pro Karlovarský kraj (KVSKV) v jejím domě provedla již dvě kontroly. „Z hlediska péče jsme tu neshledali nic, co by chovatelka porušovala. V České republice je ale v tomto směru děravá legislativa, která neurčuje, kolik může být vrhů za rok. Podmínky pro chov byly rovněž v pořádku," doplnil Petr Pastierik z KVSKV.

„Neměla jsem žádnou reklamaci na to, že by zvíře nebylo čistokrevné, stav chovu ohodnotila i krajská veterinární správa a to, zda je či není zvíře z mého chovu, lze prvotně určit z očkovacího průkazu podle použitého veterináře a lze z něj určit, i v jakém věku bylo zvíře prodáno," doplnila Korešová s tím, že ví, že se našli nespokojení zákazníci, ale vždy se to řešilo domluvou.

„Všechny dosavadní reklamace jsem vždy řešila rozumnou dohodou s majiteli. A ano, stalo se mi i to, že mi jedna paní nahlásila pár dní od koupě štěněte jeho úmrtí. Já jí uvěřila a vrátila jsem jí celou kupní cenu. Daná paní počkala, až měla na účtu peníze, a pak rozjela kampaň ve spolupráci s paní Klikovou na téma, že já jsem množitelka a podobně. Dodnes jsem neviděla jediný doklad o tom, že by štěně bylo alespoň nemocné. Toliko k věrohodnosti těchto lidí," uzavřela.

Autor: Zdeněk Hnízdil

1.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DOTYK.CZ

Chyťte doktora! Nemocnice kupují lékaře už během studia

Šermíři po vítězství ve světovém poháru

Kordisté poprvé vyhráli týmovou soutěž na Světovém poháru

End of Scream pokřtí nový videoklip v Alfě

Sokolov - Je to něco málo přes rok, kdy kapela End of Scream vydala svůj debut Violincore. Tato banda z Lokte, hrající symfonický rock, v pátek 24. února završí svou současnou tvorbu koncertem a křtem nového videoklipu. Hudba kapely je kladně přijímána napříč žánry a generacemi. Je to dáno chytlavými melodiemi, o které se stará dvojice houslistů Tomáš Štěpánek a Vítězslav Adamec.  Druhého jmenovaného jsme se zeptali na pár zákulisních věcí o dění v kapele i o tvorbě nového audiovizuálního díla.

Revitalizace sídliště přinese prostor pro děti i seniory

Nová Role - Velká revitalizace sídliště se plánuje v Nové Roli. Ta by měla proběhnout v pěti etapách. V té první se budou dělat nová parkovací místa, odpočinkové zóny pro děti a seniory.

Jenišov dokončí kanalizaci, dojde také na parkoviště

Jenišov - Do realizování investic, společenských akcí a oprav se pouštějí v Jenišově. Chtějí se tady letos zaměřit zejména na dodělání zbývající části kanalizace nebo zlepšit situaci s parkováním u úřadu. Pracím se nevyhne ani část Pod Rohem či dětské hřiště.

Masopust opět bude ve znamení opulentní oslavy jídla

Královské Poříčí – Masopustním veselím ožije v sobotu 25. února Královské Poříčí na Sokolovsku. Obcí projde karnevalový průvod masek, jejichž cílem bude statek Bernard, kde návštěvníky bude tradičně čekat pravá venkovská veselice spojená se zabijačkovými hody, lidovou tancovačkou a zábavou nemající široko daleko obdoby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies