VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co tají vedení kraje? Proč mlčí?

Karlovy Vary – Informace o třech nálezech protikorupční policie Evropské komise jsou zatím nedostupné.

11.10.2012 5
SDÍLEJ:

Senátor Jan Horník ukazuje směrem, kde by měly být ony nepřístupné dokumenty.Foto: Deník/Petr Toman

Šlo vlastně o marginální žádost. Nahlédnout do materiálu, který na Krajský úřad Karlovarského kraje zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) . Tři nálezy týkající se projektů financovaných z ROP Severozápad ale zatím zůstávají utajeny.

A to jak pro krajské zastupitele, tak pro ústavní činitele, poslance Parlamentu Jana Bureše (ODS) i pro senátora Jana Horníka (TOP09, STAN). Oba včera odešli z krajského úřadu s nepořízenou.

Proč? Dá se pouze spekulovat. Podle neoficiálních informací totiž nálezy úřadu specializujícího se na boj s korupcí v EU údajně obsahují popis kriminální činnosti jednoho z vedoucích činitelů krajské ČSSD v souvislosti s realizací těchto projektů. „Vedení Karlovarského kraje má důvod tyto informace nezveřejnit," uvedl zdroj.

Evropský úřad pro boj proti podvodům zaslal na Krajský úřad Karlovarského kraje nálezy týkající se projektů Interaktivní galerie Karlovy Vary – Becherova vila, Revitalizace Centra vzdělávání ISŠTE Sokolov a Centra technického vzdělávání (CTV) Ostrov. Tyto projekty byly financovány z Regionálního operačního programu Severozápad. Nálezy mají prý popisovat závady při realizaci výběrových řízení včetně údajné kriminální činnosti jednoho z čelních představitelů karlovarské organizace ČSSD. „Zdá se tak, že se kriminální pozadí problému čerpání evropských peněz z ROP Severozápad přesouvá z Ústeckého i do Karlovarského kraje," dodal zdroj obeznámený s celou problematikou.

Vedení Karlovarského kraje (koalice ČSSD a KSČM) přitom odmítá nálezy zveřejnit. Nahlédnout do spisu kraj včera nenechal ani ústavní činitele. Senátora a krajského zastupitele Jana Horníka (TOP09, STAN), ani Jana Bureše, krajského zastupitele (ODS) a poslance Parlamentu České republiky.

Podle Martina Havla (ČSSD), náměstka hejtmana Novotného (ČSSD), se ale nejedná o nic tajného. „Materiál dostanou všichni krajští zastupitelé, až budou zkompletovány. Kdy? To nevím. Já sám dokument nemám. Jde o jejich předvolební tanečky," dodal Havel.

Více neřekl ani hejtman Novotný. Nebral telefon, stejně jako ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek.

Podle náměstka Jaroslava Borky (KSČM) ale není důvod cokoliv tajit. „Ani mně se materiál do ruky nedostal, ovšem nevidím důvod, proč by do něj nemohli krajští zastupitelé nahlédnout," uvedl.

Přesto jsou Horník i Bureš vývinem situace znepokojeni.

„Jako zastupitel Karlovarského kraje jsem oficiálně požádal o vydání nálezu zaslaného z OLAF v co nejkratší době. Přestože mi krajský úřad včera přislíbil materiál předat, dnes své rozhodnutí změnil. Pokud jsou pravdou spekulace, že materiály obsahují popis kriminální činnosti související s čerpáním peněz z ROP Severozápad a vedení kraje tyto informace zamlčuje, je to naprosto skandální a nepřijatelné chování. Chápu, že se pan hejtman bojí, že by zveřejnění informací mohlo zhoršit vyhlídky ČSSD do voleb. Ale nedokážu si jako zastupitel kraje představit, že je možné, aby vrcholný představitel kraje kvůli tomu tuto činnost kryl," říká Jan Bureš.

Občanská demokratická strana požaduje po vedení Karlovarského kraje okamžité zveřejnění nálezů OLAF týkajících se čerpání finančních prostředků z ROP Severozápad. Petr Šindelář, lídr ODS v krajských volbách, k tomu dodává: „Nálezy OLAF jsou podle všeho zásadní povahy. Vyzývám pana hejtmana, aby tyto informace nadále nezadržoval a okamžitě je zveřejnil. Se vší vážností říkám, že pokud skutečně došlo k tomu, že se některý z vedoucích představitelů ČSSD v kraji dopouštěl kriminální činnosti, mají občané právo to vědět."

Podle senátora Jana Horníka je utajování čehokoliv cestou do pekel. „Je to porušení zákona o parlamentní demokracii. Jediné, co jsem se dozvěděl na krajském úřadě, bylo, že tento dokument je uložen u šéfa vedoucího odboru auditu, a ten je čtrnáct dní na dovolené. Do těchto materiálů jsem chtěl nahlédnout zejména kvůli Becherově vile, a to kvůli tomu, že je tam údajně často citován Jakub Pánik a také kvůli tomu, abych utřídil své domněnky, že jestli jsou tam uvedeny nějaké pochybnosti, tak mohou vést ke konkrétním osobám. Podle mě se zde hraje pouze o čas," dodal Horník.

Autor: Ivana Kalinová, Zdeněk Hnízdil

11.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Ilustrační foto

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Krajské třídy: V I. A třídě v duchu několika derby

Karlovarský kraj - Druhým podzimním kolem budou o víkendu pokračovat obě fotbalové krajské třídy. I. A třída: Hned na tři derby

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení