VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cukrářství se věnuje přes šestnáct let. Přesto má chuť se stále učit

Karlovy Vary, Erfurt – Karlovy Vary mají druhého nejlepšího cukráře z Mezinárodní gastronomické olympiády, která se konala během října v v hlavním městě německého spolkového státu Durynsko Erfurtu.

26.10.2012
SDÍLEJ:

Jiří Vojtek se původně vůbec nechtěl věnovat cukrářskému odvětví. Nyní však svého rozhodnutí nelituje.Foto: Deník/Zdeněk Hnízdil

I když šéfcukrář hotelu Imperial Jiří Vojtek zprvu cukrářem být vůbec nechtěl, v současné době svého rozhodnutí naprosto nelituje a i přes to, že byl na soutěži druhý, má být na co hrdý. Konkurence byla totiž vysoká.

O jakou soutěž se vlastně jednalo?
Byla to Mezinárodní gastronomická olympiáda, kde nesoutěžili jen cukráři, ale všechna odvětví gastronomie. Tato soutěž se koná jen jednou za čtyři roky.

Kdy a jak jste začínal? Věděl jste od začátku, že váš profesní život bude směřovat k cukrářství?
Původně jsem cukrářem být nechtěl. Studoval jsem na číšníka, ale jelikož jsem tehdy nemohl najít takovouto práci, naskytla se mi jiná příležitost. Měl jsem tak možnost zůstat alespoň v gastronomickém oboru. Postupně když jsem pak začal v cukrářství nalézat svou seberealizaci, nechtěl jsem být jen obyčejným cukrářem, ale chtěl směřovat výš. Začal jsem tak jezdit na různé soutěže, učil jsem se nejnovější trendy a okoukával, co je dobré a co špatné. Později jsem se stal na šest let šéfcukrářem v Grandhotelu Pupp a nyní již deset let tuto profesi vykonávám v hotelu Imperial. Stále se ale snažím zdokonalovat.

Jaké ceny jste za umístění na soutěži získal? Potěšilo vás to?
Získal jsem diplom a medaili a radost z toho určitě mám. Nejsem však rád pouze z materiálního hlediska, ale také proto, že každá soutěž mi rozšíří obzory. Například na tomto klání byly týmy ze Singapuru a z Thajska, které jsou v gastronomii mnohem dál než my. To, co tady kolikrát někdo předvádí jako novinku, je v těchto zemích již několik let zajetým trendem. Na tyto soutěže jezdím také proto, že jsou často spojeny i s výstavištěm, kde je možné vidět novinky z celého odvětví, jako jsou například typy nožů, kávy, vína i oděvů. Jsem proto rád, že jsem měl možnost vidět opět něco inovativního.

S jakým výrobkem jste soutěžil a co obvykle při takovémto typu olympiády porota hodnotí?
Vždy je dáno nějaké určité téma. Tentokrát bylo pro cukráře určeno, aby vyrobili pro šest osob pět druhů pralinek. Ty musely být ručně dělané a jiné, než které se dají koupit v obchodě. Dále jsem musel vyrobit čtyři druhy talířových dezertů, které se podávají k menu. Na to všechno jsem měl dvě hodiny na přípravu a porota potom dvě hodiny na hodnocení. Požadavky jsou přísné a body je možné ztratit za spoustu věcí. U každého pokrmu se tak hodnotí jeho barva, preciznost provedení a samozřejmě i chuť. Porotci rovněž hodnotí i to, zda si některý ze soutěžících při přípravě pokrmů například neolizuje prsty, zda používá rukavice nebo zda nemá na talíři otisky prstů.

Podporuje vás hotel v přípravě na soutěže?
Na soutěž se připravuji sám a vše si také připravuji sám. U této olympiády jsem třeba nad přípravami strávil měsíc. Například týmy z jiných zemí jezdí na místo s celým autobusem a mají své techniky, kteří se starají o osvětlení, květiny a podobně. Já jezdím naopak soutěžit sám, a o to více mě pak těší úspěch. Hotel mi pak samozřejmě pomáhá finanční podporou na cestu tam i zpět, ubytováním a například také půjčováním talířů.

Dosáhl jste někdy i lepších výsledků, než je druhé místo?
I když už jezdím soutěžit mnoho let, bohužel se mi ještě nepovedlo být první. Pokaždé jsem skončil druhý nebo třetí, ale určitě to nepovažuji za neúspěch. Jak jsem již zmínil, nejraději mám na těchto soutěžích možnost něco se přiučit.

A vypozoroval jste, které cukrářské trendy jsou teď v kurzu?
Řekl bych, že novým trendem je výroba menších dezertů. Například když si někde něco objednáte, tak dostanete spíše dva až tři menší zákusky, než jeden velký. Jeden můžete dostat ke kávě a další, jiného typu, například k vínu a podobně.

Máte i po letech stále chuť dát si k jídlu něco sladkého?
Ano. Mám například rád čokoládu, ale když někdy přijdu někam do kavárny, tak například poznám podle šlehačky na věnečku, jaká ta kavárna je a zda stojí za to. Záleží na tom, zda je vidět, že jsou suroviny čerstvé.

Při všech těch soutěžích, kterých jste se zúčastnil, měl jste někdy možnost být sám jejich porotcem?
Na cukrářské soutěži ještě nikdy. Nemysím si, že bych byl takhle daleko, ale jednou jsem měl příležitost dělat porotce na Festivalu klobás (smích).

Autor: Zdeněk Hnízdil

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení