VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhá nominace: Záchrana chlapce zasaženého elektrickým proudem

Karlovarský kraj - „Záchranná služba, dobrý den, copak se děje?" přijímá výzvu v 19:33 operátorka Eva. Telefonuje muž, který z okna viděl záblesk u vlaku a padající hořící dítě, které dostalo zásah elektrickým proudem.

17.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Petr Toman

Rychle se snaží sdělit všechny údaje, aby operátorka mohla vyslat posádky na místo. Muž hlásí, že je na místě další dítě, které kolem popáleného pobíhá. Operátorka na místo vysílá dva vozy rychlé zdravotnické pomoci v setkávacím systému Rendez-vous, žádá také součinnost policie a hasičů. Operátorka prosí muže, aby k dětem šel. Muž sdělí operátorce dobrou zprávu této nešťastné tragédie pacient se hýbe. „Zvedni vrtuli, prosím tě," žádá operátorka okamžitě kolegyni.

Muž: „Já tam letim."

Operátorka: „Snažte se ty děti odtáhnout od toho dál a možná budeme resuscitovat."

Muž: „Já budu na telefonu, budete mi muset radit, co mám dělat, ale letím tam."

Operátorka: „Tak jak to tam vypadá?"

Muž: „Je celý popálený."

Operátorka se snaží zjistit bližší informace o popáleninách a žádá, aby muž vyslal ostatní pro něco, čím by chlapce ochladili, prostěradlo či cokoli bylo k dispozici. Chlapec byl při vědomí, samozřejmě musel prožívat ukrutnou bolest a jeho stále se opakující prosby o pomoc, doprovázené pláčem, musely být psychicky náročné pro všechny.

Operátorka: „Buďte, prosím, pořád s ním, udržujte kontakt. Udržujte to dítě při vědomí. Co to druhé dítě?"

Muž: „To je v pořádku, nic mu není, je jen v šoku."

Operátorka: „Tak si ho tam hlavně nechte, bude potřeba ho také vyšetřit. Ať se posadí a zkusí být v klidu. U popáleného klučiny hlídejte dýchání. Hlavně se mu nesnažte strhávat věci, všechno si zařídí posádka."

Muž: „Nebudeme nic strhávat."

Operátorka: „Výborný, šikulky. Hlídejte dýchání a hlídejte vědomí, nic jiného teď nemůžeme do příjezdu posádky udělat."

Muž posílá jednoho z přítomných k silnici, aby naváděl složky IZS, kudy vjet k místu neštěstí. Operátorka prosí muže, aby byl stále u dítěte do příjezdu posádek a hlásil každou změnu. Muž uklidňuje chlapce, že už je pomoc na cestě „Já vím, že tě všechno bolí, ale pomoc už je tu za chviličku, vydrž to, prosím tě, hlavně komunikuj." V tu chvíli přijíždí naše posádky.

Operátorka: „Výborný, já počkám, než přijdou úplně k vám. Jste moc šikovnej, udělal jste to celé skvěle. Moc děkuju za spolupráci, byl jste úžasnej."

Posádka na místě klasifikuje popáleniny druhého a třetího stupně. Chlapci zajišťují vstup do žíly a v první řadě podávají léky tlumící bolest, protože ta v současné chvíli převažuje. Po kompletním vyšetření je zjevné, že chlapec musí být transportován na kliniku popálenin do Prahy, takže je uspán, rourkou je zajištěno dýchání přístrojem, podávají se tekutiny, které jsou nezbytné. Ošetřují rány, které jsou na 70 % těla, chladícími popáleninovými rouškami. Chlapce připravují na transport leteckou záchrannou službou na popáleninové centrum. Ošetřen je také druhý chlapec, u kterého jsme neshledali žádná zranění.

Posádky byly na místě za 8 minut, po celou tuto dobu byla operátorka Eva na telefonu a snažila se za pomoci přítomných svědků chlapci co nejvíce pomoci. „Opět musíme poděkovat za skvělou spolupráci všem, kteří na místě chlapci pomáhali. Naše výjezdové skupiny na místě předvedly profesionální výkon, snažily se chlapci co nejdříve pomoci od bolesti a rychle jej připravily na transport," shrnula výjezd mluvčí záchranky Petra Bakurová.

Autor: Redakce

17.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Ilustrační foto.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení