VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva kohouti na bečovské botanické zahradě: Kykyryký

Bečov nad Teplou – Do výběrového řízení na pozemky se přihlásili dva zájemci: Občanské sdružení Berkut a manželé Peškovi.

20.9.2012
SDÍLEJ:

Bečovská botanická zahrada.Foto: Deník/Ivana Kalinová

Na výběr měli ze dvou zájemců. Občanským sdružením Berkut a manželi Peškovými.

Bečovská botanická zahrada jistě patří mezi jedny ze zapomenutých klenotů zahradní a krajinářské architektury Karlovarského kraje. O její obnovu se postarala Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut. V této souvislosti bylo třeba přidělit některé z pozemků občanskému sdružení.
„Abychom mohli vše provést v souladu ze zákonem, vypsali jsme na tyto pozemky investiční záměr, do kterého se nám přihlásili a tím pádem i o pozemky projevili zájem ZO ČSOP Berkut a manželé Peškovi," uvedla starostka Bečova Olga Haláková.

„Rada města nám pak doporučila, aby pozemky byly přiděleny Berkutu. Na pondělním jednání zastupitelstva města jsme tak celkem třinácti hlasy odsouhlasili toto její doporučení. Důvodem bylo zejména i to, že se občanské sdružení již po dobu šesti stará o obnovu naší botanické zahrady," dodala starostka.

Botanická zahrada je již od 8. září otevřena. Členové sdružení zde odvedli hodně práce, kterou někdy stěžovaly i přírodní živly. „Snaha zachránců byla zaměřena na obnovu technických prvků a tím i posílení bezpečnosti návštěvníků i rekreačních funkcí zahrady. Práce probíhaly kontinuálně téměř celý rok i přes přírodní pohromy, jako byla například větrná smršť loni v prosinci," uvedl koordinátor oprav Jiří Šindelář.

„Celý průběh oprav se snažíme financovat z dotačních titulů a celkem se nám to daří. A myslím si, že je to zde také vidět," dodal Šindelář. „Obnoveny zde byly například cesty, stezky a pěšiny pro návštěvníky v celkové délce přes 2 kilometry, sbírková oddělení a výsadbová místa pro kolekce rostlin v rozsahu přes jeden hektar, instalovány lavičky a odpadkové koše, umělecky ztvárněné prvky, informační systém, zrekonstruován srub, vybudovány čtyři vyhlídky s posezením, odpočinkový altán s výukovým zázemím a podobně," pokračoval Šindelář.

„Byly využívány i místní suroviny a zdroje s cílem minimalizace dopravy a transportů materiálů a výrobků. Při realizaci byl vysoký podíl ruční práce, přičemž se v průběhu realizace podařilo využít i některých historických artefaktů. I proto nás usnesení zastupitelstva Bečova těší," dodkončil koordinátor.

Autor: Zdeněk Hnízdil

20.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení