VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobře placená procházka: chodci hřešili na přechodech

Karlovy Vary - Policisté varují neukázněné „pěšáky“, že příště sáhnou k přísnějším trestům

5.3.2011 2
SDÍLEJ:

Semaforem řízený přechod u Solivárny v centru Karlových Varů je místem, kde chodci často porušují pravidla silničního provozu.Foto: Deník/ Jakub Kopřiva

Dva přechody v centru Karlových Varů obsadili v rámci dopravně bezpečnostní akce policejní hlídky. Z výsledků akce vyplývá, že ani červený panáček na semaforu mnohé chodce neodradí od toho, aby se vrhali pod kola přijíždějících vozů. Třináct „pěšáků“ proto dostalo pokuty v celkové výši 1500 korun.

„Hlídky stály na přechodech u hotelu Adrie v Západní ulici a u Solivárny v Horově ulici,“ konstatoval Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů. Muži zákona dohlíželi na to, zda chodci chodí po vyznačené zebře v době, kdy jim to světelná signalizace umožňuje. Za prohřešek proti pravidlům silničního provozu jim přitom hrozí až dvoutisícová pokuta. „V obdobných akcích budeme pokračovat i v budoucnosti. Nebudeme váhat sáhnout k přísnějším postihům,“ upozornil Valenta.

Čtvrteční kontrola na přechodech nepřímo navazovala na obdobnou bezpečnostní akci z 23. února. Při ní se policisté zaměřili výhradně na chodce. Proti pravidlům silničního provozu se jich tehdy prohřešilo devět. Ne každý z nich ovšem uznal svou chybu. Žena, která přecházela Horovu ulici, se s policisty byla ochotna hádat takřka do krve, že přecházela v souladu s pravidly. Záznam kamery ji ale nade vší pochybnost usvědčoval z toho, že skutečně do vozovky vstoupila v okamžiku, kdy na semaforu svítil červený panáček.

Chodci jsou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu. V loňském roce policisté v rámci celé republiky zaznamenali nárůst počtu usmrcených chodců. Tento nepříznivý trend se nyní snaží prostřednictvím agentury BESIP zvrátit ministerstvo dopravy projektem zaměřeným zatím zejména na děti. „Do konce roku rozdáme ve všech mateřských školách v republice 150 tisíc dětských reflexních vest. Ministerstvo dopravy vyčlenilo na tento projekt více než tři miliony korun,“ uvedl při nedávné návštěvě Karlových Varů ředitel BESIPu Ondřej Valenta.

Další chystaná kampaň agentury bude už zaměřená na dospělé. Nese název Život nikdy nevyjde z módy. „V rámci tohoto projektu vznikne kolekce módního, a pro potřeby chodců funkčního oblečení. Bude opatřené reflexními prvky,“ vysvětlil záměr BESIPu Valenta.

I sebemenší reflexní prvek totiž výrazně zvyšuje bezpečnost chodců na silnicích. „Člověka oblečeného do běžného oděvu vidí za snížené viditelnosti řidič na 18 metrů, což mu nedává čas adekvátně zareagovat a zabránit tak případné kolizi. Naproti tomu chodec, jehož oděv je opatřený reflexními prvky, je za stejných podmínek viditelný až z dvou set metrů. Obecně se dá říci, že reflexní prvky jsou viditelnější desetkrát dříve,“ dokumentoval ředitel BESIPu Ondřej Valenta.

Autor: Petr Kozohorský

5.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení