Své umění totiž přijely několika desítkám příznivců lidových písniček předvést pouze dvě kapely – dechovka toužimské základní umělecké školy pod vedením Karla Musila a Strécovská Veselka ze Žlutic.
„Je to smutné. Dechovkářů ubývá,“ posteskl si Milan Veselý, organizátor akce, ředitel žlutické základní umělecké školy a kapelník Strécovské Veselky.

Když jsme v roce 1997 založili tradici dechovkářských festivalů, přijelo do Žlutic osm kapel. Předloni byly ještě čtyři, letos už jenom dvě,“ řekl k akci, kterou žlutické náměstí hostí každý druhý rok, Veselý.

To, že dechovka netáhne tak jako dříve, dokumentoval ještě na jednom faktu: „Ještě před patnácti lety jsem měl na škole 19 žáků, kteří se učili na trumpetu, čtyři na baskřídlovku, tři tubisty a 15 klarinetistů. A dnes? Dvě trumpety, čtyři saxofony, čtyři klarinety…,“ vypočetl. Ne že by podle něj trpěla škola nedostatkem žáků, ale dechové nástroje už tolik netáhnou. „Dechy kladou odpor. A ten se dětem asi nechce překonávat,“ řekl.

Žlutice jsou zároveň sídlem katedry Velkomoravské univerzity strécovské. Stréci a tetiny, jak si říkají její pomyslní absolventi, tak nechyběli ani na sobotním koncertu. Stréců a tetin se na pódiu vystřídalo celkem 11. Byli mezi nimi i sourozenci Bohumil a Miroslav Zábranští. Miroslava znají Karlovaráci jako frontmana skupiny Proměny, jeho bratr Bohumil přijel na tuto akci z Moravy, kde žije. Oba si s chutí zazpívali s oběma kapelami.