VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Radikálové pochodovali Rotavou

Rotava - Atmosféra v Rotavě byla celý den napjatá. Obchody a restaurace raději zavřely a lidé zvědavě vykukovali z oken

29.10.2011
SDÍLEJ:

ATMOSFÉRA v Rotavě byla celou sobotu napjatá. Obchody a restaurace dokonce raději zavřely. Většina z místních pak přihlížela pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti.Foto: Deník/ Roman Cichocki

Několik stovek příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti pochodovalo dnes odpoledne Rotavou. Navíc se k nim připojila skupina extrémistů z Německa. Na situaci ve městě proto dohlíželi policejní těžkooděnci, psovodi či antikonfliktní tým. Romové proti pochodu radikálů protestovali, ale do cesty se jim nepostavili.

Atmosféra v Rotavě byla celý den napjatá. Obchody a restaurace raději zavřely a lidé zvědavě vykukovali z oken. „Nebuďte venku, běžte domů. Tady bude mela,“ volali Romové na své děti.

Nejvíce živo bylo před nákupním střediskem. Hrála tu hlasitá etnická muzika a hip-hop. Kolem aparatur postávala početná skupina Romů a mladých lidí, kteří je přišli podpořit. „No to je zase rambajs, diskotéka na ulici. To je prostě Rotava, bordel. Ať je tu konečně klid,“ zlobila se důchodkyně opřená o berle.
Názory obyčejných obyvatel města na sobotní pochod se různil. Někdo extrémisty tvrdě odsoudil, jiní zase tleskali a dokonce mávali na přijíždějící autobusy s německými radikály.

Ještě před zahájením akce policie kontrolovala auta jedoucí do Rotavy. Prohlídce vozu se nevyhnuli ani novináři.


Radikálové prošli Rotavou, kde na ně čekali desítky Romů

Velké policejní manévry zažilo v sobotu odpoledne město Rotava na Sokolovsku. Přijeli sem totiž příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti v čele s Tomášem Vandasem. Na protestní pochod zhruba čtyř stovek stoupenců krajní pravice městem, čekalo několik desítek Romů, ale také na 300 policistů.

„Rotava jako město je trnem v oku celému Karlovarskému kraji,” řekl Tomáš Vejvoda z DSSS. Jak pokračoval strana dostala podněty jak od svých přívrženců tak od obyvatel Rotavy. „Lidé se tady opravdu bojí žít, došlo tady k napadení, tudíž je to velmi aktuální,” dodal Vejvoda. Jeden z Romů mu oponoval. „Rotava je čisté město, žijeme tady se spoluobčany bez problémů. Všechno je v pořádku, tento pochod akorát naruší náš život,” tvrdí Rudolf Koky z romského sdružení Meta. Jak dodal, sdružení také doporučilo místním Romům, aby nevycházeli z bytů a zůstali doma. Ve městě předčasně zavřely některé obchody a restaurace. Několik desítek rotavských občanů se připojilo k pochodu a dávali hlasitě najevo svou nespokojenost. „Jsem nejradši když prší. To jsou cikáni zalezlí a je tu poměrně klid. Jinak nerespektují zákony a dělají si co chtějí,” rozčiluje se Alois z Rotavy, který si nepřál ze strachu uvést celé jméno. Rezignovaně dodal, že ve městě bydlí od roku 1968 a nikdy to tu prý nebylo tak zlé jako v poslední době. „Přijedou sem cikáni z celé republiky na svatbu nebo na pohřeb někoho z příbuzných a už tu zůstanou. V bytě jich bydlí třeba dvacet,” dodal. Vedle něj stojící žena přikyvuje. „Někdo má děti pro budoucnost, někdo do počtu. Cikáni jsou ten druhý případ a z kopy dětí si dělají byznys, žijí z nich,” konstatovala Hanka z Rotavy. Někteří z organizátorů označili Rotavu za ghetto, ve kterém musejí starousedlíci snášet teror přistěhovalců. Jako příklad uvedli neustálé krádeže, drogy, vandalismus, vyhrůžky, rušení nočního klidu a fyzické napadání. Pochodující nesli například transparenty s nápisem Stop černému rasismu. Někteří z přihlížejících jim tleskali, jiní mlčky přihlíželi.

Akce začala se zpožděním, protože se čekalo na dva autobusy z Německa. Ty uvízli v síti policejních kontrol, protože na Rotavu vezli spřátelené příznivce české DSSS. „Jednalo se o řádně nahlášenou akci. Připravili jsme policejní opatření a již několik týdnů předem jsem tuto akci monitorovali,” řekla mluvčí krajských policistů Andrea Pomichalová. Jak upřesnila, do Rotavy dorazilo na tři stovky policistů. „Na místě bylo v plné sestavě družstvo pořádkové jednotky našeho kraje, dále se zapojili kolegové z dopravní a cizinecké policie a psovodi,” řekla Pomichalová. Na pomoc přijelo i několik policistů z ústeckého kraje, mezi lidmi se pohybovali kriminalisté v civilu a nechyběli ani kolegové z Německa.

Akce byla ukončena v rotavském Areálu zdraví, kde si přítomní vyslechli proslov Tomáše Vandase. Ten mluvil o zkorumpované polistopadové vládě a nutnosti jít k volbám. Poté účastníci opustili v poklidu Rotavu, místní se rozešli domů. „Policejního zákroku nebylo zapotřebí. Přesto jsme situaci nadále monitorovali jak ve městě tak na hranících,” dodala Pomichalová. Policisté zajistili při kontrolách baseballové a golfové hole a na konci akce i dvě osoby, které jsou podezřelé z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv občanů.

Autor: Milan Hloušek

29.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Turnaj pro dobrou věc uspořádal v Chodově Jan Bauer. Získané peníze poslouží handicapovaným dětem.
8

Sportovci pomáhají dětem

Ilustrační foto.

Kniha „Stíny nad Krušnými horami“ doputovala na Boží Dar

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Kradla v herně a ještě se přiznala

Karlovarský kraj – O téměř 110 000 korun připravila svého zaměstnavatele jedenadvacetiletá žena, která pracovala jako obsluha herny v Karlových Varech.

Sanace areálu plynárny bude pravidelně kontrolována

Karlovy Vary - Rozsáhlá sanace a odstraňování starých ekologických zátěží v areálu karlovarské plynárny v Tuhnicích budou pod pravidelnou kontrolou.

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

Karlovarský kraj - Do domů už proniká chlad a z komínů vychází dým. Letošní topná sezona začala nejen pro teplárny. Pod kotle začali přikládat i majitelé domků. Jenomže ne všichni si uvědomují, že než pod kotlem zatopí, musí mít řádně vyčištěný komín a chybět nesmí ani revize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení