Česká televize ukončí provoz tří analogových vysílačů a osmdesáti pěti dokrývačů v řadě krajů, včetně Karlovarského a Plzeňského. Vypnutí se uskuteční ve dvou vlnách, a to k 28. únoru a 31. březnu letošního roku. Stranou nezůstanou ani některé oblasti Sokolovska. Pro ty platí druhá vlna.

V okrese se plánuje ukončení provozu stanovišť v Horním Slavkově, Kraslicích, Stříbrné, Sokolově a Šindelové. „Diváci v relevantních lokalitách musejí sami ověřit, zdali přijímají vysílání ČT1 nebo ČT2 z daného převaděče či opakovače, a to podle kanálu naladěného v televizním přijímači. Česká televize bude o podrobnostech informovat místní samosprávu příslušných měst a obcí,“ sdělil Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize.

A jak jsou na změnu připraveni samotní diváci? „Já počkám, co se bude dít. Když signál nebudu mít, tak si koupím set-top-box, nebo se zařídím jinak. Zatím ale žádný problém nemám, tak nic neřeším,“ svěřil se jeden z obyvatel Kraslic.

Česká televize šíří své digitální zemské vysílání v rámci vlastní sítě 1, která od prosince 2009 pokrývá již zhruba 94,3 procenta obyvatel České republiky a v dotčených krajích její pokrytí dosahuje nejméně 98,3 procenta obyvatel. Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem. „Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu,“ uvedl Janda. Bezpodmínečně nutná je prý také odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén v bytových domech.