VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace budou. Ale v jiném režimu

Karlovy Vary - Evropská komise pro nové programové období 2014 až 2020 zavádí nový rozměr politiky soudržnosti, zvaný „územní dimenze". Podpora nemá být plošná, má směřovat do konkrétních území na základě jejich poznaných potřeb.

10.10.2015 1
SDÍLEJ:

DOTACE v novém plánovacím období mají sloužit i pro budování dopravních uzlů. Foto: Foto Deník

Možností, jak získat podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů, jsou „integrované přístupy". V souvislosti s novým programovým obdobím Evropské unie připravují Karlovy Vary integrovanou strategii Integrovaný plán rozvoje území Karlovy Vary (IPRÚ KV), který bude sloužit jako nástroj pro čerpání dotací z fondů Evropské unie. Pro karlovarskou aglomeraci se otevírá možnost čerpat na cíle a opatření IPRÚ v následujících letech asi 1,2 miliardy. A je velmi pravděpodobné, že Karlovy Vary budou schopné čerpat i dotace z některých jiných evropských nebo národních programů.

V rámci zpracování analytické části strategie bylo vymezeno území, které zahrnuje Karlovy Vary a přilehlých 26 obcí. Pokud bude integrovaná strategie schválena na národní úrovni, budou pro karlovarskou aglomeraci rezervovány v jednotlivých operačních programech alokace v souladu s finančním plánem IPRÚ," vysvětlil primátor Petr Kulhánek (KOA). Integrovaná strategie bude naplňována prostřednictvím jednotlivých projektů, které budou muset být v souladu s parametry strategie.

IPRÚ stanovuje ty priority, cíle a opatření, které budou tyto projekty muset naplňovat. Karlovy Vary by rády získaly dotace na příměstskou železniční dopravu, zřízení nových zastávek a zapojení vlakotramvají do integrované dopravy. V úvahu stále připadá i vertikální doprava rekonstrukce stávajících, zjištění možností nových lanových drah. „Zatím se připravuje studie na lanovou dráhu Drahovice I. P. Pavlova nebo návrh na propojení dolního a horního nádraží. Ty se mohou ukázat jako neproveditelné, nebo naopak žádoucí, nebo se mohou vyskytnout projekty jiné," vysvětlil Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Město nezapomíná ani na opravy historických objektů. „Zazněly například rekonstrukce Goethovy vyhlídky, Císařských lázní, Mlýnské kolonády. Tyto projekty ale zatím nejsou odsouhlasené a potvrzené," upozornil mluvčí. Za důležité pokládá město také sociální bydlení. „Hovoří se o rozšíření kapacit domova pro seniory, výstavbě nových kapacit pro seniory, zavedení systému prostupného bydlení, vytvoření startovacích bytů," doplnil mluvčí.

IPRÚ byl veřejně projednán v Alžbětiných lázních 22. října 2014. „Zde byl poměrně přístupnou formou představen, lidem bylo vysvětleno, co to je za plán, čemu a kdy bude sloužit a co naopak neřeší, jako třeba jízdní řády, úklid listí, rušení nočního klidu a podobně," doplnil mluvčí.

Autor: Ivana Kalinová

10.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotní akce Motýlí běh.
19

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Zimní stadion byl plný tvrdých pěstí

Mariánské Lázně - Již poosmé se mohli příznivci zápasů K-1, MMA a zápasů v thajském boxu těšit na tradiční mariánskolázeňskou Noc boje na mariánskolázeňském zimním stadionu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Vjezd pro auta na „Masaryčku“ bude o hodinu zkrácen

Karlovy Vary - O jednu hodinu méně budou mít k dispozici zásobovací automobily pro vjezd na pěší zónu T. G. Masaryka.

Tolik volných míst nikdy nebylo, řada firem hledá zaměstnance

Karlovarský kraj - Tuzemské ekonomice se daří a nabídka volných pracovních míst snad nikdy nebyla tak velká, jako v září. Platí to jak pro Českou republiku, tak i v krajském měřítku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení