VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti si klídek, pohodu a tabáček neužijí. Strážníci si na ně posvítí

Karlovy Vary - Klídek, pohoda, tabáček. Tak si někteří nezletilí krátí dlouhé chvíle. Ty však často skončí s příchodem strážníků. „Na kuřáky se zaměřujeme poměrně často," potvrzuje velitel městské policie Marcel Vlasák.

14.11.2014
SDÍLEJ:

POHODIČKA s 'cigárkem' se v tomto případě nekoná.Foto: Foto Deník

Jeho slova potvrzuje i několik hlídek, které v tomto týdnu zamířily do dvora naproti parkovišti u Tržnice. Během dne sem přišlo hned několik strážníků nakouknout a zkontrolovat situaci. „To je výsledek dobré spolupráce mezi našimi preventisty a strážníky. Často nám dávají echo i lidé, kterým to vadí," vysvětlil Vlasák.

Podle něj je však problém v tom, že mladistvé za kouření nelze nijak postihnout, vyjma případů, kdy kouří na místech uvedených v tabákovém zákoně, například před školou.

„Zjištěné případy kouření dětí však vždy předáváme na odbor sociálních věcí. Snahou strážníků je zjistit osobu, která cigarety či alkohol dětem prodala, a věc s ním řešit, dokazování je však velmi problematické," konstatoval Vlasák. Na odboru sociálních věcí si po oznámení pozve si příslušný kurátor rodiče a nezletilého kuřáka k výchovnému pohovoru. Ten spočívá v apelu na rodiče, aby plnili své povinnosti a odstranili nedostatky.

Nejedná se však jen o mladistvé kuřáky. „Po sociálně právní ochraně dětí se zaměřujeme mimo jiné i na děti, které požívají alkohol nebo návykové látky, a pokud to vyžaduje zájem řádné výchovy dítěte, můžeme dítě i rodiče napomenout, stanovit nad dítětem dohled a provádět jej za součinnosti školy nebo jiných institucí," vysvětlila mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Jen za letošní rok bylo k pohovoru pozváno na 40 nezletilých kuřáků. Horší tresty však čekají na prodejce, kteří mladistvým alkohol či cigarety prodají.

„Pokud se prokáže, že prodejce nezletilému cigarety prodal, nebo umožnil jejich užívání, jedná se o přestupek a ten je s dotyčným řešen. Za porušení zákazu prodeje tabákových výrobků mladistvým hrozí sankce 50 tisíc korun až půl milionu," upozornila na závěr Kyselá.

Autor: Petr Toman

14.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení