VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace budou. Ale v jiném režimu

Karlovy Vary - Evropská komise pro nové programové období 2014 až 2020 zavádí nový rozměr politiky soudržnosti, zvaný „územní dimenze". Podpora nemá být plošná, má směřovat do konkrétních území na základě jejich poznaných potřeb.

10.10.2015 1
SDÍLEJ:

DOTACE v novém plánovacím období mají sloužit i pro budování dopravních uzlů. Foto: Foto Deník

Možností, jak získat podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů, jsou „integrované přístupy". V souvislosti s novým programovým obdobím Evropské unie připravují Karlovy Vary integrovanou strategii Integrovaný plán rozvoje území Karlovy Vary (IPRÚ KV), který bude sloužit jako nástroj pro čerpání dotací z fondů Evropské unie. Pro karlovarskou aglomeraci se otevírá možnost čerpat na cíle a opatření IPRÚ v následujících letech asi 1,2 miliardy. A je velmi pravděpodobné, že Karlovy Vary budou schopné čerpat i dotace z některých jiných evropských nebo národních programů.

V rámci zpracování analytické části strategie bylo vymezeno území, které zahrnuje Karlovy Vary a přilehlých 26 obcí. Pokud bude integrovaná strategie schválena na národní úrovni, budou pro karlovarskou aglomeraci rezervovány v jednotlivých operačních programech alokace v souladu s finančním plánem IPRÚ," vysvětlil primátor Petr Kulhánek (KOA). Integrovaná strategie bude naplňována prostřednictvím jednotlivých projektů, které budou muset být v souladu s parametry strategie.

IPRÚ stanovuje ty priority, cíle a opatření, které budou tyto projekty muset naplňovat. Karlovy Vary by rády získaly dotace na příměstskou železniční dopravu, zřízení nových zastávek a zapojení vlakotramvají do integrované dopravy. V úvahu stále připadá i vertikální doprava rekonstrukce stávajících, zjištění možností nových lanových drah. „Zatím se připravuje studie na lanovou dráhu Drahovice I. P. Pavlova nebo návrh na propojení dolního a horního nádraží. Ty se mohou ukázat jako neproveditelné, nebo naopak žádoucí, nebo se mohou vyskytnout projekty jiné," vysvětlil Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Město nezapomíná ani na opravy historických objektů. „Zazněly například rekonstrukce Goethovy vyhlídky, Císařských lázní, Mlýnské kolonády. Tyto projekty ale zatím nejsou odsouhlasené a potvrzené," upozornil mluvčí. Za důležité pokládá město také sociální bydlení. „Hovoří se o rozšíření kapacit domova pro seniory, výstavbě nových kapacit pro seniory, zavedení systému prostupného bydlení, vytvoření startovacích bytů," doplnil mluvčí.

IPRÚ byl veřejně projednán v Alžbětiných lázních 22. října 2014. „Zde byl poměrně přístupnou formou představen, lidem bylo vysvětleno, co to je za plán, čemu a kdy bude sloužit a co naopak neřeší, jako třeba jízdní řády, úklid listí, rušení nočního klidu a podobně," doplnil mluvčí.

Autor: Ivana Kalinová

10.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení