VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti už musí mít své vlastní cestovní pasy, zařiďte jim je včas

Karlovy Vary - Změna zákona přináší rodičům novinku, protože zamezuje zapisování dětí do cestovních pasů.

5.2.2012
SDÍLEJ:

Pas. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Ty nyní musejí mít cestovní doklad vlastní. Pasy se dají zařídit na karlovarském magistrátu.

„Na základě zákona, kterým se měnil zákon o cestovních dokladech, bylo ke dni 1. července 2011 ukončeno provádění zápisů dětí do cestovního pasu rodiče. Tyto zápisy, které byly provedeny do uvedeného data, mají platnost pouze do 26. června 2012. Tímto dnem skončí platnost všech zápisů dětí do pasu rodiče a po tomto datu musí každé dítě cestovat na svůj – tedy mít vyhotovený – vlastní cestovní doklad,“ informovala Michaela Kousalová, mluvčí karlovarského magistrátu.

Vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji pro občana mladšího 15 let je zpoplatněno. „Správní poplatek je v tomto případě ve výši 100 korun a cestovní pas má platnost 5 let. Lhůta pro jeho vyhotovení je 30 dnů. Jeden z rodičů se musí i s dítětem dostavit na magistrát města. S sebou musí mít rodný list dítěte a svůj platný doklad totožnosti. Fotografii již nosit nemusí, děti budou vyfotografovány přímo na pracovišti cestovních dokladů,“ dodala mluvčí.

Podle ní je občanům mladším 15 let možné vyhotovit také cestovní pas, takzvaný BLESK, tedy cestovní pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. V tomto případě je ovšem nutné kromě rodného listu dítěte a platného dokladu totožnosti zákonného zástupce donést ještě dvě fotografie dítěte a řádně vyplněný předepsaný tiskopis vydaný ministerstvem vnitra. „Doba platnosti „rychlopasu“ je 6 měsíců a vyhotoven je během 15 dnů. Správní poplatek je 1000 korun,“ poradila Kousalová.

Cestovní pas rodiče, ve kterém je zápis dítěte, zůstává nadále v platnosti až do data vyznačeného v cestovním pase. Končí platnost pouze provedeného zápisu a není nutné, aby si rodič nechal vyhotovit nový cestovní pas.

Jako cestovní doklad lze použít i občanský průkaz, ale pouze k překročení hranic s členským státem Evropské unie. Vydání občanského průkazu občanovi mladšímu 15 let je zpoplatněno. Správní poplatek je 50 Kč a občanský průkaz má platnost 5 let. Lhůta pro vyhotovení dokladu je 30 dnů.

Příjem žádostí o vydání cestovních pasů i občanských průkazů pro děti, tedy osoby mladší 15 let, naleznou občané na Magistrátu města Karlovy Vary, Moskevská 21, pracoviště cestovních dokladů, 1. patro budovy. Úřední doba: pondělí a středa od 08,00 – 12,00 a od 13,00 – 17,00 hodin; pátek od 08,00 – 12,00 hodin.

„K vydání prvního cestovního pasu i občanského průkazu se od 1. ledna 2012 již nevyžaduje osvědčení o státním občanství České republiky. Tento doklad se vyžaduje pouze v případech, kdy vznikne důvodná pochybnost o státní příslušnosti žadatele. „Pouze občan bez trvalého pobytu je vždy povinen doložit při podání žádosti osvědčení o státním občanství ČR,“ doplnila Michaela Kousalová.

„Apelujeme na rodiče, aby vyřízení pasu, případně občanského průkazu, nenechávali na poslední chvíli a zažádali o jeho vyhotovení včas, a to především v případě, pokud se chystají na dovolenou do zahraničí. Další informace jsou zveřejněny na webových stránkách magistrátu,“ uzavřela mluvčí.

Autor: Jan Havelka

5.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Starosta ocenil obětavou sousedku

Cheb – Jak nebezpečný může být oxid uhelnatý, se nedávno přesvědčili rodiče z Chebu.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení