VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Karlovarská megazakázka: Bazén za 300 milionů korun

Karlovy Vary - Centrum Vodních sportů by se mělo začít stavět na jaře a dokončeno příští podzim

5.1.2010 42
SDÍLEJ:

ZAPLAVEME SI. Takhle by měl vypadat bazén u KV Arény v Tuhnicích. Stavba by měla začít na jaře a dokončen by měl být na podzim příštího roku. Bazén bude z nerezi, s toboganem a bazénkem pro neplavce a tribunou. Foto: Foto: Vizualizace Magistrát města Karlovy Vary

Po multifunkční aréně, jejíž výstavba stála Karlovy Vary více než jednu miliardu korun, připravuje karlovarský magistrát další magazakázku. Tentokrát na plavecký bazén, parkoviště a infrastrukturu areálu u KV Arény za 300 milionů korun. Na projekt získalo vedení města dotaci z Evropských fondů.

„Centrum vodních sportů má plánované náklady okolo 300 milionů korun. Předpokládaná dotace z Regionálního operačního programu Severozápad činí asi 250 milionů. V současné době probíhá zadávací řízení na zakázku, na níž ještě nebyl vybrán zhotovitel. Pokud vše půjde dobře, stavět by se mělo začít letos na jaře a stavba by měla být dokončena příští podzim,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Podle vedení města je do projektu zahrnut nejen plavecký bazén, který by měl mít deset drah o délce dvacet pěti metrů a zhotoven by měl být n z nerezové oceli, tedy vysoce hygienický. „Součástí centra bude také výukový bazének pro děti neplavce, sauna, tribuna u hlavního bazénu pro přibližně dvě stě osob nebo osmdesátimetrový tobogán. Pro ohřev vody bude využíván bohatý zdroj odpadního tepla z energoprovozu KV Areny,“ vysvětlil Kopál.
Vnějšími součástmi stavby budou nové parkoviště, které rozšíří parkovací kapacity v blízkosti KV Areny, a spojovací lávka pro pěší, která umožní návštěvníkům tuhnického areálu přístup bez nutnosti přecházet frekventovanou Západní ulici. „Tyto zóny budou sloužit i dalšímu centru míčových sportů, které má v areálu má vzniknout v budoucnosti. Areál tak bude tvořit ucelený sportovně-rekreační celek, a bude napojen prostřednictvím Meandru Ohře i na síť cyklostezek a víceúčelových stezek ve městě, na řeku Ohři i například na areál Rolava,“ zdůraznil Kopál.

Přestože karlovarští radní teprve včera jmenovali komisi, která bude vybírat zhotovitele obří zakázky, podmínky soutěže jsou už předmětem kritiky. „Je to znovu ušité někomu na míru. Proč magistrát omezuje uchazeče miliardovým obratem firmy a stanoveným počtem zaměstnanců? Požadoval bych odbornost, to je při stavbě bazénu logické, ale jinak je to opět šikana firem, které by se chtěli o zakázku ucházet,“ uvedl podnikatel, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Nezlobte se, ale tady už bych žádnou zakázku nezískal,“ uvedl na vysvětlenou.

Mluvčí radnice Kopál ale kritiku zadávacího řízení odmítá s tím, že u bazénu jde o zakázku nadlimitní, proto má město podle zákona o veřejných zakázkách povinnost zveřejnit zadávací řízení i v informačním systému o veřejných zakázkách. „Tu plní zveřejněním na centrální adrese „Jsou zde uvedeny veškeré informace nezbytné pro potenciální zájemce o plnění zakázky, včetně předpokladů nezbytných pro účast v řízení, ve standardní formě a v souladu se zákonem. Podobné podmínky uvádějí u otevřených zadávacích řízení nadlimitních zakázek spolufinancovaných z Evropských fondů standardně i ostatní zadavatelé, jak je možné se přesvědčit,“ zdůraznil Kopál. Nespokojení uchazeči ale namítají, že evropské normy sice radnice dodržela, ale další omezení přidala. „Pokud je zakázka spolufinancována z evropských fondů, pak soutěž na centrální adrese radnice vyhlásit musí, aby se o ni mohla ucházet jakákoliv firma z Evropské unie. To je povinnost. Ale jak s tím souvisí počet zaměstnanců a obrat firmy? Vždyť dnes může firma zkrachovat ze dne na den. Tak kde je záruka? To je výsměch,“ argumentují.

Podle Kopála jde ale také o zakázku nadlimitní, proto si zadavatel může stanovit oprávněná kritéria, a to jak kvalifikační, tak ekonomická, například složení jistiny, pojištění a další povinnosti.

Autor: Ivana Kalinová

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 42
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení