VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chovatelská činnost, která budí vášně

Ostrov, Karlovarsko - „Množí nemocné a nepapírové křížence psů i koček a prodává je jako čistokrevné kusy," zaznívá ze zpráv poškozených zákazníků. Město Ostrov ji již řešilo v přestupkovém řízení a ekologičtí aktivisté zašli i do takových extrémů, jako bylo nahlášení bomby s cílem dostat do objektu orgány nečekaně, protože všechny dosud proběhlé nahlášené kontroly krajské veterinární správy proběhly bez shledání pochybení.

1.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Sama chovatelka Marcela Korešová k tomu říká, že jde o čisté pomluvy. Poškození však vidí jako jediné řešení přestat od ní zvířata kupovat.

„Dříve měla chovnou stanici, ale do toho množila nepapírové křížence bez zdravotních testů, často trpící například demodexem, což je zánětlivé kožní onemocnění, kdy zvíře téměř ztratí srst a z kůže se stávají otevřené ranky. Při takovém ´chovu´ bez běžných zdravotních testů zcela jistě přenašeče i jiných geneticky přenosných závažných zdravotních vad a prodávala je. Stanici jsem jí ve spolupráci s Českomoravskou kynologickou unií (ČMKU) zrušila. Trvalo to tři čtvrtě roku a ona stále i přes všechny finanční postihy množí," informovala Marie Kliková, aktivistka v boji za práva zvířat, a dodala, že už neví, jak lidi více varovat.

„Spousta lidí ji ještě nezná, i přes neustálou snahu o medializaci a transparentnost, a jediným způsobem je přestat od ní nakupovat, protože množení je u nás při našich právních zákonech stále legální," doplnila Kliková.

Zkušenost s ní má i starostka Nové Role Jitka Pokorná. „Moje matka je důchodkyně a přála si kotě, aby si zpříjemnila chvíle, které tráví sama, a odpověděla na její inzerát, kde nabízela britské plemeno. První kontakt s kočkou byl na zapáchající chodbě rodinného domu. Koťátko, které jsme si pak koupili, bylo zablešené, v uších mělo plíseň a v očích silný zánět. Bylo vystrašené, schovávalo se a úzkostně reagovalo na jakýkoliv kontakt. Největší problém byl, že tři dny nejedlo," popsala zkušenost starostka a dodala, že až později zjistili, že bylo příliš brzo odebrané od matky a neumí kousat. „Intenzivní péčí a láskou se má ale už čile k světu," dodala.

„Prodávající jsme následně kontaktovali se žádostí o radu. Její reakce byla útočná a neadekvátní. Všechny problémy sváděla na naši nedostatečnou zkušenost s chovem koček. Netušili jsme, že paní množí živé bytosti se záměrem finančního zisku. Jsem pro zpřísnění legislativy, aby k podobným hazardováním se životem zvířat nedocházelo," dodala Pokorná.

Na sociálních sítích, zejména pak na Facebooku, se k její činnosti vyjadřují další poškození. Dle majitelčiných slov jsou to ale čisté pomluvy. V rukou má mimo jiné i veterinární zprávu, která žádné pochybení nepopisuje. „To, co je tvrzeno a co je na sociálních sítích, jsou nesmysly a pomluvy. Pokud tam někdo fotí zubožená zvířata, tak by bylo asi dobré vědět, v jakém stavu a od koho je koupili a jak oni sami s nimi zacházejí. Svá tvrzení mohu prokázat," obhájila se Korešová.

Krajská veterinární správa pro Karlovarský kraj (KVSKV) v jejím domě provedla již dvě kontroly. „Z hlediska péče jsme tu neshledali nic, co by chovatelka porušovala. V České republice je ale v tomto směru děravá legislativa, která neurčuje, kolik může být vrhů za rok. Podmínky pro chov byly rovněž v pořádku," doplnil Petr Pastierik z KVSKV.

„Neměla jsem žádnou reklamaci na to, že by zvíře nebylo čistokrevné, stav chovu ohodnotila i krajská veterinární správa a to, zda je či není zvíře z mého chovu, lze prvotně určit z očkovacího průkazu podle použitého veterináře a lze z něj určit, i v jakém věku bylo zvíře prodáno," doplnila Korešová s tím, že ví, že se našli nespokojení zákazníci, ale vždy se to řešilo domluvou.

„Všechny dosavadní reklamace jsem vždy řešila rozumnou dohodou s majiteli. A ano, stalo se mi i to, že mi jedna paní nahlásila pár dní od koupě štěněte jeho úmrtí. Já jí uvěřila a vrátila jsem jí celou kupní cenu. Daná paní počkala, až měla na účtu peníze, a pak rozjela kampaň ve spolupráci s paní Klikovou na téma, že já jsem množitelka a podobně. Dodnes jsem neviděla jediný doklad o tom, že by štěně bylo alespoň nemocné. Toliko k věrohodnosti těchto lidí," uzavřela.

Autor: Zdeněk Hnízdil

1.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soutěž: Zahrajte si s námi o lístky na Čokofest

Řádění mladíka odneslo šest aut

Rozbil výlohu a k tomu šest oken u aut

Divoká prasata terorizují lázně i města

Karlovy Vary – Nejsou to hony za dobrodružstvím, ale na vztek. Odstřel divokých prasat, která v nájezdech terorizují parky v Karlových Varech a dalších městech, ale nepohrdnou ani zahradami soukromníků, nyní zaměstnává myslivce i pracovníky Správy lázeňských parků. Ačkoliv na čekanou vyrážejí prakticky každou noc, od začátku letošního roku se jim podařilo ulovit jeden kus.

Školy zařadily do hodin tělocviku výuku sebeobrany

Ostrov - Na dvou ostrovských základních školách byla do hodin tělesné výchovy od letošního března zařazena sebeobrana.

První se Energii postaví jihlavská Dukla

Karlovy Vary – Už není čas na výmluvy. Už není čas váhat. Jde se do boje o bytí a nebytí v extralize.

Úspěšná lyžařská sezona končí

Karlovarský kraj - Zatímco v uplynulých letech se v některých skicentrech lyžovalo až do Velikonoc, letos jsou již brány skiareálů uzavřené. Sezonu pak provozovatelé i lyžaři hodnotí kladně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies